Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
zoliax

Posty: 11
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-05-25, 11:12    Chromatic Single S-50

Witam,
w przypływie nieuzasadnionego altruizmu postanowiłem podzielić się informacjami na temat tej harmonijki. Zainspirował mnie paradoks tego, że podobno na zachodzie ciężko ją zdobyć, ale w Internecie jest o niej trochę informacji po angielsku, zaś u nas odwrotnie: jest w sklepach, nie ma zaś informacji. Zaznaczam, że na harmonijce bluesowej gram mało intensywnie kilka miesięcy (ale mam SS i dupa z tego wychodzi :P ), a chromatyczną kupiłem jeszcze w tym miesiącu. Postaram się opisać te rzeczy, które mnie zastanawiały przed zakupem i co tylko do głowy mi wpadnie. Jeśli Was to jakkolwiek interesuje, to byłbym w stanie odpowiadać w miarę możliwości i umiejętności na pytania, bo mam wakacje. ^^ Zakładam jednak, że ten sprzęt interesuje niewiele osób, więc to raczej ja poproszę o pytania pomocnicze, co tam dodać będzie można. Z braku doświadczenia nie nazywam tego recenzją, a prezentacją. I, tak, wiem, że jest już jeden temat o tej harmonijce, ale jego autor od dawien dawna nie udzielał się na forum, więc sądzę, że lepiej coś takiego zrobić na nowo bez podpinania się.

Harmonijka trafia do nas z w brzydkim pudełeczku
http://img37.imageshack.us/img37/5883/p5250632.jpg
W środku znajdujemy również ulotkę z prezentującą inne harmonijki (w tym taką, która wyglądała jak Lee Oscar, ale miała inną nazwę) oraz układ dźwięków. Wywaliłem ją jednak ze względu na japoński bełkot. ; )

Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się coś na kształt
http://img180.imageshack....70/p5250633.jpg
Noo tu lepiej, lepiej, niebrzydka.

Od frontu to jest coś takiego
http://img190.imageshack....31/p5250634.jpg
http://img135.imageshack....26/p5250637.jpg

Interesująca jest pokrywa ZAMKNIĘTA od tyłu z małymi otworami u góry i u dołu
http://img190.imageshack....50/p5250635.jpg

A tutaj porównanie rozmiarów: S-50, Golden Cup, Teddy i SilverStar. To bydle nie jest małe, długie jak harmonijka tremolo (akurat ten model zawiera PONAD 3 pełne oktawy, 24 dźwięki diatoniczne), o grzebieniu szerszym o połowę od tej tremolo i prawie dwukrotnie od SS.
http://img13.imageshack.us/img13/4707/p5250636.jpg
(Fajna ekierka, nie? :P )
I porównanie szerokości kanałów z SS.
http://img195.imageshack....83/p5250632.jpg
Przykra sprawa, cała harmonijka jest niewiele ponad połowę dłuższa, ale odległość od c1 do c4 jest już dwa razy większa.

[b]O tychże kanałach i dźwiękach[/b]
Dźwięki są ustawione w kolejności zaczynając się na C i na C się kończąc, a każdy jest zaznaczony małą wypustką. Przerwa między kanałami, jest to przerwa między A i H, gdyż oba są grane na wdechu, co również oznacza, że ustawienie dźwięków jest podobne do zwykłej harmonijki diatonicznej z tą różnicą, że tutaj każdy dźwięk ma oddzielny kanał. Górny rząd ma takie samo ustawienie, ale zaczyna się od Cis - każdy dźwięk jest tym leżącym podniesionym o półtonu. Każdy, więc enharmoniczne dźwięki są powtórzone.
Odległość między dwoma dźwiękami oddalonymi o oktawę wynosi niecałe 5cm, ale wciąż jest to prawie dwa razy więcej niż odległość od 4 do 7 kanału na zwykłej harmonijce bluesowej. Także raczej należy zapomnieć o grze w oktawach (chociaż byłaby wygodna ze względu na powtarzający się układ dźwięków w każdej oktawie). Akordy również są mało przyjemne (dostępne akordy to C-dur, Cis-dur, D-moll, Dis-moll), a przewroty zagrać bardzo trudno ze względu na odległość, więc jest to raczej sprzęt do gry pojedynczych dźwięków czy ewentualnie dwudźwięków.

[b]Gra i brzmienie[/b]

Widziałem gdzieś opis z prezentacji tej harmoszki przez Tombo. Ktoś używał zwykłej chromatycznej, a ktoś inny tego mutanta. Obaj byli w stanie zagrać wszystko z identyczną prędkością, więc wydaje się, że uzyskiwanie półtonów powinno być całkiem wygodne przy odpowiednim ustawieniu dłoni. Na dobrą sprawę da się przechodzić z jednego rzędu kanałów do drugiego ruchem głowy, ramion, dłoni, nadgarstka, a przy odpowiednim ustawieniu może nam wystarczyć sam kciuk.
Na tyle szybko jestem to zrobić z moim krótkim stażem
http://c.wrzuta.pl/wa7685...42/0/polton.mp3

Chromonijki raczej służą uzyskiwaniu czystych dźwięków i na to też wskazuje zamknięta z tyłu pokrywa, ale vibrato ręczne tak czy tak da się uzyskać. SS jako próbka kontrolna, a po nim S-50.
http://c.wrzuta.pl/wa63/1...2/0/vibrato.mp3

Akordy na tej harmonijce odbieram raczej brzydko, prawdopodobnie ze względu na strój równomiernie temperowany. Jednak tak czy tak wydawało mi się, że brzmienie powinno być lepsze. Kolejno C-dur na SS oraz na S-50. Sporą różnicę czuję, nie wiem w czym rzecz... a może mi się wydaje... Nie wiem, nie wiem.
http://c.wrzuta.pl/wa6436...9f41/0/cdur.mp3

Niektórych pewnie zastanawia kwestia czy dałoby się na tym grać jak na harmonijce tremolo. NIE. W takich harmonijkach różnica częstotliwości wynosi maksymalnie (opieram się na jakiejś tam tabelce gdzieś ujrzanej) 30 centów, tutaj różnica ta wynosi 100 centów, więc uzyskujemy mało przyjemne, wyraźne, szybkie dudnienie.
http://c.wrzuta.pl/wa5983...0/dudnienie.mp3

Ale za to możemy zrobić takie jakby glissando bogatsze o półtony poprzez objęcie obu rzędów. Ale to też brzmi tak... nieregularnie, że nie wiem, gdzie znaleźć do tego zastosowanie. :P
http://c.wrzuta.pl/wa2932...0/glissando.mp3

Każdy stroik ma oddzielny kanał, jednak podciągi wykonuje się dość nietrudno (technika była gdzieś opisywana w sieci, należy objąć ustami dwa sąsiednie kanały, jeden odpowiedzialny za wdech, drugi za wydech). Dodatkowo powiem, że bywa, iż jeden stroik się lekko blokuje, ale to chwilowy problem. Ponadto parę niższych dźwięków ma przypadłość podobną do tej spotykanej na kanale drugim w zwykłych harpach, ale zauważalna w minimalnym stopniu.

Dobra, nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Pytajcie jeśli chcecie. Byłbym również wdzięczny, gdyby ktoś zaprezentował z jaką szybkością da się przechodzić na półton w zwykłej chromatycznej, tak dla porównania, chyba że już gdzieś to da się znaleźć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
antares777
  
Odpowiedz do tematu