Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-09-01, 19:42    Brak pomysłu na naukę gry.

Witam, dawno temu miałem ochotę nauczyć się grać na harmonijce jednak jakoś się zniechęciłem tym, że nie wiedziałem jak się mam zabrać za to. Parę dni temu wróciłem do harmonijki nauczyłem się kilku prostych piosenek, nauczyłem się w miarę czysto wydobywać dźwięki staccato (czasem nie trafiam w odpowiedni kanał), nauczyłem się robić podciągi na wdechu, ale na wydechu nie daje rady, bo moja harmonijka od 8 kanału brzmi jak gwizdek i nijak nie da się wydobyć z tych kanałów dźwięku. Posiadam Harmonijkę hohner blues harp w tonacji A. Uczę się z filmików Adama Gussowa, jednak czuję, że jeszcze się nie rozpędziłem a już stoję w miejscu... Nie mam żadnego pomysłu jak się mam uczyć, jakich piosenek itd... Mam ogromną ochotę grać, biorę harmonijkę do rąk i jeżdżę od kanału do kanału, bez składu i ładu... Robię trochę ćwiczenia, które pokazywał Adam np. te na pierwszy i drugi kanał, ale to tyle. Nie wiem co mam robić, bo nie mam kompletnie żadnego pomysłu jak ruszyć z miejsca. Dodam, że moja wiedza teoretyczna pozostawia wiele do życzenia, a mówiąc dokładniej nie wiem z teorii nic. Za jakiś czas mam zamiar kupić sobie Suzuki Manji w tonacji C i książkę Beaty Kossowskiej "Harmonijka ustna w praktyce", ale ten "za jakiś czas" może potrwać, bo kiepsko u mnie z kasą, a przez ten czas, w którym będę odkładał na manji i książkę chciałbym się nauczyć jak najwięcej! Dodam, że słucham dużo harmonijkarzy (moi mistrzowie to Little Walter, Sonny Boy Williamson II i Rod Piazza), ale nie wiele mi to daje, bo nie jestem w stanie powtórzyć ich utworów. Nie używam tabów i uczę się ze słuchu. Chcę grać typowo Chicagowskiego Bluesa. Wiem, że prawdopodobnie tematów tego typu było miliony, ale nie znalazłem takiego, który mógłby mi pomóc. Wiem, że post brzmi strasznie desperacko, ale nie ma się co dziwić, bo jestem zdesperowany! Liczę na wyrozumiałość i pomoc. Z gry dziękuję!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-09-01, 20:48    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Skoro słuchasz takich dobrych harmonijkarzy, to próbuj chociaż drobne kawałki od nich kraść. Po 1, 2, czy 3 nutki. I cały czas graj te melodyjki, których się nauczyłeś. Co z tego, że zagrałeś już "Zielony mosteczek" 100 razy, zagraj kolejnych 150. W ten sposób jeszcze lepiej opanujesz czyste kanały. Graj sobie improwizacje rytmiczne na akordach, np. (1234) (1234) 1234 1234, tak jakbyś odpowiednio na wdechu i wydechu wymawiał "Taka-taka". Już masz symulację jadącego parowozu. Ćwicz obniżenia starając się trafić wysokością swojego dźwięku w ten, który wiesz, że jest czysty, np. grając sobie na internetowym pianinie. Blues Harp jest w tonacji A, więc jeszcze nie jest taka wysoka (ja ostatnio trenuje podciągi w górnym rejestrze na Meisterklasse w E, to jest dopiero pisk ;) ). Spróbuj mieć szczękę nieco wyżej (inaczej niż w dolnym rejsestrze i harmonijkę ciut płyciej w wargach. Pewnie problem jest w oddechu, nie w harmonijce. Więc to też rozćwicz. Pracy przed Tobą wiele, więc ćwicz te obszary, z którymi masz problem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-01, 21:00    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

"moja wiedza teoretyczna pozostawia wiele do życzenia, a mówiąc dokładniej nie wiem z teorii nic" i " Nie używam tabów i uczę się ze słuchu", życzę powodzenia czegoś musisz sie nauczyć albo teorii, albo tabów, inaczej nikt ci nie pomoże.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-09-01, 21:16    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Dzięki za wypowiedz Maciek, nawijam wszystkie kawałki jakie umiem grać na okrągło :D ! Adamg umiem czytać z tabów, ale jak dla mnie taby są żałosne... Wole uczyć się ze słuchu niż z tabów, a to, że nie znam teorii... Cóż kiedyś na pewno poznam, wszystko z czasem sie podowiaduje. Jeśli chodzi o granie ze słuchu to idzie mi to całkiem nieźle, ale nie umiem za dobrze grać więc szału ni ma ;]. Jak na razie czekam na dalsze posty i ciekawe propozycje nauki. Jak znacie jakieś dobre ćwiczenia, łatwe bluesiki itd. to podsyłajcie wszystko :P . Dzięki !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-01, 21:34    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

"Jak znacie jakieś dobre ćwiczenia, łatwe bluesiki itd. to podsyłajcie wszystko." Ok tylko jak ci je podać, zapisu nutowego nie znasz, tabów nie używasz. Ja ci nie moge pomóc. Raczej z takim nastwieniem ucz sie sam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-09-01, 21:39    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Chodzi o o tytuły piosenek, ew. jakieś nagrania z jutuba, albo coś w ten deseń, a do ćwiczeń taby mogą być (nie używam tabów do nauki piosenek, ale jak ktoś poda mi jakąś pentatonike, albo cos takiego to wiadomo, że taby muszą być). Mam wrażenie, że starasz się mnie "zgnoić", ja mam problem i staram się szukać pomocy, bo chyba od tego jest forum, jeśli jak sam twierdzisz nie jesteś w stanie mi pomóc to się po prostu nie wypowiadaj ;].
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-09-01, 21:45    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

MrDave, szukaj samemu nagrań na YouTube i staraj się rozpracowywać to, co Ci się podoba. Gdy ja zaczynałem grać z Internetem było krucho, więc szukałem muzyki na bratowych płytach. Słuchałem, słuchałem i wybierałem, czego by warto się nauczyć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-01, 21:50    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

"Chodzi o tytuły piosenek, ew. jakieś nagrania z jutuba".Nie chcę cie "zgnoić" ale jeżeli szukasz pomocy to na pewno nie chodzi ci o linki do utworów bo ich i tak nie zagrasz, szukasz raczej sposobu jak je zagrać, a bez znajomosci tych dwóch sposobów zapisu nikt ci nie pomoże, poproś o nuty albo o taby tego co chcesz zagrać.

[ Dodano: 2011-09-01, 21:59 ]
W twojej potrzebie sie wiecej nie wypowiem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Big Boy 


Wiek: 69
Posty: 30
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-09-02, 04:26    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

MrDave, znajdż kogoś kto uczy się grać lub gra na gitarze i spróbujcie uczyć się wspólnie.Granie z drugą osobą pomaga przezwyciężyć monotonię nauki.Nie musicie niewolniczo trzymać się wzorców - tworzenie własnych wersji utworów( nawet bardzo uproszczonych ) na pewno przyczyni się do progresji umiejętności w posługiwaniu się instrumentem. Życzę powodzenia w nauce i nie poddawania się zniechęceniu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbyszko 


Wiek: 72
Posty: 10
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-05, 02:43    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

MrDave napisał/a:
Dzięki za wypowiedz Maciek, nawijam wszystkie kawałki jakie umiem grać na okrągło :D ! Adamg umiem czytać z tabów, ale jak dla mnie taby są żałosne... Wole uczyć się ze słuchu niż z tabów, a to, że nie znam teorii... Cóż kiedyś na pewno poznam, wszystko z czasem sie podowiaduje. Jeśli chodzi o granie ze słuchu to idzie mi to całkiem nieźle, ale nie umiem za dobrze grać więc szału ni ma ;]. Jak na razie czekam na dalsze posty i ciekawe propozycje nauki. Jak znacie jakieś dobre ćwiczenia, łatwe bluesiki itd. to podsyłajcie wszystko :P . Dzięki !


Odradzam książkę Beaty Kossowskiej "Harmonijka ustna w praktyce".
Mogę śmiało polecić płytę ( i książkę !) Sławka Wierzcholskiego "Harmonijka i blues" za 17 zł :
http://www.midimax.pl/harmonijka-ustna-c-3.html
Mogę też polecić proste lekcje blusa z netu np :
Play Harmonica In One Hour - Hal Leonard.avi
The Ins and Outs of Blues Rhythm Harp(cours.harmonica).avi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1597
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-05, 09:20    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Zbyszko napisał/a:
Odradzam książkę Beaty Kossowskiej "Harmonijka ustna w praktyce".


A dlaczego? Proszę o rzeczowe argumenty?
Mam tą książkę. Zresztą, słowo Bartka Łęczyckiego jest dla mnie jak najbardziej autorytatywne.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-09-05, 18:11    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Na pewno zaopatrzę się w ww. filmiki, dzięki. Dlaczego niby odradzasz książkę B. Kossowskiej? Mnie tak samo jak felixa słowa B. Łęczyckiego przekonują :P .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zbyszko 


Wiek: 72
Posty: 10
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-09-07, 04:52    Odp: Brak pomysłu na naukę gry.

Felix napisał/a:
Zbyszko napisał/a:
Odradzam książkę Beaty Kossowskiej "Harmonijka ustna w praktyce".


A dlaczego? Proszę o rzeczowe argumenty?
Mam tą książkę. Zresztą, słowo Bartka Łęczyckiego jest dla mnie jak najbardziej autorytatywne.

Zatem zacytuję fragmenty opinii Bartka Łęczyckiego:
"Harmonijka ustna w praktyce Beaty Kossowskiej prezentuje nowatorskie podejście do ćwiczeń na tym instrumencie. Autorka jest nie tylko najszybciej grającą harmonijkarką , ale też znakomitą wokalistką i charyzmatyczną liderką.
...
Jest to na pewno ciekawa pozycja edukacyjna i choć nie wyczerpuje harmonijkowych zagadnień, to daje zupełnie nową perspektywę i metodologię nauki
."

Opinia jak najbardziej prawdziwa, aż do bólu a zawartość książki składa się w znacznej części ze spacji i nowych linii. Jeśli umiecie grać między czarnymi i białymi klawiszami to pewnie umiecie także czytać między wierszami opinii. Ja osobiście wolę klasyczną, łatwiejszą do zrozumienia i opanowania a także znacznie bardziej zaawansowaną szkołę Sławka Wierzcholskiego w pozycji "Harmonijka i blues".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu