Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-04, 19:52    Dwie improwizacje z podkładem

Witam. Dzisiejszego wieczoru z powodu złej pogody przyszło mi siedzieć w domu i wieczór ten zaowocował w granie na harmonijce. Udało mi się nagrać dwie improwizacje z podkładem. Zapraszam do wysłuchania.
http://www.speedyshare.co...2011_hering.mp3
http://www.speedyshare.co...e_special20.mp3

Wiem, że nie jest to majstersztyk. Wrzucam te nagrania po to abyście mi powiedzieli co jest nie tak i na co powinienem kłaść nacisk (rytm/technika/frazowanie).
Dzięki za wszystkie opinie.
Gram niecały rok z przerwami.

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-04, 20:03    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

W obu nagraniach jest bardzo dużo przypadku i nie koniecznie czujesz rytm, natomiast na frazę i zagrywkę masz pomysły. Nie wiem ile grasz ale będzie dobrze jak będziesz grać dużo z podkładami, zwracając uwagę na rytm itp. Jesteś na dobrej drodze. Powodzenia :)

adamg53

Otrzymał 64 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-04, 20:54    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Ja bym ci radził poznać zasadę doboru tanacji harmonijki do podkładu.

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-04, 20:59    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

A to też, zapomniałem napisać. W jednym było dobrze, w drugim jest jakiś kosmos. Czyli źle dobrana harmonijka.

piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 12:14    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Tym razem w przypadku doboru harmonijki nie słuchałem się swojego ucha, ponieważ podkład ściągnięty ze strony bluesblast.com był w tonacji A, więc wziąłem harmonijkę w tonacji D i zagrałem w drugiej pozycji.

minigunmen, dzięki, będę jak najwięcej ćwiczył z podkładami, a dziś idę na otwockie jam session - Rzępoły. Oczywiście na scenę nie wejdę. Będę tylko słuchał. Zawsze po jam session następnego dnia mam tyle pomysłów na improwizację, że cały dzień mógłbym grać.

adamg53

Otrzymał 64 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 13:37    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

W pierwszym podkładzie( gdybyś uważał) w tytule masz podaną tonację tonację E więc w drugiej pozycji powinieneś grać na A, drugi podkład z A i tu już grasz składniej , to co mówił minigunmen to prawda.

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 13:57    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

No właśnie to jest Twoja dobra strona od początku, że jak grasz w tonacji i słyszysz podkład to mniej/więcej wiesz i masz pomysł na to co zagrać, jakoś się to kupy trzyma. Graj dużo, powodzenia.

piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 15:21    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Więc co jest nie tak z tonacją?

Pierwszy kawałek (http://www.speedyshare.com/files/26681685/blues_shuffle_in_E_04.04.2011_hering.mp3) grałem na harmonijce w tonacji A

Drugi kawałek (http://www.speedyshare.com/files/26681942/hi_a_boogie_special20.mp3) grałem na harmonijce w tonacji D.

Nie widzę swojego błędu w doborze tonacji harmonijki :/

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 15:25    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Ej, cholerka, faktycznie. Tylko w tym z heringiem zagrałeś dużo dźwięków z poza tonacji, może to przez to nam się tak wydawało. Frazę trzeba kończyć zawsze w tonice, żeby nie było fałszu.

piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:00    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

No właśnie. Często jak gram to bardzo pasuje mi wrzucić np. 5 kanał na wydechu a w rzeczywistości okazuje się, że jednak to nie była trafna próba :/

Przy okazji mam pytanie na temat skal.
Pentatonika to jest (2) (3'') (3) (4) 5 6
a skala bluesowa - zestaw "bezpiecznych dźwięków" to: (2) (3') 4 (4') (4) (5) 6
Czyli nie mogę grać wszystkich dźwięków z pentatoniki? Czy to zależy od aktualnie granego akordu?

adamg53

Otrzymał 64 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:00    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Jeżeli pierwszy kawałek grałeś na A, no to musisz poznać jakie dźwięki się gra w pozycji drugiej, aby nie były fałszami, u ciebie 70 % w pierwszym utworze to fałsze, ja bym zaczął tremolando nie na kanale (4) i (5) tylko (3) i (4) bo w pentatonice durowej (5) nie występuje, a u ciebie to jeden z częściej granych dźwięków. Radziłbym ci grać mniej dzwięków a bardziej trafionych.

#Maciekdraheim 

Otrzymał 295 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:13    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Podana przez Ciebie pentatonika, to pentatonika durowa. Molowa jest natomiast taka (2) (3') 4 (4) (5) 6, czyli G, Bb, C, D, F, G (na harmonijce C granej w II pozycji ma się rozumieć).

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:19    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

adamg53 napisał/a:
Radziłbym ci grać mniej dzwięków a bardziej trafionych.

Dokładnie.
Na dobrą sprawę (5) mogłoby być ale to kwestia artykulacji/ wejścia w to tremolando i jak to brzmi, kwestia ogrania instrumentu. Poza tym dźwięki z poza skali też można grać ale wymaga to już opanowanej dynamiki w tworzeniu melodii. Trzeba wracać do dźwięków pasujących do "aktualnej toniki" lub toniki utworu, przed końcem frazy/, w odpowiednio wyczutym momencie i nie zaczynać od dźwięków z poza niej.

piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:27    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Dzięki za wyjaśnienie.
Czyli dźwięki z pentatoniki molowej nie pasują do durowego utworu? (chodzi o dźwięki nie wchodzące w pentatonikę durową).

Bardzo się cieszę, że wrzuciłem te 2 nagrania, bo wyjaśniliście mi kilka rzeczy, bez których dalej bym błądził po fałszach ;)

#Maciekdraheim 

Otrzymał 295 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 16:47    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Z tym jest dziwna kwestia :) . Zazwyczaj nie pasują, ale blues np. rozwijał się dziwnie, gdyż wykonawcy nie chcieli by podkład był molowy, a linie solowe durowe ;) . Stąd dziwne rzeczy się działy z tercjami i powstała tzw. blue third. Do durowego podkładu można stosować dźwieki z pentatoniki molowej, robiąc to umiejętnie (sprawdza się w typowych bluesach). Ale w drugą strone to już tak nie działa.

Harry 

Otrzymał 40 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 19:29    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Of kors, że pentatonika molowa pasuje do bluesa durowego Panowie :)
Do mollowego tylko mollowe skale, ale w durowym spokojnie można pentatonikę zagrać mollową ;)
Skala bluesowa jest "w jakimś stopniu" połączeniem pentatoniki mollowej i durowej :)
Ale generalnie - mieszanie dur i moll, w durowym bluesie jest raczej pożądane niż błędne. Tylko nie zawsze można bo się(zdaje się) można naciąć jakimś dźwiękiem na akord. Generalnie, trzeba słuchać i grać :)

Do bluesa można też rzucić skale modalne, ale chyba bez umiejętności overbendingu to nie do końca przejdzie. Bo zdaje się, że modalne nie są tak litościwe jak pentatonika i trzeba je zmieniać przy zmianie akordu. Ale to już zapytam w innym temacie :)

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-05, 19:48    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Tak jak Harry mówi, kwestia osłuchania i dynamiki.

http://w423.wrzuta.pl/audio/4Lv2UfnSbBk/25

Nagrałem na szybko, zeby pokazać, nieszczególnie przemyślane nagranie, tylko jako materiał dydaktyczny. Pada raz 2 i wiele razy 5. Ale żeby nikt nie zrozumiał źle, nie o szybkość chodzi tylko kolejność dźwięków.

Boodzik 

Otrzymał 15 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-06, 10:20    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

minigunmen napisał/a:
Frazę trzeba kończyć zawsze w tonice, żeby nie było fałszu.

Spokojnie może to być dowolny dźwiek należący do pasażu aktualnie ogrywanego akordu. Jak ogrywasz akord Maj7 i zakończysz frazę na tonice to będzie dysonować że hoho ;)

#minigunmen 

Otrzymał 127 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-06, 13:25    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Dokładnie to miałem na myśłi ale brakowało mi terminologii :) Dzięki :)

Zamieszkaly 

Otrzymał 80 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-06, 23:57    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Technicznie nie jest źle, pomyślał bym na Twoim miejscu nad nauką teorii;)
Naprawdę pomaga przy improwizacji.

Pozdrawiam

piracik 

Otrzymał 21 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-07, 18:26    Odp: Dwie improwizacje z podkładem

Zamieszkaly, w teorii siedzę od jakichś 2-3 miesięcy. I przez ten czas moja nauka na harpie nabrała większego tempa. Gdzieś na jakimś forum gitarzystów przeczytałem, że przez rok grania ze znajomością teorii można się nauczyć tyle, ile w 2 lata bez żadnej wiedzy o teorii muzyki. ;)

Całkowicie podpisuję się pod tym co powiedział Harry. Ostatnio zacząłem rozpracowywać akordy, schematy, w jakich są grane. Na razie przede mną długa droga, żeby bezproblemowo słyszeć zmianę akordów i pamiętać dźwięki, z których się składają, ale pracuję nad tym bo wiem, że to mi pomoże.

W sobotę byłem na jam session w Otwocku. Odważyłem się wejść z kolegami gitarzystami na scenę. Zagrałem kawałek, pozwoliłem gitarzyście zagrać jakieś solo a potem nie poradziłem sobie z włączeniem mikrofonu (mic+wzmacniacz należał chyba do Dominika Abłamowicza).
Mój występ był ciepło przyjęty przez znajomych nie-harmonijkarzy. :D

Odpowiedz do tematu