Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-05-19, 08:21    Odp: Bluesowe samochody

Bluesmobile Dodge Monaco w Warszawie? A jednak. :)

Dodge Monaco "Bluesmobil" - najsłynniejszy radiowóz świata
1 7 maja 2011

_________________________________
Dodge Monaco rocznik 1974 bez wątpienia jest najsłynniejszym radiowozem na świecie. Samochód zdobył światową sławę, dzięki roli w filmie "Blues Brothers".
Monaco z Detroit
We wrześniu 1964 roku Dodge - firma z koncernu Chrysler zaprezentowała nowy model Monaco. Według amerykańskiej terminologii auto pozycjonowano, jako "full size car". Termin jest trudny do przetłumaczenia, a spotykane często określenie "pełnowymiarowy" nie oddaje istoty określenia. Duże, przestronne nadwozie producenta określał, jako "C- Body". Auto było dostępne w kilku wersjach nadwoziowych m.in., jako Hardtop Sedan, Coupe Hardtop oraz jako kombi Station Wagon. Bliskim krewnym Monaco był Plymouth Polara, zaś bezpośrednim konkurentem spoza koncernu - Pontiac Grand Prix, reprezentant, GM.

Poza USA Dodge Monaco był produkowany także w Chrysler Canada Ltd. Montowano w nim silniki 6-cylindrowe, jednak większość odbiorców wybierała większe V8 o pojemności od 5, 5 do 7, 2 litra. Od roku modelowego 69' wprowadzono nowy model Dodge Monaco. Był on oferowany do września 1973 roku. Monaco z roku modelowego 74 był nieco mniejszy od poprzednich roczników. Zmodyfikowano nadwozie, jednak w ofercie nadal pozostały jeszcze duże silniki jak V8 Magnum 440. Miesiąc po premierze auta rozpoczął się globalny kryzys paliwowy. Choć sprzedaż samochodów spadła, Dodge już od lat 30. cieszył się dobrą opinią w policji stanowej i w federalnych agencjach rządowych. Ponad 4 tys. egzemplarzy Monaco trafiło tam do służby patrolowej i innych zadań. Ważnym odbiorcą była policja stanu Illinois.

W latach 1974 - 1977 tysiące Dodge Monaco patrolowało także ulice Nowego Jorku, Millwaukee oraz innych amerykańskich metropolii. Policjanci wysoko cenili solidną konstrukcję, przestronne wnętrze oraz mocny silnik Magnum 440 o mocy ok. 200 KM. W drugiej połowie lat 70. Mundurowi używali także podobnego Plymouth Gran Fury. Przeciętny radiowóz był eksploatowany niezwykle intensywnie i już po około 4 latach trafiał do cywilnych użytkowników, zwykle za przystępną kwotę kilkuset dolarów. Warto dodać, że w 1975 roku nowy Dodge Monaco z nadwoziem sedan i bez policyjnego wyposażenia kosztował 4848 dolarów. W tym czasie nazwa Monaco Custom została zastąpiona przez Royal Monaco, zaś Monaco Brougham zmieniono na Royal Monaco Brougham. Były to bogato wyposażone modele wyłącznie dla cywilnych odbiorców.

W latach 1977 - 1978 produkowano zmodyfikowany model Monaco. We wrześniu 1978 roku pojawił się dość mały i powolny produkt epoki „downsizingu” - Dodge St. Regis, który stał się obiektem powszechnej krytyki ze strony użytkowników. Żaden inny Dodge nie cieszył się tak znakomitą opinią jak Monaco, zwłaszcza modele z lat 1974 - 1977. W latach 80. Głównymi dostawcami pojazdów dla policji byli już konkurenci Chryslera – Ford i General Motors.

Bluesmobile

Jake i Elwood Blues nosili identyczne czarne garnitury, krawaty i przeciwsłoneczne okulary Ray Ban Wayfarer. Gdy Jake odbywał "odsiadkę" w stanowym więzieniu w Joliet, jego brat Elwood sprzedał ukochanego Cadillaca i zakupił mikrofon oraz wycofany z policyjnej służby radiowóz Dodge Monaco z rocznika 74. Tak tłumaczył Elwood swojemu bratu powód zakupu: "Mamy gliniarski, czterysta czterdziestocalowy silnik, gliniarskie opony, gliniarskie zawieszenie, gliniarskie amortyzatory, jest to model bez katalizatora, tak, więc chodzi dobrze na zwykłej benzynie”.

Aby nie streszczać całego, świetnego skądinąd filmu "Blues Brothers", dodajmy, że ów radiowóz, zwany przez braci "Bluesmobilem" odegrał w fabule filmu niezwykle ważną rolę, stając się jednym z najbardziej znanych filmowych samochodów na świecie. Podczas realizacji "Blues Brothers" użyto 13 identycznych egzemplarzy Dodge Monaco, lecz zdjęcia z licznymi scenami pościgów i kaskaderskich ewolucji przeżyło tylko 6 z nich. Dan Aykroyd, współscenarzysta filmu, stwierdził, że wybrał ten model, uznając, że to najszybszy policyjny samochód używany w latach 70. w USA. Komedia muzyczna w reżyserii Johna Landisa weszła na ekrany amerykańskich kin w czerwcu 1980 roku. "Blues Brothers" odniósł ogromny sukces na całym świecie, w tym również w Polsce, gdzie był wyświetlany od 31 grudnia 1980 roku.
Oprócz niezwykle burzliwych perypetii braci Blues, granych przez Dana Aykroyda i Johna Belushi na planie pojawiły się światowe gwiazdy bluesa: Aretha Franklin, Ray Charles, James Brown, John Lee Hooker oraz Cab Calloway. Niezwykłą popularność zdobył także filmowy "Bluesmobile". Amerykanie lakierowali na biało - czarne barwy policji stanowej z Illinois nie tylko oryginalne egzemplarze Dodge'a Monaco, ale także inne modele tej marki, a nawet Fordy LTD czy Chevrolet Caprice. Do dziś na aukcjach Monaco z lat 1974 - 77 jest niezwykle poszukiwanym rarytasem i osiąga ceny wielokrotnie wyższe od innych pojazdów tej marki. Także tablice rejestracyjne BDR 529, a raczej ich niezliczone kopie są do dziś często kupowanym gadżetem - pamiątką z Chicago.
Kilka lat temu, fan filmu "Blues Brothers", Piotr Makowiecki znalazł na jednym z kanadyjskich portali internetowych ogłoszenie o sprzedaży Dodge Monaco. Dzięki pomocy kolegi mieszkającego w Kanadzie samochód został zakupiony i trafił do Polski. Tu pojawiły się problemy. Odprawa celna auta trwała 2,5 miesiąca. Izba Celna zakwestionowała unikalny charakter pojazdu i nakazała uiszczenie znacznie wyższej opłaty jak za zwykły współczesny samochód, jakich tysiące trafia z USA do Polski. Udało się jednak przezwyciężyć "obiektywne trudności" piętrzone przez biurokratów. Monaco z roku modelowego 74 był nieco mniejszy od poprzednich roczników. Zmodyfikowano nadwozie, jednak w ofercie nadal pozostały jeszcze duże silniki jak V8 Magnum 440. Miesiąc po premierze auta rozpoczął się globalny kryzys paliwowy. Choć sprzedaż samochodów spadła, Dodge już od lat 30. Cieszył się dobrą opinią w policji stanowej i w federalnych agencjach rządowych. Ponad 4 tys. egzemplarzy Monaco trafiło tam do służby patrolowej i innych zadań. Ważnym odbiorcą była policja stanu Illinois.

przedruk z:
http://moto.onet.pl/16439...ul.html?node=13
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2011-06-24, 18:05, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Capote7654

Posty: 18
Wysłany: 2011-05-23, 13:16    Odp: Bluesowe samochody

VW Derby 1981 rocznik... XD

Mam takiego: http://farm4.static.flick..._4d85ee87ef.jpg

Felgi oczywiście oryginalne, a nie takie błyszczące cudeńka :P P

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-24, 16:26    Odp: Bluesowe samochody

Wartburg 312 - czy nie uważacie, że (chociaż pochodzi zza Żelaznej Kurtyny) ma w sobie tego bluesowego ducha? :>

_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-06-24, 22:07    Odp: Bluesowe samochody

Kazix, ma, jaknajbardziej :) Jeden z "naszych cadillaców".
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-24, 22:26    Odp: Bluesowe samochody

No, jeżeli chodzi o porównania do Cadillaca, to w tej kategorii niezrównanie powinna królować Wołga:
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-24, 22:32    Odp: Bluesowe samochody

Pożerała dzieci :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-06-25, 09:55    Odp: Bluesowe samochody

Ruscy to wiele samochodów skopiowali z zachodnich. Sprowadzali jeden, rozkładali na części pierwsze i kminili jak to zerżnąć. I potem wychodził taki Cadillac tylko pancerny, bo u nich kowalstwo-blacharstwo raczej było.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-25, 11:40    Odp: Bluesowe samochody

Choćby taka Pobieda była ,,inspirowana'' Chevroletem Fleetline bodajże. Podobno (źródło nie potwierdzone) Ruscy wysłali swoich szpiegów do USA. Tamci pokryjomu wykradli kopie jakiś planów. Ale nie wszystko udało się ukraść... ;) Stąd takie ciekawostki jak zawierzenie z belek w naszej Warszawie (która była produkowana na Radzieckiej licencji). ;D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-25, 12:25    Odp: Bluesowe samochody

Paskins, Pobieda była wzorowana raczej na Fordzie, o ile się nie mylę. A co do kopiowania planów: Polacy też "pożyczali" pomysły i vice versa. Taki Mikrus na przykład - słyszał o nim ktoś może?

Mikrus

W latach '50 nasi konstruktorzy kupili parę egzemplarzy eReFeNowskiego Goggomobila, rozebrali na kawałki i kombinowali, jak by z tego coś twórczego zrobić. Tak więc w Mielcu i Rzeszowie powstał Mikrus MR-300, który był niemalże kopią Goggomobila. "Polskie" autko wyprodukowane w ilości około 1700 sztuk oszałamiającej kariery nie zrobiło.

Goggomobil




Odwrotny przykład: polscy konstruktorzy opracowali świetny prototyp małego samochodu na bazie popularnego "malucha". Auto, nazwane Beskidem, tak się spodobało szefom Renault, że wprowadzone w latach '90 Twingo dosyć mocno je przypomina swą bryłą nadwoziową, czyż nie? :what:

Beskid 106


Renault Twingo




Dobra, przepraszam za off top i mój przydługawy wykład o moralności producentów w branży motoryzacyjnej, czekam na dalsze przykłady bluesowych wozów ;D
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-25, 13:25    Odp: Bluesowe samochody

A może załöżymy temat ogólnie ö mötoryzacji? :) (sorry za to ,,ö''. Takie są skutki przedawköwania Mötorheada) :P
Ostatnio zmieniony przez mr.Michalos 2011-06-25, 16:34, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-25, 16:23    Odp: Bluesowe samochody

Jestem za. Czym forumowicze jeżdżą na co dzień, jakie są ich marzenia, kto woli sałatę...

[ Dodano: 2011-06-25, 16:25 ]
I proszę o poprawienie nazwy tego tematu, bo "blus" bez "e" oczy razi... (Nie, nie czepiajcie się mojego podpisu! Jest on absolutnie przemyślany i taki ma pozostać! ;) )
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-06-26, 22:07    Odp: Bluesowe samochody

Wracając do radzieckiej myśli technicznej, która nawiązuje do impreialistycznych wzorców zachodniego kapitalizmu, Panie i Panowie, oto Czajka! Prawdziwy Caddilac zza Buga, ma nawet bieg defiladowy!

_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-06-26, 22:10    Odp: Bluesowe samochody

miałem właśnie wrzucić czajkę, Maciek mnie ubiegł.. to był sprzęt.. raz w życiu takiego widziałem. długość tego pojazdu przybija troszkę;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-26, 22:11    Odp: Bluesowe samochody

Już dawałem do niej link :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-26, 22:19    Odp: Bluesowe samochody

Maciekdraheim napisał/a:
Panie i Panowie, oto Czajka!

Ooo tak :] Pośmigałby taką po szosie 66... Ach, te klimaty...
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-26, 22:33    Odp: Bluesowe samochody

Kazix, nie pasowałaby tam za bardzo. Nie ten ustrój :P . Za to taki Dodge jak najbardziej



Chociaż to już auto bardziej dla hardrockerów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Żółwik


Wiek: 31
Posty: 134
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Koronowo/Bydgoszcz
Wysłany: 2011-06-26, 22:53    Odp: Bluesowe samochody

Dodge jest raczej Rock'n'Rollowy. Co do czajki... Raz miałem okazję jechać, przespać się na tylnej kanapie, a nawet wleźć do bagażnika(wygodnie było). Na tylnej kanapie mógłby się perkusista rozstawić tyle miejsca. Silnik podobno jeździ na wszystko o ile jest tego dużo. Jak skończę Death Mobile i wygram w totka kupię właśnie Czajkę.
_________________
Połowę pieniędzy w życiu przeznaczyłem na instrumenty i alkohol. Drugą połowę zmarnowałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-06-26, 23:34    Odp: Bluesowe samochody

A tu pierwowzór Czajek z początkowego okresu produkcji:

_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-06-26, 23:57    Odp: Bluesowe samochody

Hudson, jeśli się nie mylę :) ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-06-26, 23:58    Odp: Bluesowe samochody

Nie. Packard Carribean :) . Ale do Hudsona podobny, nie przeczę!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-06-27, 07:23    Odp: Bluesowe samochody

Kurcze, ktoś pod w Piszu ma Czajkę, a ja o tym nawet nie wiem. Przy ekonomicznej jeździe spala 20 litrów na 100 km, a jak chce się trochę ostrzej - nie daj Panie, bo w portfelu zabraknie. Ludzie, czy nie znacie ekonomiczniejszego. Swoim fordem jadąc ekonomicznie na trasie osiągam nawet 5,2 litra na 100 km.

Ja wiem, że to jest piękne, ale nierealne w utrzymaniu w dzisiejszych czasach.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-06-27, 08:53    Odp: Bluesowe samochody

Znamy, znamy. Yugo - ekonomiczny, nie szybki ;) . Niestety, obecnie takie auta nie mają racji bytu. Kiedyś za jednego dolara można było przejechać Stany ze wschodu na zachód. A jak u nas ponad 5zł za litr paliwa... to można się taką Czajką (czyli Mewą ;) ) wybrać na wycieczkę na tzw. "popych". Ale pomarzyć można.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Żółwik


Wiek: 31
Posty: 134
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Koronowo/Bydgoszcz
Wysłany: 2011-06-27, 11:01    Odp: Bluesowe samochody

Medium, Ekonomiczniejszy bluesowy wozik znam, a nawet mam. Trabant! Bliźniak mojego Death Mobile spala według właściciela 4 litry na 100.
_________________
Połowę pieniędzy w życiu przeznaczyłem na instrumenty i alkohol. Drugą połowę zmarnowałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-27, 13:04    Odp: Bluesowe samochody

Żółwik, sześćsetjedynka (rocznik '82) mojego sąsiada spala na trasie podobno prawie 6, a w mieście - w granicach 7-8 litrów. Trochę mniej ekonomicznie od wozu Twojego znajomego, ale co zrobić? Jak tylko zrobię prawko szukam Trabanta dla siebie! :] ;D :cool:
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kotlet 


Wiek: 27
Posty: 27
Skąd: Łańcut k. Rzeszowa
Wysłany: 2011-07-15, 17:35    Odp: Bluesowe samochody

A duży fiat "Polski cadillac" to też niezłe cacko i jeszcze z poziomym licznikiem będzie prawko będzie duży fiat
_________________
Trojden Niech Blues Będzie z Tobą!

Blues jest Bogiem
Granie nałogiem
Czysty Dźwięk to podstawa
A Podciąg to zabawa
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-07-15, 22:34    Odp: Bluesowe samochody

:)

[ Dodano: 2011-08-01, 00:09 ]
Najsłynniejszy radiowóz świata to Dodge Monaco, rocznik 1974. Samochód zdobył światową sławę, dzięki roli w filmie "Blues Brothers".

http://moto.onet.pl/85500...my.html?node=29
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu