Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
~Felix 


Posty: 1354
Otrzymał 103 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-07-03, 23:47    [Festiwal] Protokół Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Harmonijkach Ustnych HAKAM 2011

Jako, że festiwal ten przemknął bez echa w naszej społeczności harmonijkowej postanowiłem pozbierać materialy z różnych portali m.in. atrykuł o festiwalu, a także potokół Jury z wynikami rywalizacji uczestników.


KAMIEŃ. Muzyka poważna, rock, blues, arie operowe, jazz i muzyka ludowa wszystko to na jednej scenie i zagrane tylko na harmonijkach ustnych.

W sobotę i w niedzielę w podrzeszowskiej miejscowości Kamień odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Harmonijek Ustnych oraz XXI Ogólnopolski Konkurs Gry na Harmonijkach Ustnych Hakam 2011.

- Jestem tu już siódmy raz, tu nie można nie przyjeżdżać. Do Kamienia wracam jak do domu – mówi Włodzimierz Fekete z Borysławia na Ukrainie, jeden z tegorocznych laureatów konkursu. – Panuje tu tak wspaniała atmosfera, że trudno to opisać słowami. Tu trzeba po prostu być i to przeżyć, a kto spróbuje na pewno wróci.

Na scenie spotkało się 32 solistów i 2 zespoły z całej Polski i z zagranicy. Muzycy zaprezentowali najróżniejsze gatunki i style muzyczne czarując publiczność wirtuozerską grą. Z pośród tych wykonawców jury wybrało i zakwalifikowało do niedzielnego koncertu finałowego 10 osób czyli tzw. „Złotą Dziesiątkę” najlepszych harmonijkarzy.

„Złota Dziesiątką” tegorocznego Hakam-u
Marcin Dyjak, ze Stalowej Woli, Włodzimierz Fekete z Borysławia na Ukrainie, Dominika Stokfisz z Mysłowic, Mirosław Dyjak ze Stalowej Woli, Zygmunt Pyzik z Gorlic, Katarzyna Rosińska ze Szczecina, Trio Silvaro z Poznania, Karol Pryba z Mysłowic, Norbert Ryszczuka z Warszwawy i Zbigniew Mięsowicz z Węglówki, który otrzymał nagrodę Super Nowości.
Przyznano również wyróżnienie dla Andrzeja Zająca z Chmielna, który również otrzymał nagrodę od przedstawiciela „Super Nowości”. Wyróżnienie otrzymała też najmłodsza uczestniczka konkursu 13-letnia Justyna Kazanecka z Iskrzynia oraz najstarszy 80 – letni Tadeusz Narewski z Gorlic.

Gwiazdą festiwalu był zespół „Trio Con Brio” z Mysłowic, którego liderem jest Zygmunt Zgraja, znany harmonijkarz, twórca muzyki do filmu „Grzeszny żywot Franciszka Buły”. „
Trio Con Brio podczas niedzielnego koncertu, poruszyło publiczność brawurowymi wykonaniami na harmonijkach standardów jazzowych, ludowych melodii, a także utworów Czajkowskiego.

.......................................................................................................Kamień, 07.05.2011
PROTOKÓŁ JURY

IV Międzynarodowego Festiwalu Harmonijek Ustnych oraz XXI Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Harmonijkach Ustnych HAKAM 2011 w składzie:


1. Zygmunt Zgraja - przewodniczący

2. Edyta Gazda-Łuksa - członek

3. Krzysztof Ogorzelec - członek


- po wysłuchaniu 32 solistów grających na harmonijkach diatonicznych (29 osób) i chromatycznych (3 osoby) oraz 2 zespołów harmonijek ustnych, postanowiło zakwalifikować do "Złotej dziesiątki" następujących wykonawców:


- Marcin Dyjak – Stalowa Wola – nagroda Zakładu Mięsnego „Smak” w Górnie,


- Włodzimierz Fekete – Ukraina, Borysław – nagroda Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie,


- Dominika Stokfisz – Mysłowice – nagroda Wójta Gminy Kamień,


- Mirosław Dyjak – Stalowa Wola – nagroda Przewodniczącego Rady Gminy Kamień,


- Zygmunt Pyzik – Gorlice – nagroda Starosty Powiatu Rzeszowskiego,


- Katarzyna Rosińska – Szczecin – nagroda Starosty Powiatu Rzeszowskiego,


- Trio Silvaro – Poznań - nagroda Dyrektora Centrum Kultury w Kamieniu,


- Karol Pryba - Mysłowice – nagroda Zakładu Remontowo-Budowlanego „KOREM”,


- Norbert Ryszczuk – Warszawa – nagroda Prezesa Radia Rzeszów,


- Zbigniew Mięsowicz – Węglówka – nagroda Super Nowości.


Wyróżniono poza tym Andrzeja Zająca z Chmielna, który otrzymał nagrodę Super Nowości.


Uhonorowano również najmłodszą uczestniczkę Justynę Kazanecką z Iskrzyni oraz najstarszego wykonawcę Tadeusza Narewskiego z Gorlic, którzy otrzymali wyróżnienia Posła na Sejm RP Stanisława Ożoga.


Jury podkreśla sprawną organizację i przebieg samego Konkursu HAKAM. Przyczynia się to do promocji i popularyzacji gry na harmonijkach ustnych i samego Konkursu. Jury wyraża także uznanie dla wieloletnich uczestników, którzy nieustannie doskonalą swoje umiejętności gry, przedstawiając w Konkursie różne formy muzykowania na tych instrumentach. Najlepszym wyrazem popularności tego Konkursu jest udział wielu nowych uczestników. Proponujemy aby zachować dotychczasową formę konkursu.

A oto krótka fotorelacja ( polecam! ) :harp:

http://vimeo.com/23480449

Materiały: Centrum Kultury w Kamieniu; portal Sztafeta. pl

Dodatkowo można przeczytać n/t Festiwalu w Gazecie Pl. - Rzeszów

http://rzeszow.gazeta.pl/..._Rock__pop.html

Opracował: felix
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-04, 23:51    Odp: [Festiwal] Protokół Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Harmonijkach Ustnych HAKAM 2011

Szkoda, że do tej pory festiwal nie był znany bliżej na forum. Mogliśmy zadbać o większą konkurencję ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
~Felix 


Posty: 1354
Otrzymał 103 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-07-05, 18:03    Odp: [Festiwal] Protokół Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Harmonijkach Ustnych HAKAM 2011

Faktycznie pomimo, iż w nazwie jest XXI festiwal - znaczy, że 21 lat już adepci grania na harmonikach zmagają się na scenie w Kamieniu.
Jak więc to możliwe - sam się dziwię? :?
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 29
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-07-19, 17:24    Odp: [Festiwal] Protokół Jury XXI Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Harmonijkach Ustnych HAKAM 2011

Mi też szczena opadła: nigdy o tym festiwalu nie słyszałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu