Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-04-02, 16:10    Wymiana środka.

Witam!
Jako, że zepsuł mi się (czyt. przy strojeniu złamałem:D) jeden dźwięk, czyli ta blaszka, muszę wymienić środek. Była to harmonijka marine Band Deluxe w ton. A. Szkoda mi wyrzucać tak drogi sprzęt a wymiana jednego tylko stroika może być ciężka. Pytanie więc do tych co już testowali taki numer. A gdyby wziąć cały środek z blaszkami i wyciągnąć a na jego miejsce wstawić środek np. ze silver stara? Wiadomo, że to kiepska harmonijka ale bardzo tania. Czy dźwięk (w sensie głośności, wygody grania, czystości i brzmienia) będzie taki sam?
Konkretnie czy to same blaszki wpływają na barwę dźwięku, czy może obudowa?
Mam nadzieje, że wiecie o co mi chodzi.
Pozdrawiam
Mati
P.S
A może macie inne pomysły jak to naprawić? Złamał mi się 5 stroik na wdechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-02, 16:57    Odp: Wymiana środka.

Witaj! trochę już o tym było. Z mojego doświadczenia ,na łatwość wydobycia dźwięku z harmonijki w głównej mierze wpływa jakość wykonania płytek stroikowych /im precyzyjniejsze tym łatwiej reagują/, ale żeby wprawić w drgania stroik o grubości 1,2 ,ze szczeliną 0,5 ,trzeba na pewno więcej powietrza ,niż ze szczeliną 0,2. Ale szybkość reakcji stroika 0,9 ,przy szczelinie 0,5 będzie już podobna do 1,2 -0,2 . Mam nadzieje ,że to jasno przedstawiłem. Natomiast na dźwięk ,ma wpływ pierwszorzędny właśnie ich grubość.materiał /stop/ potem miejsce gdzie rozbrzmiewają /korpus/ metalowy - głośny wysoko tonowy, drewniany niskotonowy ,plastik -tony średnie . Pokrywy i ich profil ,metalowe ,generalnie podwyższają głośność ,ale zagięte tuż na krawędzi harmonijki daje głośność np : 2 ,zagięte poza krawędzią w dół -1 ,ale nieco zmieniają dźwięk w dół ,rozszerzone dają 3 dodają średnich i zwiększają głośność.
Do tego jeszcze są drewniane pokrywy ,różne gatunki drewna korpusów i pokryw itd.
Znając chociaż z grubsza te zależności ,możemy cudować sobie z dźwiękiem naszych harmonijek. Niektóre zmiany są prawie nie zauważalne ,niektóre wyraźne ,dające jakby inny instrument.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-04-02, 17:00    Odp: Wymiana środka.

Absolutnie odradzam próby wstawienia blachy z Silver Stara w miejsce oryginalnej.
Po pierwsze - jakość tych blach jest po prostu słaba. Na barwę dźwięku ma wpływ wszystko w harmonijce, ale jak włożysz do niej kiepskie blachy, to nie da się tego poprawić ani dobrym korpusem, ani dobrze wyprofilowanymi pokrywami. Stroiki to "serce" harmonijki i dlatego muszą być w pełni sprawne i szybko reagować, chociaż oczywiście te z Silvera też stroją (czyli dźwięk jest względnie czysty).
Po drugie - blach od SS za żadne skarby nie dopasujesz do MBDx. SS jest po prostu sporo większa, ma także inny rozstaw śrubek przytwierdzających blaszki do korpusu i pokryw. A dopasowywanie tego wszystkiego, przypiłowywanie i nie wiadomo co jeszcze jest praco- i czasochłonne, no i nie daje żadnych nadziei na sukces. Możliwość wymiany blaszek daje np. seria MS Hohnera.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-04-02, 17:00    Odp: Wymiana środka.

Generalnie to trochę jak jubilerstwo dźwięków ,bardzo wciągające i ciekawe zajęcie .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-04-02, 17:12    Odp: Wymiana środka.

No dobrze, ale w takim razie co mam zrobić, żeby nie odstawiać harmonijki na bok?
Tzn. Jeśli nie wymiana całego środka to co? Skąd mam wziąć pojedynczy stroik?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-04-02, 17:15    Odp: Wymiana środka.

Są 2 wyjścia:
1. Dokonasz "przeszczepu" stroika z innej porządnej harmonijki (najlepiej zepsutej, byle tylko ten stroik był cały). Szczegóły na www.gaszewski.pl
2. Zamówisz oryginalny stroik na www.harponline.de . Z tym, że to opcja dość kosztowna...

No i możesz jeszcze poszukać blachy od MBDx, ale nie wiem gdzie dostaniesz. Może na harponline... :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-04-02, 17:19    Odp: Wymiana środka.

A jeśli bym chciał przeszczepić to w moim wypadku jaka harmonijka była by najlepsza, inaczej. Jaka byłaby najlepsza z najtańszych. Duża różnica by była w brzmieniu tego jednego dźwięku w porównaniu do reszty?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2009-04-02, 18:24    Odp: Wymiana środka.

W zasadzie względnie bezproblemowy "przeszczep" zapewni tylko stroik z Marine Band Deluxe, albo ze standardowej Marinki. Ewentualnie możesz pomyśleć o Heringu Free Blues, bo jeśli chodzi o rozmiary to dokładna kopia powyższych, ale nie wiem, jak się sprawa ma z mocowaniem stroika. Blaszki z serii MS Hohnera będą za długie.
Jeśli zastosujesz części z innego modelu harmonijki, nieważne czy droższego, czy tańszego, to brzmienie się zmieni. Tańsze zamienniki dadzą na pewno gorszy dźwięk, ale różnica nie powinna być zbyt zauważalna przy normalnej grze. Oczywiście tylko w wypadku poprawnego przeprowadzenia operacji.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2009-04-02, 18:47    Odp: Wymiana środka.

Jeżeli chodzi o przeszczep, to możesz wziąć z harmonijki hohner classic - każdej
czyli marine band 1986, golden melody, marine band deluxe, special 20, Ja mam harmonijke MBDx A zepsutą powiedz jaki stroik pootrzbujesz - ostrzegam, że grałem na tj harmonijce rok - bardzo intensywnie i nie ma wniej 7 stroików:P ale... moze trafisz wtedy nie ma rpoblemu odpale Ci całą blache:P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Jayp 


Wiek: 32
Posty: 13
Skąd: Tychy
Wysłany: 2009-04-03, 20:59    Odp: Wymiana środka.

Piaty kanal na wdechu. Pisz na pw w tej sprawie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu