Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-07, 11:20    [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Jakiś czas temu kupiłem za całe 20 zł tytułowego chromatyka (wersja z drewnianym korpusem) i nie zaskoczyło mnie że nie kwalifikował się się za bardzo do doprowadzenia do pierwotnego stanu gdyż kilka stroików w górnej płytce było pękniętych (problem z wymianą ze względu na ich większą szerokość). Poza tym brakowało jednej blaszki z mechanizmu registra i suwak był trochę pokiereszowany, oczywiście bez przycisku :] . Nie dawał mi ten sprzęt spokoju aż w końcu zdecydowałem że użyje jednej blaszki stroikowej aktywowanej wciśnięciem registra (harp w systemie straight-tuned, dolna blaszka była w całkiem niezłym stanie) i zrobię z tego takiego dużego, "rozciągniętego" diatonika z jedną płytką. Wziąłem oryginalny korpus i ciachnąłem go wzdłuż na pół (tak żeby kanały były tylko na dole a z góry równa powierzchnia), zaokrągliłem wloty kanałów iglakiem i po uzupełnienu dziur które pozostały po śrubach ustnika i sprężynie zaimpregnowałem woskiem. Płytkę (po usunięciu pozostałości wentyli ;) ) jako że była w stroju solo tuned przestroiłem na system Richtera ( (2) i (3) o pełny ton do góry) i po korekcie stroju pozostałych kanałów przybiłem na jakieś 12 gwoździków do tego "połowicznego" grzebienia (nie chciało mi się dawać śrub z podkładkami). Pokrywy zamontowałem na krótsze śruby bo grzebień był za cienki na oryginalne. Wyszedł mi 16 kanałowy diatonik o zakresie 4 oktaw w stroju lowDb. Tak wygląda efekt końcowy (te pokrywy spejalnie pogiąłem żeby niskie stroiki tak nie brzęczały):

[IMG]http://odsiebie.com/...27130.jpg[/IMG]

[IMG]http://odsiebie.com/...60448.jpg[/IMG]

[IMG]http://odsiebie.com/...37266.jpg[/IMG]

[IMG]http://odsiebie.com/...68228.jpg[/IMG]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-07, 13:38    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Fajny! Ja kombinowałem tak z Ocean Star, ale tam do każdego stroika jest osobny kanał ,a tu bez wentyli to chyba trochę ciężko grać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-07, 14:04    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Ogólnie gra się na tym nawet całkiem lekko jak na takie stroiki bez wentyli, ale na wydechu, zwłaszcza na niższych kanałach trochę syczy. Z wdechem jest ok, głośno, dynamicznie, niezłe brzmienie, no i podciągi od (2) wzwyż można robić (nawet pare overków na wyższych rejestrach). Niedługo nagram i zamieszczę jakieś próbki brzmienia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2009-02-07, 16:28    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

jak to mozliwe ze z jedna plytka?? czyli albo tylko dmuch albo tylko ssanie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-07, 16:43    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

W chromatyku podobnie jak w tremolo na jednej płytce co drugi stroik jest od wdechu a co drugi od wydechu, w jednym kanale są po prostu dwa kolejne stroiki obok siebie zamiast jeden nad drugim jak w zwykłej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Geralt 

Wiek: 35
Posty: 85
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-02-07, 18:46    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

przyznaję, że patent ciekawy, ale chciałbym go usłyszeć, nagraj próbkę i wstaw jeśli to nie problem :D
_________________
[you], co się patrzysz? Cukierka albo nowego harpa Ci obiecałem ??:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-02-07, 20:29    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Młody Filisko nam rośnie :D . Wygląda to arcyciekawie :D .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Geralt 

Wiek: 35
Posty: 85
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-02-08, 03:06    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

NO ale nie jesteście ciekawi jak brzmi ta harmoszka ?? Ja bym posłuchał z największa przyjemnością :D
_________________
[you], co się patrzysz? Cukierka albo nowego harpa Ci obiecałem ??:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-08, 09:12    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Ok, postaram się coś na tym nagrać i dać ale to raczej w tygodniu bo teraz nie mam
za bardzo możliwości technicznych :) .
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-11, 11:24    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Szit... to w TYM temacie miałem napisać, że mam Blessing'a do przerobienia. Ale ze mnie...

Mam harmonijkę 32-kanałową, w której jedna blaszka jest zmasakrowana, brakuje stroików. Druga jest w stanie.. chyba dobrym, stroiki są. Czy jak zrobię coś podobnego, przerobię na diatonika łącząc kanały tak, żeby w każdym były po 2 stroiki to wyjdzie mi to? Pytam w sensie czy to będzie muzycznie miało rację bytu, bo nie mam pojęcia czy w jednym rzędzie stroiki stanowią taką samą skalę jak w diatoniku.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-11, 14:31    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Skali diatonika tutaj nie da się osiągnąć, z 32 kanałów tremolo ma się 8 "zwykłych", ale oczywiście przez taką przeróbkę jej nie zwęzisz ani nie poszerzysz. Jak na grzebieniu masz oddzielny kanał dla każdego stroika to nie zmieniaj tego gdyż w takim układzie masz dużo szersze możliwości stosowania podciągu (cała skala chromatyczna bez overow i to z dużą ilością płynnych przejść, w tej swojej chętnie bym to widział ale nie mam sprzętu żeby zrobić nowy grzebień), a dodatkowo z jednym rzędem kanałów będzie sporo łatwiej je robić niż na tremolo, więc może wyjść fajny instrument.

A tak BTW jak brzmi wg Was mój wyrób? Tutaj ta próbka:

http://odsiebie.com/pokaz/1521023---ffa0.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Geralt 

Wiek: 35
Posty: 85
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-02-11, 18:43    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Nie xle :D nie jest wcale najgorzej :D
_________________
[you], co się patrzysz? Cukierka albo nowego harpa Ci obiecałem ??:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-11, 19:33    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Zrobiłem dzisiaj w około godzinę podobną rzecz z tą harmonijką po dziadku, troszkę niektóre stroiki brzmią dziwnie, bo jest bardzo wysłużona i przydałaby się impregnacja korpusu ale w sumie jest fajna. Jedyną wadą jest to, że nauczyłem się grać na diatoniku i na tym nie umiem :)

[img]http://www.minigunmen.net/images/454569/harpka/001.jpg[/img]

[img]http://www.minigunmen.net/images/454569/harpka/002.jpg[/img]

[img]http://www.minigunmen.net/images/454569/harpka/003.jpg[/img]

ps: pierwszy kanał w niej na wdechu gra tak jak drugi kanał na wdechu w harmonijce w tonacji A, czyli jaka to będzie tonacja?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-11, 19:50    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Nie wiem czy skala tej harmonijki zaczyna się od prymy jak w zwykłej, jeśli tak to była by to D, ale wątpie. Najlepiej nagraj na niej cokolwiek, nawet pare akordów, ze słuchu na pewno poznam tonację.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-11, 20:06    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

http://www.minigunmen.net/images/454569/test.mp3

No i jeden kanał gra jakby stroik latał luźno.. a nie lata luźno. Obejrzę to któregoś dnia dokładnie, jak będzie jasno. Może uda mi się naprawić oba ale ten milczący - nikłe szanse.
Generalnie fajny pomysł, jakby nie to, to harmonijka po dziadku leżałaby i płakała z samotności hehe.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-11, 20:17    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Tonacja typowa, C. Można było by ją trochę podstroić i uszczelnić (impregnacja korpusu woskiem + ew. trochę parafiny, przykręcenie płytki stroikowej na śruby). Ale ogólnie całkiem fajnie, lepiej żeby był z niej jakiś użytek niż żeby się kurzyła :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-12, 14:34    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Ha, odwrotnie płytkę włożyłem... teraz jest dobrze. Te milczące i dziwnie brzmiące kanały, to się okazało, że stroik nie wchodzi w otwór tylko o niego ociera drgając, więc dźwięk był albo inny albo wcale nie było. Wszystko pod lupą dłutem do drzeworytu obskrobałem. Brzmi tak:
http://www.minigunmen.net/images/454569/test2.mp3

Chyba zrobione :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-12, 14:54    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Którą płytkę wykorzystałeś ,górną ,czy dolną?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-12, 15:14    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Dolną, jeśli najniższe są z lewej, to dolną. Pulatom chyba też użył dolnej.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2009-02-12, 15:23    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Harmonijka była tremolo ,? to dolna jest wyżej strojona ,a wycinałeś co drugą przegrodę?
Ja kiedyś tak przerobiłem to bardzo silnego powietrza potrzebowała ,żeby zagrać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-12, 15:27    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Chyba tremolo :D
Nie, przegrody zostawiłem tak jak były, bo mi tak Pulatom doradził no i gra się fajnie, mimo, że na tym za bardzo nie umiem ale sobie próbuję.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-12, 17:21    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Ja też użyłem dolnej płytki :) . A jak przerobiłeś ten grzebień, przeciąłeś go wzdłuż czy zeszlifowałeś?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2009-02-12, 18:12    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Najpierw wyłamałem przegrody w niepotrzebnej części korpusu. Potem pomału ścinałem "japońskim" nożem do drzeworytu, potem poprawiłem nierówności papierem ściernym. I tak aż uzyskałem pół korpusu. Musiałem się też pozbyć farby, bo fabrycznie harmonijka była pomalowana takim specyficznym sposobem zlanych razem ale nie zmieszanych farb. To było modne te 40 lat temu. Wygląda na to że już jakiś impregnat w tym drewnie jest ale nie zaszkodzi nasączyć woskiem albo ciemnym werniksem. Werniks da niezły kolor, głęboki brąz. Jak to zrobię to dam następne zdjęcia :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-12, 18:50    Odp: [Tuning] Hohner 64 Chromonica - diatonik?

Ja to zrobiłem tak że podobnie jak Ty powyłamywałem zęby z góry, a potem przeciąłem grzebień piłką włosową i wyrównałem papierem ściernym (od 100 do 240).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu