Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2022-04-11, 13:08    Trochę o ustniku do chromatyka

Temat dotyczy ustników w harmonijkach chromatycznych.
Pomijając kształty otworów w ustniku oraz jego kształt (półokrągły lub trapezowy), chciałbym wspomnieć nieco o materiale z jakiego są ustniki wytwarzane. W większości ustniki tzw. grille są wytwarzane z mosiądzu i pokrywane chemicznie niklem lub chromem. Jednakże część producentów zapewne z uwagi na koszty, produkuje ustniki z tworzywa sztucznego.
Osobiście spotkałem się z trzema modelami takich harmonijek. Dwie posiadam t.j. Hohner Discovery 48 oraz Chrometta 10 .
Tej której nie posiadam, ale miałem w rękach to Hering 501/48. Model do dawna nie produkowany.
Co wyróżnia tę harmonijkę od pozostałych w temacie ustnika? Mianowicie to, że ustnik z tworzywa jest dorabiany przez customizera ze Szwajcarii oraz to, że materiałem nie jest zwykle tworzywo plastyczne, a teflon. Materiał ten daje większy poślizg niż zwykły plastik lub matowy teflon, bo taki materiał też występuje w produkcji. Nie jest on jednak polecany z uwagi właśnie na powierzchnię matową i z mniejszym poślizgiem.
Dla mnie taki teflonowy ustnik wydaje się obecnie najbardziej idealnym i oczekiwanym grillem jaki istnieje.
Problem jest taki, że nie jest tani bo ok.120 złotych w przeliczeniu z Franka Szwajcarskiego. Nie mniej rozwiązuje problem poślizgu oraz zimnego nieprzyjemnego metalu lub posmaku chromu, jeżeli ktoś wyczuwa, bo i o takim przypadku słyszałem.

W załączeniu kilka zdjęć z omawianych modeli.
Gdyby ktoś z Forumowiczów poznał jakieś inne modele harmonijek chromatycznych z ustnikami z tworzywa i miał z nimi doświadczenie w graniu, to zapraszam do komentowania tego postu.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2022-04-11, 14:12    Odp: Trochę o ustniku do chromatyka

1. obecnie (od ok 25 lat) nie robi się ustników niklowanych ze względu na szkodliwość i alergogenność niklu.
2. większość ustników jest chromowanych, i to daje bardzo dobry poślizg - tu szczególnie Easttop w ostatnich latach robi to znakomicie.
3. Ustniki są również posrebrzane i pozłacane - wiele osób uważa, że posrebrzany ustnik jest najlepszy (Hohner Super 64)... ja bardzo sobie chwalę pozłacany - Hohner Super 64X.
4. Ustniki z tworzywa były stosowane już w latach 70 w harmonijkach Hohnera CBH - materiałem tam jest derlin.
5. teflon też nie jest zbyt zdrową substancją... abs (jak w Discovery) jest dużo bezpieczniejszy zdrowotnie.
6. sprawdzę to niedługo, ale z amerykańskich forów wiem, że ludzie bardzo sobie chwalą poślizg na czystym, wypolerowanym mosiądzu - po zdarciu chromu (lub niklu w starszych modelach).

podsumowując - materiał ustnika będzie również bardzo indywidualną sprawą i zdania grających są bardzo różne na ten temat.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu