Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-06, 19:11    The Rolling Down To Old Maui

Szukałem- nie znalazłem, jak są to prosze o dołączenie do stosownego wątku lub usunięcie wpisu


Nie żebym lubił szanty... ja w ogóle na wodę to tylko kajakiem. Ale są dwie takie szanty, zresztą obie nie młode, które lubie nawet bardzo, ba nawet mój kolega który gra szanty w ZDN, jak chce mnie sciągnąć na swój koncert, na piwo to obiecuje zawsze je zaśpiewać.

Pierwsza to znana z repertuaru >Mordewind - Ave Virgo Maria<

Druga to Powszechnie znzna z repertuaru >Mechanicy Szanty "Maui"<

Gdyby ktoś miał taby dla tych dwóch melodii, lub potrafił je rozpisać

>tu są np na gitarę<
Jeśli to może pomóc

>AVM< wydaje się być mniej skomplikowana tylko jak?

Nie żebym od razu to chciał grać- nie śpieszno mi, ale fajnie by było mieć na podorędziu.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-06, 21:32    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Przyjęliśmy zasadę jeden temat - jeden utwór. Do czasu pojawienia się pierwszej tabulatury temat pozostanie jak jest, później zostanie zmieniony tytuł i tylko jeden utwór będzie w nim omawiany.

Na przyszłość proszę nie tworzyć tematów - zbiorów tabulatur.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-13, 20:27    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Ok. Jestem do przodu o pewną wiedzę:
Ave Virgo Maria jest czyli:
2(1)
może być
5(4)
Złapać rytm i tępo i po ptakach. Albo sie tego po prostu nie da zagrać, względnie można do coś rzeźbić jak ktoś to dobrze śpiewa i ma stopery w uszach :D


Ale z Maui to ja to będę miał problem żeby rozpisać, w te klocki za głupi jestem-

>Z zapisu nutowego<:
, wychodzi mi coś w ten deseń:

44(5)(5)544(6)(6)67(7)(6)(5)5(5)44(5)(5)(5)(5)44
(5)(5)67(7)(6)(5)65(5)(5)(7)777(7)(6)(6)(7)(7)(7)66(6)(6)6(5)
6744(5)(5)(5)544(6)(6)67(7)(6)66(5)6(7)777(5)
(7(7)(7)7(7)(6)(6(6)(5)674(5)(5)544(6)(6)67(7)(6(5)6(5)55

Ale to po prostu zapis do re mi fa... nie potrafię dodać wartości nut, nie bardzo czuję gdzie obniżyć, gdzie podnieść dzwięki- czy jak się to to tam nazywa.... które ciągi przerobić na podciągi...
Ktoś ma ochotę na takie wyzwanie, czy to zupełnie poza polem zainteresowań tutejszej wiary?
Jako że mi to zależy na tym, co by sobie zimą przy piecu świerszczyć, a latem na jakimś kamieniu nad rowem melioracyjnym to jakoś sobie dojdę sam do tego po woli, ale jak ktoś tu ma łatwość i umiejętnosć to może pomoże?
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-12-13, 20:37    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Zdecyduj się na jeden utwór.

W zapisie nutowym jest tonacja As (Gis). Jeśli zechcesz zagrać to w oryginalnej tonacji na harmonijce w C-dur to trochę trzeba będzie technikę podszkolić.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-12-13, 20:41    Odp: The Rolling Down To Old Maui

http://www.overblow.com/?menuid=26# tutaj masz rozpiskę dźwięków dla harmonijki w C. Jeśli masz gdzieś zapis nutowy, to odnajdź sobie dźwięki na tej rozpisce i według niej spisz taby.

dźwięki oznaczone różowawym kolorem są to podwyższenia (overblow/overdraw), dźwięki oznaczone kolorem niebieskim są to obniżenia.

Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-13, 21:15    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Medium napisał/a:
Zdecyduj się na jeden utwór.

W zapisie nutowym jest tonacja As (Gis). Jeśli zechcesz zagrać to w oryginalnej tonacji na harmonijce w C-dur to trochę trzeba będzie technikę podszkolić.

Pozdrawiam

Medium

Ale ja się już zdecydowałem i napisałem że problem pierwszego zniknął.
A interesuje mnie ten drugi.
Technika... przyjdzie z czasem. Może po prostu chciał bym mieć jakiś punkt do dążenia... małymi kroczkami.


============

towal,
Dziękuje, posiedzę sobie nad tym jutro.
Zobaczymy.


[edit]
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-12-14, 10:27    Odp: The Rolling Down To Old Maui

zagrałbym tak:

2 (3)' (3)' (3)'' (2)' 2 4 4 (4)
mozolny, twardy... jest
5 (4) 4 (3)' (3) (3)' (3)'' (3)'
nasz...trud
2 (3)' (3)' (3)'' (2)' 2 4 4 (4)
lecz tarararara..
5 (4) 4 (3)' (3) (3)' (3)'' (3)'
i nie zlęknie rarara.
4 (4) 5 5 5 (4) 4 (4) (4) (4)
dziś powrotnym rarara
5 (4) 4 (3)' 4 (3) (3)' 4 (3)
rejsu chyba...
2 (3)' (3)' (3)'' (2)' 2 4 4 (4)
i każdy
5 (4) 4 (3)' (3) (3)' (3)'' (3) (3)' i tu jest fajne przejście do refrenu
piękne panny...
4 (4) 5 5 5 (4) 4 (4) (4) (4)
płyńmy w dół ... już czas
5 (4) 4 (3)' 4 (3) (3)' (3)
płyńmy....
2 (3)' (3)' (3)'' (2)' 2 4 4 (4)
arktyki...czas
5 (4) 4 (3)' (3) (3)' (3)'' (3) (3)'
płyńmy w dół do starej maui

i to tyle. Właściwie można nie grać (2)'... tak mi się wydaje.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
jsg
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-14, 19:46    Odp: The Rolling Down To Old Maui

męcze to od 14- rzecz jasna nie non stop, w tych momentach, kiedy bejce sobie schną podczas polerowania drewna i po woli zaczynam refren odnajdywać tam gdzie powinien być :D
Jeszcze z 10 miesięcy i będzie fajnie.
Dziękuję za pomoc.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-12-14, 20:15    Odp: The Rolling Down To Old Maui

nie no chyba 10 miesięcy to nie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-14, 20:35    Odp: The Rolling Down To Old Maui

kuba napisał/a:
nie no chyba 10 miesięcy to nie...

Cicha noc zajęła mi jakieś dwa tygodnie :D Faktem, że po zmianie harmonijki, jakoś tak od razu lepiej i czyściej zabrzmiała.

Ale jak już gdzieś pisałem, kiedy głuchy bierze się za grę na instrumencie to nie można spodziewać się że postępy będzie robił z dnia na dzień.
Żeby naumieć techniki- np żeby opanować podciąg (Bending- żeby nie było) będę musiał posadzić w pracowni swoją panią i narazić jej czuły zmysł słuchu na straty, bo ja nie rozpoznam dźwięków co półtonu, nie dam rady, dopiero kiedy opanuję to od strony technicznej, powstanie pewna pamięć mięśniowa to i słuch się powinien przystosować. I tak o to po malutkim kroczku, może za dziesięć miesięcy siądę sobie na kamieniu nad rowem melioracyjnym, albo na ławce pod jabłonią, odłożę fajkę i zagram to tak, żeby zgniłe jabłka same się na mnie nie zwaliły...

W kontekście tej wypowiedzi, można by się zastanowić czemu ja się w ogóle biorę... bo lubię wyzwania :d, lubię hałas kakofonię, a do póki nikogo tym nie katuje, to chyba mi wolno :D

Co do samego utworu, żeby było w temacie, to polecam tą wersję tekstu, z tego co się orientuję jest bardziej pierwotna od tego co śpiewają mechanicy.



Twarda walka, w ustach gorzki lodu smak,
To przeklęta życia treść
Wśród zamieci śnieżnych i uderzeń fal,
Wielorybie cielska wlec.
Przed oczyma wciąż ten widok mam,
Polarnego morza kry,
Ale wkrótce koszmar skończy się
I ujrzymy brzegi Maui.
Ale wkrótce koszmar skończy się
I ujrzymy brzegi Maui.

Ale wkrótce koszmar skończy się
I ujrzymy brzegi Maui.
Czeka na nas jeszcze wiele ciężkich chwil
I brył lodu ostre kły.
Gdy harpuny nasze wreszcie znajdą cel,
To wrócimy do brzegów Maui.
Na Kamczackim Morzu, hen, daleko stąd,
Gdzie okrutny czas wlecze dni,
Wspominamy twarze dziewczyn tych,
Co zostały w dalekiej Maui.
Wspominamy twarze dziewczyn tych,
Co zostały w dalekiej Maui.
Sześć piekielnych miesięcy upłynęło już
Wśród polarnej, nocnej mgły
Lecz w pamięci naszej jeszcze żywe są
Wspomnienia słońca Maui.
Już w ładowniach mamy kilka sztuk,
Mnóstwo beczek tranu z nich.
Więc "All hands on deck! Wszyscy rąbać lód!"
Przed nami wiele setek mil.
Więc "All hands on deck! Wszyscy rąbać lód!"
Przed nami wiele setek mil.
Hen, za rufą pozostał ten arktyczny świat,
Śniegi, lody, sztormów ryk.
To przeklęte piekło stale śni się nam,
Pól lodowych głośny zgrzyt.
A więc płyńmy tam, gdzie Diamond Head
Strzeże tropikalnych wysp.
Tam sprzedamy ładunek i dalej w tan
Z dziewczynami ze starej Maui.
Tam sprzedamy ładunek i dalej w tan
Z dziewczynami ze starej Maui.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-12-14, 21:31    Odp: The Rolling Down To Old Maui

nie chciałbym być wścibski, ale czy pisząc głuchy masz na myśli osobę z dysfunkcją słuchu w rozumieniu fizycznym?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-14, 22:30    Odp: The Rolling Down To Old Maui

kuba napisał/a:
nie chciałbym być wścibski, ale czy pisząc głuchy masz na myśli osobę z dysfunkcją słuchu w rozumieniu fizycznym?


Nie no bez przesady, prawe mam ok, w lewym 35-45% (choć od lat tego nie badałem, mogło się coś poprawić) ubytku po urazie- nigdy nie patrzę ludziom w oczy bo nadstawiam radar :)

dla mnie jak ktoś słyszy to tak jak moja Pani- powiedzmy, że jeden z kilku smyczków w orkiestrze symfonicznej zgubi jedną nutę- ona to wyłapie :D Choć mogło być lepiej, gdyby nie koleje losu, przez które nie trafiła do szkoły muzycznej.
Albo ktoś nie słyszy jak ja- do re mi fa sol la si do do si laso fa mi re do i niewiele ponad to :D
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-14, 22:33    Odp: The Rolling Down To Old Maui

jsg, słuch można kształcić z naprawdę dobrymi rezultatami. Ja nie miałem za grosz słuchu muzycznego. Teraz gram na harmonijce, mam kapelę, zdarza się grać koncerty, trenuję też śpiew i już coraz więcej potrafię czysto powtórzyć. Jedynie kwestia praktyki. Mózg po prostu musi nauczyć się, jak dźwięki rozpoznawać i co one znaczą. Zdecydowanie jest to do zrobienia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-14, 22:38    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Maciekdraheim napisał/a:
jsg, słuch można kształcić z naprawdę dobrymi rezultatami. Ja nie miałem za grosz słuchu muzycznego. Teraz gram na harmonijce, mam kapelę, zdarza się grać koncerty, trenuję też śpiew i już coraz więcej potrafię czysto powtórzyć. Jedynie kwestia praktyki. Mózg po prostu musi nauczyć się, jak dźwięki rozpoznawać i co one znaczą. Zdecydowanie jest to do zrobienia.


Dziękuję za słowa otuchy- napisałem coś w tym guście kilka wersów wyżej- jako dziecko grałem trochi na flecie prostym- wiadomo, co w szkole kazali a potem dla siebie, potem małi(sic!) wstrząs i problem z tym uchem, ale dziś śmiało sięgam po harmonijkę i będę męczył... zawsze to jakiś dodatkowy sport na zimowe wieczory, szczególnie kiedy jestem w pracowni, 30 km od domu.

się OT robi, nie wiem jak się na tym forum na to zapatrują modratorzy... różne są praktyki, ale jak coś to przepraszam za bałagan.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-12-14, 22:57    Odp: The Rolling Down To Old Maui

OT? dobra dobra. Więc tak... była kiedyś dyskusja na temat tak zwanego słuchu muzycznego i tego czy faktycznie jest to coś, co niektórzy mają, a inni nie. Ostatnie badania (nie przytoczę źródła bo nie pamiętam) mówią, że to nie jest prawda. Problem jest przereklamowany, wręcz wydumany... a jego źródłem jest lenistwo... Konkluzja jest taka (i mnie przekonuje), że język mówiony pod względem technicznym przypomina melodię... i to bardzo skomplikowaną. Jeśli potrafisz mówić jak człowiek a nie jak IVO (autolektor znany z niektórych filmów) to znaczy, że z powodzeniem posługujesz się tym co przyjęło się nazywać słuchem muzycznym.

Jeśli zaś idzie o równomierne słyszenie po obu stronach głowy... to może mieć wpływ jedynie na lokalizację źródła dźwięku. Nie na jego wysokość, barwę... generalnie to co go określa. Wiem coś o tym.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jsg 


Posty: 151
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-26, 10:52    Odp: The Rolling Down To Old Maui

Dobra, nie potrafię tego zagrać z tych tabów tak jak bym chciał.
Czy ktoś był by chętny do rozpisania tej szanty na nowo- ot naszło mnie znów, tak to bywa że czasem jak coś się przyczepi to mogiła...

Na gitarę chwyty są dla G-mol, może iść w tę stronę- jako że jestem fanem niskich tonacji, to mam G i A, a może ktoś by to dla spirala potrafił napisać? Tylko spiral mam A.
Względnie podpowiedział gdzie szukać informacji o tym jak to sobie przetłumaczyć na inną tonację.

Był bym wdzięczny. Pozdrawiam.
_________________
Moja strona, zupełnie nie poświęcona muzyce
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu