Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Nebelwerfer 


Posty: 8
Skąd: Delta Trzech Cesarzy
Wysłany: 2010-11-26, 21:03    Szanty z zacnym przesłaniem

Witajcie.

Chciałem Was zapytać, czy znacie jakieś ciekawe szanty z przesłaniem. Mam na myśli utwory nie mówiące o stopniach Beauforta i piciu w portach, ale [u]melancholijne choć nie pozbawione energii[/u] tytuły. Żeby nadawały się "za kółko" w nocnych trasach.

Coś pomiędzy Panią McGrath a Hiszpańskimi dziewczynami.

Będę wdzięczny za zacne propozycje, bo w temacie szant jestem zielony.
:papa: Pozdrowienia!
_________________
Sometimes we make money, sometimes I don't know
Thirteen days with five to go...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-26, 21:14    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Banana Boat - requiem dla nieznajomych przyjaciół z bieszczadów

a tak to nie wiem....

EKT gdynia - gdzie ta keja... tylko tam przesłanie jest między wierszami
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-11-26, 21:40    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Sam grałem szanty przez jakieś 4 lata. Z pewnością "Johny come down to Hilo".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-27, 00:06    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Trafiłeś kolego w moje upodobania! :)

Uprawiając czynnie żeglarstwo morskie, b. często uczestniczę w szantowiskach typu festiwale, koncerty granie w kubryku, czy też przy ognisku.Wierz mi, jest tego multum utworów, a z przesłaniem no też dużo.Niedawno zakonczył się Festiwal "Tratwa" w Chorzowie.
Tak w ogóle to jesteśmy potęgą w Świecie, ze względu na ilość festiwali muzyki żeglarskiej

Byłem ostatnio w październiku na Rejsie Muzyków na Zawiszy Czarnym.
Krótka relacja:
http://www.szantymaniak.p...rejs-muzykow-1/

Mnóstwo utworów typu szanty i muzyka żeglarska znajdziesz np. na:

http://szanty.art.pl/spiewnik/
http://szanty.wolomin.com/szanty/
http://www.spiewnik.pl/

Portale związane z tematem tego gatunku muzyki:

http://www.szanty24.pl/
http://www.szantymaniak.pl/

Jeżeli chodzi o przesłanie, to moje ulubione: :)
"Gdyński Port" - Stare Dzwony
''Załoga" - Stare Dzwony
''Pora w Morze nam" - Andrzej Korycki
oraz wiele innych......

Co to jest szanta?

http://pl.wikipedia.org/w...ie%C5%9B%C5%84)

A skoro jesteśmy na portalu HARMOSZKI to dodam jeszcze, że obok różnego rodzaju fletów (z ang. whistle) i concertiny, harmonijki ustne były najczęstszym atrybutem pokładowych koncertów podczas biesiad w długich rejsach po morzu. :harp:
W polskiej muzyce marynistycznej i szantowej doskonale posługuje się tym instrumentem Andrzej Korycki, Waldek Mieczkowski (jego słynne "Rejsy Muzyków" rozbrzmiewają akompaniamentem harmonijki ustnej), Krzysztof Jurkiewicz Formacja Słodki całus od Buby, a wcześniej Gdańska Formacja Szantowa, Packet, Smugglers, ,,Medyk" w Broken Fingers Band.
Harmonijka ustna niekiedy też pojawia się w aranżacjach zespołu Pawła Orkisza - krakowskiego barda i szantymena - oraz Piotra Zadrożnego.

p.s . zdarzało mi się też okazjonalnie wykonywać muzykę morza i jezior w składzie naszego klubowego kwartetu.
fot. poniżej.

Z żeglaskim Ahoj! Felix :)
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2012-06-07, 21:03, w całości zmieniany 5 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-27, 23:02    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

A ja polecam rewelacyjny dwupłytowy album
[b]Rogue's Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs, and Chanteys[/b]

Czołówka szant w czołówce światowych sław muzyki każdego sortu. niesamowita!!!!

Jak dostałem, zasłuchiwałem się tygodniami, a teraz często mam reminiscencje gdy nie wiem co by tu zagrać - gram je ze słuchu - same wychodzą. Piękna sprawa!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Nebelwerfer
Nebelwerfer 


Posty: 8
Skąd: Delta Trzech Cesarzy
Wysłany: 2010-11-29, 20:49    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

:D Dziękuję serdecznie, Panowie!

Ciekawe propozycje - zwłaszcza do sugestii Drui muszę przyłożyć ucho na dłużej.

Ahoy!

[code]P.S. Temat nie umarł. Kolejne tytuły w cenie...[/code]
_________________
Sometimes we make money, sometimes I don't know
Thirteen days with five to go...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-12-02, 19:25    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Ja polecam Johnny-ego Collinsa i jego: "Shanties and Sea Songs" - świetna sprawa i warto posłuchać - są to takie bardzo surowe, korzenne szanty ale w tym tkwi ich urok.
Z szantami jest jak z folkiem czy bluesem - im prościej i bliżej korzeni zagrany tym lepszy :)

Tu mała próbka:
http://www.youtube.com/wa...feature=related
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-12-02, 23:28    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Byłem na tym festiwalu przez 3 dni m.innymi na tym występie - Wrzesień 2008 r., "Euroszanty & Folk" w Sosnowcu.
Niestety John Colins już nie żyje - zmarł w Polse na zawał.

A to na klipie video, to jest koncert w tawernie festiwalowej grubo po północy, a skończyło się tuż przed świtem :viva: Świetna atmosfera, dużo muzyki nowe przyjażnie i sprzyjająca aura.
Na koniec zagrał Clanad.
Mnóstwo kapel z całego świata i polska czołówka wykonawców tego gatunku.

Byłem też na warsztatach szantowych u Pata Sheridana, którego twórczość jak i samego Pata bardzo polubiłem. Też śpiewa szantę klasyczną. "Trenowaliśmy" szantę wiosłową -patrz foto:
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2012-06-07, 21:08, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-03, 09:24    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

[quote="Felix"]Byłem też na warsztatach szantowych u Pata Sheridana, którego twórczość jak i samego Pata bardzo polubiłem. Też śpiewa szantę klasyczną. "Trenowaliśmy" szantę wiosłową -patrz foto: [/quote]

wow!
gdzie takie cuda się dzieją w Polsce i kiedy następne?!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-12-03, 09:38    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Ja nie byłem na tym festiwalu :( jedynie przechadzałem się z rodziną pod stadionem skąd też była dobra słyszalność. Echa koncertu słyszałem jeszcze koło mojego domu w Szopienicach (Felix będzie wiedział gdzie to jest). Pod stadionem dostałem smyczkę festiwalową i bezpłatny numer Szantymaniaka. Niestety bardzo źle mi się wówczas powodziło i nie było mnie stać na bilet, ale nawet będąc tam pod stadionem dało się wyczuć super klimat.
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Nebelwerfer 


Posty: 8
Skąd: Delta Trzech Cesarzy
Wysłany: 2011-01-12, 11:28    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Tak sobie wkleję, może ktoś z okolicy wybierze się do Tychów a jeśli nawet z dalsza, to do Tych? Nie mam nic wspólnego z akcją, więc darujcie pytania.

Cytat:
Już 21 stycznia rozpocznie się zimowa edycja ogólnopolskiego festiwalu Port Pieśni Pracy, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Na miłośników szant czeka wiele atrakcji, wśród których m.in. premiera płyty, konkurs dla młodych wykonawców oraz koncerty polskich i zagranicznych zespołów.

Festiwal szantowy po raz pierwszy odbył się w Tychach w styczniu 2000 roku, wówczas jako "Pieśni po Pracy". Po dwóch latach nazwa została zmieniona na "Port Pieśni Pracy". Obok edycji styczniowej - zimowej - powstała edycja letnia, odwiedzana przez tysiące tyszan. Festiwal to także liczne akcje charytatywne (m.in. "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej czy zbiórka pieniądzy na projekt budowy Polskiego Sztucznego Serca).

Festiwal powrotów

21 i 22 stycznia wrócimy w gościnne progi tyskiej Szkoły Muzycznej, natomiast nocne koncerty odbędą się znowu - po kilkuletniej przerwie - w Pubie Browarów Tyskich. Nie obejdzie się także bez wspaniałych wydarzeń artystycznych. Swoje nowe wydawnictwo zaprezentuje zespół Bez Paniki. Na śląską nutę zagrają przedstawiciele szantowego "Silesian Sound", a przesłuchania konkursowe umilą występy bardów polskiej (i nie tylko) sceny szantowej.

Szantowa ballada i premiera

Festiwal rozpocznie się 21 stycznia o godz. 18. Konkurs dla młodych wykonawców "Portowe dzwony" odbędzie się w tym roku w nowej formule - przesłuchania uczestników konkursu będą przeplatać się z występami gwiazd sceny szantowej. Piątek dedykowany jest szantowej balladzie w wykonaniu takich artystów, jak Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz (znany z zespołów Packet, Krewni i Znajomi Królika czy Smugglers), Włodek III Dębski (niegdyś jeden z filarów legandarnych Spinakerów) czy Jerzy Porębski (tego nazwiska nikomu w szantowym świecie nie trzeba przedstawiać). Specjalną atrakcją pierwszego dnia festiwalu będzie występ folkowego, wyspiarskiego duetu Chris Ricketss & Mark Willshire. Bilet na piątkowy koncert kosztuje 10 zł.

Ale to nie koniec pierwszego dnia festiwalu. O godz. 23 w Tyskim Browarium odbędzie się premiera nowej płyty zespołu Bez Paniki. Cieszymy się, że premiera płyty tego śląskiego zespołu będzie miała miejsce właśnie podczas naszego festiwalu. Tychy lubią takie wydarzenia. To u nas swoją nową płytę prezentowali m.in. North Wind czy Prawdziwe Perły. Cena biletu: 10 zł.

Śląskie szantowe perełki

W sobotę, 22 stycznia, w Szkole Muzycznej przyjdzie czas na koncert galowy Portu Pieśni Pracy - w tym roku na śląską nutę. Na scenie pojawią się gwiazdy sceny szantowej: zespoły Banana Boat, Poszedłem na Dziób, Mechanicy Shanty, Indygo, Nok Rei i oczywiście nie zabraknie gospodarzy - Prawdziwych Pereł z Tychów. W trakcie koncertu jury ogłosi wyniki konkursu o Portowe Dzwony. Najlepsi z konkursowiczów zaprezentują się na głównej scenie festiwalu. Cena biletu: 15 zł.

Festiwal zakończą o godz. 23 "Poprawiny" w Pubie Browarów Tyskich, w czasie których na scenie zaprezentują sie wszyscy wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu. Wejściówki do zdobycia w losowaniu karnetów i w facebookowym konkursie (wstęp tylko na zaproszenia).

Istnieje możliwość zakupu karnetu uprawniającego do wstępu na wszystkie koncerty w Szkole Muzycznej. Wśród nabywców karnetów zostanie rozlosowanych 50 wejściówek uprawniających do udziału w ekskluzywnym koncercie nocnym w tyskim Browarium.

Rezerwacja karnetów - Wojciech "Muzyk" Harmansa - muzyk@muzyk.org.pl. Cena: 30 zł. Do każdego z karnetów zostanie dołączona nowa płyta Bez Paniki.

Zapraszamy!

Więcej informacji: Witajcie!

Już 21 stycznia rozpocznie się zimowa edycja ogólnopolskiego festiwalu Port Pieśni Pracy, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Na miłośników szant czeka wiele atrakcji, wśród których m.in. premiera płyty, konkurs dla młodych wykonawców oraz koncerty polskich i zagranicznych zespołów.

Festiwal szantowy po raz pierwszy odbył się w Tychach w styczniu 2000 roku, wówczas jako "Pieśni po Pracy". Po dwóch latach nazwa została zmieniona na "Port Pieśni Pracy". Obok edycji styczniowej - zimowej - powstała edycja letnia, odwiedzana przez tysiące tyszan. Festiwal to także liczne akcje charytatywne (m.in. "Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej czy zbiórka pieniądzy na projekt budowy Polskiego Sztucznego Serca).

Festiwal powrotów

21 i 22 stycznia wrócimy w gościnne progi tyskiej Szkoły Muzycznej, natomiast nocne koncerty odbędą się znowu - po kilkuletniej przerwie - w Pubie Browarów Tyskich. Nie obejdzie się także bez wspaniałych wydarzeń artystycznych. Swoje nowe wydawnictwo zaprezentuje zespół Bez Paniki. Na śląską nutę zagrają przedstawiciele szantowego "Silesian Sound", a przesłuchania konkursowe umilą występy bardów polskiej (i nie tylko) sceny szantowej.

Szantowa ballada i premiera

Festwial rozpocznie się 21 stycznia o godz. 18. Konkurs dla młodych wykonawców "Portowe dzwony" odbędzie się w tym roku w nowej formule - przesłuchania uczestników konkursu będą przeplatać się z występami gwiazd sceny szantowej. Piątek dedykowany jest szantowej balladzie w wykonaniu takich artystów, jak Grzegorz "GooRoo" Tyszkiewicz (znany z zespołów Packet, Krewni i Znajomi Królika czy Smugglers), Włodek III Dębski (niegdyś jeden z filarów legandarnych Spinakerów) czy Jerzy Porębski (tego nazwiska nikomu w szantowym świecie nie trzeba przedstawiać). Specjalną atrakcją pierwszego dnia festiwalu będzie występ folkowego, wyspiarskiego duetu Chris Ricketss & Mark Willshire. Bilet na piątkowy koncert kosztuje 10 zł.

Ale to nie koniec pierwszego dnia festiwalu. O godz. 23 w Tyskim Browarium odbędzie się premiera nowej płyty zespołu Bez Paniki. Cieszymy się, że premiera płyty tego śląskiego zespołu będzie miała miejsce właśnie podczas naszego festiwalu. Tychy lubią takie wydarzenia. To u nas swoją nową płytę prezentowali m.in. North Wind czy Prawdziwe Perły. Cena biletu: 10 zł.

Śląskie szantowe perełki

W sobotę, 22 stycznia, w Szkole Muzycznej przyjdzie czas na koncert galowy Portu Pieśni Pracy - w tym roku na śląską nutę. Na scenie pojawią się gwiazdy sceny szantowej: zespoły Banana Boat, Poszedłem na Dziób, Mechanicy Shanty, Indygo, Nok Rei i oczywiście nie zabraknie gospodarzy - Prawdziwych Pereł z Tychów. W trakcie koncertu jury ogłosi wyniki konkursu o Portowe Dzwony. Najlepsi z konkursowiczów zaprezentują się na głównej scenie festiwalu. Cena biletu: 15 zł.

Festiwal zakończą o godz. 23 "Poprawiny" w Pubie Browarów Tyskich, w czasie których na scenie zaprezentują sie wszyscy wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu. Wejściówki do zdobycia w losowaniu karnetów i w facebookowym konkursie (wstęp tylko na zaproszenia).

Istnieje możliwość zakupu karnetu uprawniającego do wstępu na wszystkie koncerty w Szkole Muzycznej. Wśród nabywców karnetów zostanie rozlosowanych 50 wejściówek uprawniających do udziału w ekskluzywnym koncercie nocnym w tyskim Browarium.

Rezerwacja karnetów - Wojciech "Muzyk" Harmansa - muzyk@muzyk.org.pl. Cena: 30 zł. Do każdego z karnetów zostanie dołączona nowa płyta Bez Paniki.

Więcej informacji: http://ppp.kultura.tychy.pl

Zapraszamy!


Info ze strony http://www.nawygnaniu.pl/ z której można ściągnąć przyzwoitą płytkę Prawdziwych Pereł za darmo i z czystym sumieniem. Kilka kawałków (Pani McGrath, Panny z Saint Malo) bardzo bardzo... :cool:
_________________
Sometimes we make money, sometimes I don't know
Thirteen days with five to go...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-12, 14:25    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

W sumie do Tychów mam blisko, pomyślę :) Choć sesja idzie, coraz mniej czasu. Dzięki za informacje.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-01-13, 21:41    Odp: Szanty z zacnym przesłaniem

Ja pojadę na 100 % tylko jeszcze nie wiem w którym dniu.
Byłem na tym festiwalu kilka razy ze znajomymi i przyjaciółmi i zawsze byla fajna atmosfera.
Polecam! :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu