Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
wojsob 

Posty: 1
Wysłany: 2022-11-13, 18:32    Standard dźwięków na harmonijce tremolo

Witam,

kiedyś kupiłem „chińską” harmonijkę tremolo – model Parrot w tonacji C. Przygrywam sobie na niej czasem do gitary czy ukulele korzystając z holdera. Rozkład dźwięków jest taki:

G C E G C E G C E G C E
D F A H D F A H D F A H

Obecnie postanowiłem kupić sobie podobną harmonijkę w innej tonacji – udało mi się dostać harmonijkę Hohner „Big Valley” w tonacji D. Spodziewałem się, że rozkład dźwięków będzie analogiczny do tego co było w Parrocie, czyli np.:

A D F# A D F# A D F# A D F#
E G H C# E G H C# E G H C#

Po kupnie okazało się, że jest inaczej (dolny rząd przesunięty jest w prawo o jeden dźwięk):

F# A D F# A D F# A D F# A D
H C# E G H C# E G H C# E G

Efekt jest taki, że przy zmianie harmonijki ciągle się mylę, bo względne ułożenie dźwięków jest różne w obu instrumentach. To, że dźwięki zaczynają się od F#, a nie od A jak się spodziewałem, oczywiście nie stanowi problemu.

Moje pytania:

1. Jak to jest z tymi rozkładami dźwięków – nie ma jednego standardu? A może jest jakaś teoria muzyczna, która to wyjaśnia.

2. Który z podanych układów dźwięków jest lepszy / popularniejszy / bardziej polecany?

3. Czy jest możliwe, aby jakiś rodzaj harmonijek był produkowany tylko w jednej czy dwóch tonacjach? Pytam, bo nie udało mi się znaleźć modelu „Big Valley” w tonacjach innych niż C i D.

4. Jak przed kupnem harmonijki dowiedzieć się, jaki układ dźwięków ma dany model – np. „Hohner Kreuzwender”? Widzę, że ten produkt sprzedawany jest w 6 tonacjach. Ciekawi mnie, czy układ będzie taki jak w Parrocie, „Big Valley” czy jeszcze jakiś inny.

5. Czy w zestawach typu „Hohner Kreuzwender” układ dźwięków w każdej tonacji będzie taki sam?

6. Czy jest coś podobnego do zestawu „Hohner Kreuzwender”, ale tańszego?

7. Przy okazji – ja mam typowy holder, ale w sieci są też modele z szerszą obejmą na szyję. Czy na takim holderze gra się wygodniej? Pytam, bo mój czasami się obraca na szyi utrudniając trafienie odpowiedniego dźwięku.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,

Wojtek
_________________
Wojciech
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu