Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ReggaeDynamit 

Wiek: 28
Posty: 3
Wysłany: 2010-12-05, 20:31    [Rada] Stroiki

Witam :)

Chciałbym kupić pierwszą i mam nadzieję że nieostatnią harmonijkę.
Rozglądając się w internecie w poszukiwaniu zaciekawiło mnie to, że każda harmonijka ma swoją ilość stroików. Jeżeli harmonijka ma więcej stroików to jest "lepsza" ?
Jeżeli tak to dlaczego ?

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-12-05, 21:13    Odp: [Rada] Stroiki

Nie lepsza, po prostu inna. Każdy typ harmonijki ma odpowiednią ilość kanałów, a w tych kanałach w sposób charakterystyczny dla siebie rozlokowane stroiki. Zasada jest taka, że im więcej stroików, tym więcej dźwięków harmonijka może wydobyć. Ale ilość stroików to sprawa drugorzędna.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-12-10, 18:03    Odp: [Rada] Stroiki

Maciekdraheim napisał/a:
Zasada jest taka, że im więcej stroików, tym więcej dźwięków harmonijka może wydobyć.


I tak, i nie. Jeżeli chodzi o te "podstawowe" dźwięki (bez bendów czy overów), to się zgadza - każdy pojedynczy stroik to pojedynczy dźwięk. Do tego dochodzą jednak różne "bonusy" (wyżej nazwane), które poznajemy z czasem naszego zagłębiania się w tajniki instrumentu. Poza tym, harmonijki tremolo mają co prawda po jednym stroiku w każdym kanale, ale są strojone parami o niemalże równej wysokości - te kilka centów różnicy daje właśnie efekt znany jako tremolo. W dodatku na 16-kanałowym tremolo (w rzeczywistości ma ono 2x16=32 kanały, ale zwykło się liczyć kanały przypadające na jeden rząd) zagrasz mniej dźwięków niż na 10-kanałowym diatoniku, bo to pierwsze ma węższą skalę. Ale o tym znajdziesz mnóstwo informacji na forum... ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu