Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Lewap 

Wiek: 38
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-06-12, 23:05    [Rada] Jak grać na wdechu?

Witam. Mam takie pytanie: w jaki sposób należy poprawnie grać na wdechu? Chodzi mi o to, że widzę takie dwie opcje:

1. z zablokowanym dopływem powietrza z nosa (tzn. wdech tylko przez usta)
2. z odblokowanym dopływem powietrza z nosa (tzn. wdech jednocześnie przez usta i nos).

Sposób 1. był dla mnie na początku bardzo naturalny, ale zauważyłem, że dźwięki na 1szym i 2gim kanale najczęściej wychodzą mi wtedy nieczyste. Dopiero gdy choćby na chwilę odblokuję dopływ powietrza z nosa, to zaczynają brzmieć dobrze. Niestety, gdy dopływ z nosa jest "aktywny" to szybko kończy mi się miejsce w płucach no i sam wdech przez usta trochę słabnie.

Próbowałem nauczyć się podciągu wg szkoły Sławka Wierzcholskiego, który opisywał tam, że robi to starając się wciągać powietrze tak, jakby wciągał koktajl (lub coś podobnego, dokładnie nie pamiętam :) ) przez słomkę przyblokowaną kawałkiem owocu. Gdy robię to w ten sposób, to słyszę, że dźwięk rzeczywiście trochę się obniża, ale także zaczyna się robić nieczysty i mam wrażenie, że ma to związek z wdechem metodą 1.

Spotkał się ktoś z Was z koniecznością zastanowienia się, czy grać metodą 1. czy 2. (a może jeszcze inaczej)?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rogalski.Arek 


Wiek: 48
Posty: 302
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-06-13, 16:32    Odp: [Rada] Jak grać na wdechu?

Tutaj masz troszkę do poczytania :P
http://forum.harmoszka.co...kanalu-vt29.htm
_________________
Moja strona foto niezwiązana z harmonijką
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu