Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Mar Kar 

Wiek: 44
Posty: 4
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-01-27, 15:58    [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Witam serdecznie,
mam pytanie. Chciałbym zakupić Suzuki Manji. Po latach nie grania postanowiłem, wrócić i chciałbym opanować overblow. I moje pytanie, czy ten model się nadaje do tej techniki, i czy nie potrzeba robić żadnych modyfikacji. Boję się że gdy zacznę grzebać i wyginać mogę coś popsuć. Ewentualnie czy jest jakikolwiek model który nie wymaga regulacji pod overblow? A jeśli takiego nie ma to który tak do 200zł???
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-27, 16:41    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

W zasadzie w mailu Ci napisałem jak to wygląda ale mogę i publicznie. Nie ma harmonijki, która nie wymaga modyfikacji. Ale większość przyzwoitych harmonijek nadaje się do regulacji. W zasadzie tyle :) Manji do tego celu jest w porządku ale polecałbym golden melody albo hohner rocket, z tego przedziału cenowego + usługa regulacji.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MacieJJ 

Posty: 162
Otrzymał 20 punkt(ów)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-01-27, 16:47    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Nie wymaga regulacji to pojecie bardzo względne. Na takim np. Seydel Session Steel bez regulacji "da się", co nie oznacza że jest łatwo i nie oznacza że warto tak się uczyć. Gussow pokazywał kiedyś że bez regulacji da rade wydobyć overblow na fabrycznie nowej Marine Band. Tylko że ...

... co z tego, skoro wydobyć podwyższony dźwięk to jedno, a zrobić to w miare szybko i płynnie, kontrolować go, móc przytrzymać dłużej i generalnie umieć ten overblow wykorzystać w muzyce to zupełnie co innego. Sam ostatnio staram się opanować tę technikę i powiem Ci, że szkoda na męczenie się bez choćby lekkiego tuningu. Próbowałem te overblowy na fabrycznych harmonijkach i nigdy mi nic nie wychodziło. Cały czas myśłełem, że to technika nie dla mnie i że ja się tego nie nauczę, a wystarczył drobny domowy tuning i teraz wiem, że to tylko kwestia dopracowania techniki :)

Najgorsza do przekroczenia jest bariera psychologiczna przed grzebaniem w harpie. Jakbyś się wybrał na jakieś warsztaty, to ktoś mógłby Ci pokazać podstawy i sam byś zajarzył o co chodzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-01-27, 18:47    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Niektórzy harmonijkarze podginają stroiki, inni naklejają na stroik małe fragmenty specjalnych taśm zakupionych w aptece - nikt Ci tutaj prawdy nie powie, wręcz przeciwnie - wmówią Ci, że sam popsujesz harmonijkę a robią to tylko po to, aby wyciągnąć od Ciebie trochę grosza za ewentualną usługę. Niestety, brak odpowiedniej wiedzy kosztuje i trzeba za nią zapłacić.
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-01-27, 21:17    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Tuningu harmonijki pod swoje zadęcie i zassanie nauczyłem się z:
1. niniejszego forum
2. Youtube'a
3. stron w internecie znalezionych z pomocą google tłumaczonych translatorem i często opatrzonych zdjęciami.

Do pierwszych prób grzebania w harmonijce używałem prymitywnej harmonijki z Lidla (zacząłem od strojenia, skończyłem na ustawianiu stroików) i łatwiej mi było na niej wykonać overy niż bendy.
Trzeba po prostu zobaczyć w internecie co należy osiągnąć, a później spróbować to zrobić.

Gdy byłem nastolatkiem - budowałem modele. W czasie studiów na warsztatach zdziwiłem jednego z laborantów na warsztatach wykonując precyzyjnie kilka drobnych części za pomocą pilnika. Jeśli potrafisz panować nad rękoma tak, by wykonywać prace precyzyjne - możesz sam robić takie rzeczy. Jeśli w twoich dłoniach nic się nie utrzymuje prawidłowo oprócz młotka lepiej nawiąż współpracę z customizerem.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2015-01-28, 11:29    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Ja z mojego doświadczenia poleciłbym do overblow "Golden melody". Tak, trzeba ją podregulować ale polega to na lekkim zmniejszeniu szczelin. Z drugiej strony na żadnej innej overblow nie wychodził tak łatwo
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-28, 13:14    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Osobiście polecam Golden Melody lub Special 20 plus regulacja u minniego. Wcześniej sam regulowałem hamonijki, ale traciłem na to kupę czasu i efekty były różne, ostatnio odciąża mnie w tym Paweł, a robi to naprawdę dobrze. Jak już opanujesz tę technikę, to będziesz potrafił zagrać overa na harmonijce fabrycznej, choć komfort będzie nie za duży. Do nauki praktycznie wykluczyłbym nieregulowane harmonijki. Nie ma się co męczyć.

Pozdro
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mar Kar 

Wiek: 44
Posty: 4
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-01-28, 13:23    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Dzięki za rady, właśnie jakiś czas temu grzebałem w mojej Tombo w A i Blues Harp w D, ale jednak mi nie wyszło jak trzeba bo robiąc "wydaje mi się" overblov, piszczy i świszczy :D Ok mam jeszcze jakieś dwa "złomy" to się pobawię.
Dzięki za podpowiedzi. Może poszukam kogoś w Tychach lub okolicach kto zna technikę i podpowie czy dobrze dmę ;)

Czyli Golden Mellody? Ok. Dzięki jeszcze raz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mar Kar 

Wiek: 44
Posty: 4
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-01-28, 13:24    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

i w tonacji jakiej najlepiej by było łatwo? C?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-28, 13:28    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

fokerss napisał/a:
nikt Ci tutaj prawdy nie powie


Tak tak, wszyscy Cię okradniemy. Haha.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-01-28, 13:43    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Tonacja to sprawa drugorzędna. zaczynałem dłubać od tonacji C-dur tylko dlatego, że jest najpopularniejsza i miałem taką harmonijkę w takim stanie, że nie żal było ją wyrzucić.

Mało okradniemy, pozbawimy nawet duszy to się cyrograf nazywa. Jako fachowy portal doradczy wyciągamy potajemnie pieniądze od ludzi i pozbawiamy ich majątku puszczając "w skarpetkach" a na koniec pozbawiamy duszy. Każda dusza zamykana jest w butelce i wystawiana na allegro by zbić jeszcze większy kapitał. :what: :hah:

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-28, 13:53    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Zawsze można zrobić jak ja. Kupić własną duszę na allegro. I ma się własną duszę w butelce i można w domu na oknie postawić. Jaki szpan, jak znajomi przychodzą.

A jak ktoś wybiera drogę harmonijkarza, to powinien być przygotowany na to, że nic już mu więcej nie zostanie.

Swoją drogą oddanie duszy za umiejętność gry na instrumencie ma dość długą historię i bynajmniej nie jest złym biznesem. W końcu dusza i tak nam do niczego nie jest potrzebna;)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-01-28, 14:34    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Jak oddasz duszę, to skąd będziesz wiedział co Ci w duszy gra ?
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-01-28, 14:47    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

W takim wypadku wspomagać się można duszą ze skrzypiec, albo wiolonczeli.
Niektórzy wykorzystują też duszę schodów trenując granie na klatkach schodowych.
Dla prawdziwych hardcorowców są dusze od żelazek, ale te najtrudniej wprowadzić w wibracje.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-28, 17:35    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Znam ludzi, którzy zachowują się jakby sobie taką duszę ze skrzypiec próbowali zaaplikować oddolnie :)

W każdym razie polecam też nauczyć się regulacji pod overbending ale jak mówi Zamieszkały, może to nie być warte prób i błędów na własnych harmonijkach. Ja jednak
miałem sporo materiałów do prób, bo naprawiam harmonijki, to i trupów pełno było.
W taki kompletny, profesjonalny i systemowy sposób troszkę już tego wyregulowałem,
nie wiem czy ktoś tyle własnych harmonijek przerobi w rękach, żeby uzyskać kiedyś podobny
efekt. Ale dla chcącego nic trudnego :) W razie pytań, chętnie podpowiem to i tamto.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-28, 19:05    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Lepiej go nie słuchajcie. Pewnie da wam rady jak zepsuć harmonijkę, żeby zarobić na naprawach ;)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-01-28, 19:32    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Co nie powiem to źle :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mar Kar 

Wiek: 44
Posty: 4
Skąd: Tychy
Wysłany: 2015-01-29, 09:15    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Ok, nowy pomysł. Bo złomu mam sprzed paru lat trochę, głównie różne hohnerki i pytanie, czy bezproblemowo mogę zamontować do nich blaszki Seydel ze stalowymi stroikami? Czy też trzeba "rzeźbić"?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2015-01-29, 11:37    Odp: [Rada] Harmonijka pod overblov nie wymagająca modyfikacji

Nie dasz rady. Seydel ma inny rozstaw kanałów.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu