Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-11, 15:30    [Pytanie] Harp a tonacja "klasycznego jazzowego saksofonu"

Czyta się czasem w opisach harpów, że mają brzmienie podobne do saksofonu.

Chciałbym popróbować na własnej skórze ale żeby było jeszcze bliżej saxowi - dokładnie w tonacji tegoż... i tu pojawia się problem :(

Czy ktoś orientuje się jaka tonacja harmonijki (dźwięk ale i zakres: zwykły low, czy low) odpowiada saksofonom altowemu i tenorowemu?
Próbowałem znaleźć w necie cos na ten temat ale z dźwiękami saksofonu jest to jakieś skomplikowane i dla takiego laika jak ja poza zasięgiem zrozumienia.

Jedyne co wyczytałem a co ciekawe dla nas, że zakres dźwięków saksofonu to 2,5 oktawy czyli o pół mniej niż w harpie :cool:

jeśli ktos jest w stanie zapisać zakres saxów w stylu C3-G6 (przykładowo) - z góry wielkie dzięki! :pada:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-12-11, 21:05    Odp: [Pytanie] Harp a tonacja "klasycznego jazzowego saksofonu"

W Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Saxophone są zakresy poszczególnych typów saksofonów pokazane na pięciolinii, ale niestety nie jestem w stanie rozszyfrować jakie to są konkretnie dźwięki :P .
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-11, 22:43    Odp: [Pytanie] Harp a tonacja "klasycznego jazzowego saksofonu"

tak widziałem, ale zwróć uwagę że na wykresie "playing range" dla każdego typu saksofonu jest ten sam rysunek, w treści jest gdzieś wspomniane, że saksofony tez (jak harmonijka) są instrumentami transponowanymi, co sugeruje mi że pięciolinia nawet jeśli pokazuje nam C, to i tak jeśli sax w Bb to muzyk gra patterny jak w C a słychać Bb - no tak jak u nas w harpach. Ale jakieś zamotane to z tymi saxami dlatego chętnie usłyszę głos jakiegoś praktyka saxofonowego (o ile tacy "poniżają" się do mikroinstrumencików zwanymi harmonijką ;) )

a co do dolnych (w wikipedii) pięciolinii, to jeśli ktoś obeznany z nutami byłby w stanie przełożyć to na "dźwięki z cyferkami" ;) czyli (jak już wspomniałem) np C2, C3 itp to byłoby super!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu