Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
suchi 


Wiek: 33
Posty: 151
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-15, 20:34    [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Co to znaczy tonacja A low G high. Jak to jest z tymi harmonijkami w tonacjach molowych jak są podpisane gdzie sią ich używa?

[ Dodano: 2007-08-15, 20:36 ]
Ile tonacji może mieć harmonijka?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-15, 21:15    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Jedną tonacę.

Dodatek "Low" to bodajże oktawę niżej od wskazanej. "High" to oktawę wyżej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-08-16, 22:47    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Harmonijki występują w podstawowych 12 tonacjach, ustawionych od najniższej do najwyższej:

G, Ab, A, Bb, B, C, Db, D, Eb, E, F, F#. Wszystkie występują w wersji obniżonej o jedną oktawę (przynajmniej w ofercie firmy Seydel) i mają dopisek low. Harmonijki F i F# (najwyższe ze standardowych) są przez Seydela obniżane nawet o 2 oktawy: low, low. Niektóre (szczególnie niskie tonacje) bywają podwyższone o oktawę (dopisek high). Co do harmoszek molowych, mają one niektóre nuty zmienione w stosunku do normalnych, po to, żeby łatwiej było grać mollowe melodie, czyli takie o smutnym nastroju.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Death_Freak 

Posty: 4
Wysłany: 2008-01-11, 20:17    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

A ja bym zapytał jak przerobić tabulaturę w tonacji Eb na C. Może ktoś miły by podał schemat na zamianę z wszystkich tonacji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-11, 20:21    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Jak masz taba, to na każdej harmoszce grasz go tak samo, tylko zmieniasz instrumenty.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Death_Freak 

Posty: 4
Wysłany: 2008-01-11, 20:42    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Spytam inaczej. W wypadku gdy mam tylko harmonijkę w tonacji C, a tabulatura została napisana pod tonację Eb, to jakich zmian muszę dokonać aby melodia brzmiała właściwie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2008-01-11, 20:47    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Zagrać Na harmonijce w C. Melodia będzie brzmiała dobrze... tylko że w innej tonacji...
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-11, 20:48    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

A to już muszą się wypowiedzieć teoretycy co na interwałach się znają. Ja przy tym niestety wymiękam.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-11, 20:50    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

bierzesz program harping! i tam możesz sobie do woli zmieniać tonacje harmonijki i od razu Ci ustawia odpowiednie interwały, czy jak to tam zwał ;]
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-11, 20:50    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

bartek215 napisał/a:
Zagrać Na harmonijce w C. Melodia będzie brzmiała dobrze... tylko że w innej tonacji...


Ale z wypowiedzi wydaję mi się, że ona koniecznie musi być w Eb, żeby np. do podkładu pasowała. Aby ten warunek spełnić, trzeba ją jakoś przerobić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-11, 20:53    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

No tak, to do harpinga wprowadzasz sobie dźwięki tak jak jest w oryginale. Ustawiasz, żeby pokazywał Ci gdzie trzeba dmuchnąć/zassać, po czym zmieniasz tonację harmonijki na taką na której chcesz grać i on automatycznie pokazuje Ci jak grać te same dźwięki na harmonijce w innej tonacji niż zadana w oryginale
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-11, 21:07    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

powoli. Jeśli postąpisz tak jak mówi Rzeszot to będziesz miał trudno, bo harping pokaże Ci jak grać na harmonijce c w tnacji Eb. Najlepiej zrób to w ten sposób, że wprowadzasz dźwięki do harpinga a następnie wykonujesz operację tools/transpose/all half step down. Robisz to trzy razy (o ile się nie mylę) i powinieneś mieć dźwi ęki w c. Innymi słowy musisz wszykie dźwięki obniżyć o trzy półtonty....
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-11, 21:13    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

No tak, ale nie będzie to pasowało do oryginalnego podkładu.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-11, 21:21    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

no nie. Ale według Twojej recepty będzie trzeba zagrć parę podciągów i overblowów.... coś za coś... ale melodia jako taka będzie niezmieniona.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-01-12, 12:19    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Krótko mówiąc: jeśli grasz sam, graj tak, jakby tab był napisany specjalnie dla Twojej harmonijki. Grając z ludźmi bądź podkładem, zastosuj się do rad Rzeszota, ale będzie trudno.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
grabarz 


Posty: 96
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2008-02-10, 23:38    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Nie wiem, jak sformułować pytanie, więc przedstawię swój problem.

Ściągnąłem program Harping, sprawdzałem w nim różne midy i wreszcie trafiłem na taki, który mogę zagrać na harmonijce w tonacji C, bo pojawiły mi się odpowiednie oznaczenia kanałów. W utworze wykorzystuje się dźwięki (2) (3) (3'') 4 (4) 5 (5).

Mam teraz takie problemy z tonacjami:

1. Jeśli harmonijka jest w tonacji C to czy wszystkie dźwięki (wdech/wydech) należą do C, czy tylko od 4 do 7? Innymi słowy, czy tonacja harmonijki oznacza, że można na niej zagrać oktawę brzmiącą tożsamo z pewną oktawą graną na, np. pianinie, a dźwięki z kanałów sąsiadujących z 4-7 to fragmenty innych oktaw?

2. Patrząc na wymienione na początku dźwięki, w jakiej tonacji ma grać gitarzysta? W takiej jak harmonijka, czyli C? Dla pewności podam, że jest to utwór rockowy, nie bluesowy.

Będę wdzięczny za pomoc w tych dwóch sprawach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-11, 08:17    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

cześć grabarzu.
ad1. tak wszystkie. Tonacja harmonijki oznacza, że wszystkie dźwięki na niej (wdech wydech) należą do skali jaka jest oznaczona na obudowie. W harmonijce diatonicznej richtera masz trzy gamy, przy czym pierwsza jest niekompletna (nie ma dźwięku 4 i 6). Pozostałe są pełne.
ad2. Patrząc na te dźwięki można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że gitarzysta powinien jechać w tonacji C dur albo A mol

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-11, 10:09    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Dodam tylko, że w tej najwyższej oktawie brakuje dźwięku H (oczywiście da się go wydobyć za pomocą bendingu, aczkolwiek jest to chyba jeden z najtrudniejszych, przynajmniej dla mnie, podciągów, bo zawsze wychodzi B - czyli C obniżone o cały ton).
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-11, 10:32    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

oczywiście, w najwyższej oktawie brakuje dźwięku H. Ale jak rozumiesz różnicę między B a H? Między 7 i 8 stopniem skali durowej jest tylko półton różnicy.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-11, 10:41    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

No tak, i za pomocą "normalnego" dmuchnięcia bądź wciągnięcia 7 stopnia w najwyższej oktawie zagrać się nie da. Ja oczywiście mówię o dźwięku B w notacji europejskiej (w amerykańskiej Bb). B to obniżone o pół tonu H.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-11, 10:45    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

dobra, to mamy jasność.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-13, 13:03    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Co do tego w jakiej tonacjo ma grać gitarzysta. Jeżeli harmonijka jest w C i są te dźwięki, to gitara powinna grać od G, bo jakby na to nie patrzeć, to mamy tutaj skalę bluesową, która zaczyna sie od G na harmoszce w ton.C
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-13, 13:31    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

no nie. Zdecydowanie to nie jest skala bluesowa. Może to być frafment skali C dur lub G dur (G, A, B, C, D). Skal bluesowa G to: G, Bb, C, C#, D, F, G. Skala bluesowa C: C ,Eb, F, F#, G, Bb, C. Jak widzisz nie może to być skala bluesowa.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-13, 16:40    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

no tak... racja... następnym razem przemilczę tego typu temat dopóki choć troszkę nie pojmę teorii muzyki.

Sorry za offtop
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-02-13, 17:15    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

kuba napisał/a:
no nie. Zdecydowanie to nie jest skala bluesowa. Może to być frafment skali C dur lub G dur (G, A, B, C, D). Skal bluesowa G to: G, Bb, C, C#, D, F, G. Skala bluesowa C: C ,Eb, F, F#, G, Bb, C. Jak widzisz nie może to być skala bluesowa.
pzdr.

Hmm... Podaną przez Ciebie skalę bluesową G można zagrać na diatoniku w ton. C przy użyciu podciągów ( trójkę i czwórkę o jeden półton).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-02-13, 17:30    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

nie no słuchajcie jak gitarzysta jest dobry, zna sie na rzeczy i wie o co chodzi to mu móiwsz w jakies tonacji i bedziecie grać i gracie
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-02-13, 19:06    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

"Mój gitarzysta" którego Szczypior, jak dobrze pamiętam, chwaliłeś, nie wie o co chodzi jak mu mówię żeby grał w tonacji. Pokazałem więc mu schemat 12- taktowego bluesa i każę grać takie akordy jakie są tam napisane. Zobaczymy jak wyjdzie... a gramy w tą sobotę. I ja spróbuje się dostosować z godnie z tym co zalecaliście po ostatnim nagraniu które wrzuciłem ;)

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-13, 20:31    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Sygi napisał/a:
kuba napisał/a:
no nie. Zdecydowanie to nie jest skala bluesowa. Może to być frafment skali C dur lub G dur (G, A, B, C, D). Skal bluesowa G to: G, Bb, C, C#, D, F, G. Skala bluesowa C: C ,Eb, F, F#, G, Bb, C. Jak widzisz nie może to być skala bluesowa.
pzdr.

Hmm... Podaną przez Ciebie skalę bluesową G można zagrać na diatoniku w ton. C przy użyciu podciągów ( trójkę i czwórkę o jeden półton).


tak jest!
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-02-13, 21:11    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Osa, spodziewaj się kłopotów, ostrzegam Cię na wszelki wypadek ;) . Ja już pięciu gitarzystom (i nie byli to byle jacy grajkowie) pokazywałem schemat 12-taktowca i ŻADEN z nich nie załapał tego od razu. Generalnie powtarzał się ten sam błąd - zmiana akordu z G na C w trzecim, a nie w piątym takcie. Przygotuj się więc na sporo tłumaczenia. Powodzenia :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ozorek 


Wiek: 41
Posty: 11
Skąd: Białystok
Wysłany: 2008-03-15, 13:17    Odp: [Pytanie] Co to tonacja A low G high? Ile tonacji może mieć harmonijka

Czy grając na harmonijce C dur w drugiej pozycji (czyli w G) można grać do utworu w tonacji G mol? Czy będzie to pasowało tak samo jak do G dur? Pytam bo nie mogę znaleźć podkładu w G mol, żeby to sprawdzić..
_________________
Tysiące planet czerwonych , niebieskich...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu