Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy Mapa Google
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1508
Otrzymał 116 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-13, 12:24    [Publikacje] Wywiad exlusive dla HARMOSZKA.com z Michałem Kielakiem

Niedawno temu nasz mistrz harmonijki Michał Kielak został zaproszony na duży festival harmonijkowy w chińskim mieście Guangzhou City.
Jak przebiegła Jego wizyta, w tym dla nas nieco egzotycznym miejscu, opowie nasz wywiad z mistrzem:


H
Jak to się stało, że zostałeś wybrany przez f-mę i Easttop do przyjazdu do Chin reprezentowana Polski w tym harmonijkowym mityngu?

M.K.
Od kwietnia 2019 roku, jestem oficjalnym endorserem firmy Easttop i jednym z moich zadań jest promowanie marki nie tylko w Europie, ale i na świecie. Także zaproszenie wynikało właśnie z tego faktu.

H
Jakie jeszcze kraje reprezentowały Europę, czy ktoś pojawił się zza Oceanu?

M.K.
Z Europy oprócz mnie był tylko Brendan Power. Reszta uczestników to Azjaci. Głównie z Chin, ale też z Japonii, Hong Kongu i Macao.

H
Czy goście z Eu i Świata występowali też na festiwalu, jako muzycy i reprezentowali swoje kraje, jako endorserzy?

M.K.
Nie.

H
Wiemy, że w Guangzhou City, był znany światowy mistrz harmonijki i innowator, Brendan Power, czy wymieniłeś z nim fachowe doświadczenia? Jakie więc są spostrzeżenia z tej rozmowy?

M.K.
Tak, sporo rozmawialiśmy z Brendanem nt. nowej linii harmonijek Easttop sygnowanych Jego nazwiskiem. Oprócz znanego modelu Lucky 13, firma Easttop produkuje harmonijki PowerBender i PowerDraw. Jest tez linia harmonijek Diatonic Slide. Wszystkie te modele są sygnowane nazwiskiem Brendan Power. Myślę, że wielu harmonijkarzy „odkrywców” te modele mogą zainteresować. Brzmią naprawdę świetnie.

H
Czy spotkałeś inne gwiazdy harmonijkowego bractwa? Czy wymieniali opinie na temat instrumentów f-my Easttop na tle światowej konkurencji? Jeżeli tak to, co mógłbyś nam przekazać?

M.K.
Zachwycony byłem zespołami harmonijkowymi grającymi muzykę klasyczną jak i standardy muzyki rozrywkowej. Głównie to tria lub kwartety. Z harmonijkami basowymi, akordowymi, tremolo i chromatycznymi. Zupełnie inne podejście do muzyki. Naprawdę wspaniała rzecz.

H
Jak postrzegają harmonijki Easttopa zagraniczni fachowcy?

M.K.
Jeżeli masz na myśli muzyków, to jest ich coraz więcej. A i wiele dobrego usłyszałem ostatnio od szefostwa firmy Tombo. Czyli naprawdę dane mi jest reprezentować dobrą markę.

H
Widzieliśmy, jak grałeś polski utwór ludowy Szła dzieweczka do laseczka w towarzystwie chińskich przyjaciół.
Czy Oni sami zaproponowali ten "kawałek" i czy dużo czasu zajęło im nauczenie się?


M.K.
Guangzhou Harmonica Orchestra to bardzo mili ludzie. W drugi dzień festiwalu podeszli do mnie i zaczęli grać Szła dzieweczka do laseczka. Jakby z automatu do nich dołączyłem i zaczęliśmy grać. :harp: Nagranie w Internecie, to jakby drugie nasze wykonanie, na tzw. scenie open stage. Pierwszy raz publicznie zagrałem na harmonijce tremolo. :harp:
Zespół miał już w repertuarze ten utwór. Pytając skąd znają, odpowiedzieli ze to jeszcze z czasów gdzie przyjaźń miedzy naszymi narodami opierała się na sprawach innych niż Aliexpress :)

H
Jak Chińczycy postrzegają Polskę, jako harmonijkowego klienta?


M.K.
Raczej tak. Dla nich Polska to Europa. Czyli duży rynek zbytu.

H
Michale, czy Twój wyjazd do Guangzhou zaowocuje w przyszłości ściślejszą współpracą z Easttopem?

M.K.
Tak. Są nowe pomysły ze strony firmy jak i z mojej. Na bieżąco będę informować o nowych produktach i zmianach w produkcji harmonijek Easttop. Można powiedzieć, że to właściwie miły początek dłuższej współpracy.

H
Jakie nowości harmonijkowe dotrą niebawem do naszego kraju?

M.K.
Tak jak wspominałem. Cała linia produktów sygnowanych nazwiskiem Brendan Power, kilka nowych chromatyków, m.in. Forerunner i Performance w wersjach złota lub czarna. 12, jak i 16 kanałowe. Myślę, ze będzie można w Polsce też kupić harmonijkę T16-64CR, czyli 16 kanałowy chromatyk z mosiężnym korpusem. Naprawdę kawał harmonijki z potężnym brzmieniem.

H
Czy firma Easttop ma zamiar wzbogacić swoją ofertę o części do harmonijek?

M.K.
Tak. Na pewno w Polsce będą dostępne zamienne blaszki stroikowe, pojedyncze stroiki, wentyle jak i suwaki i ustniki do harmonijek chromatycznych. Możliwe też, ze w sprzedaży będą tez korpusy. W tym i te mosiężne.

H
Jak wypadliśmy na tle innych krajów w akcji wymiany harmonijek dla stworzenia muzeum?

M.K.
Naprawdę nie wiem. Ale moim zdaniem odzew Polaków na akcje był całkiem spory. Zawiozłem do Chin ok 80 harmonijek. W tym 60 sztuk zostało do mnie przysłanych. Za każdą przesłaną harmonijkę, firma Easttop dawała nowy, dowolny wybrany model ze swojego katalogu. Także w obie strony miałem obawy o nadbagaż :/

H

Czy tworzone muzeum będzie się mieściło przy manufakturze Easttopa?

M.K.
Tak, muzeum będzie przy fabryce Easttop w Wuxi niedaleko Szanghaju.

H
Czy podsunąłeś pomysł sygnowania przekazanych harmonijek nazwiskiem lub krajem pochodzenia?

M.K.
Raczej będzie to opisane krajem pochodzenia. Jest spora kolekcja harmonijek firmy Melodia. I chyba doczeka się osobnej gabloty w muzeum.

H
Jak wypadł wspólny Jam Session na festiwalu? Kto grał ze znanych artystów? I w końcu, co graliście?

M.K.
Niestety nie byłem na jam session. Prowadziłem w tym czasie wykład. Program festiwalu był tak ułożony, ze w jednym czasie działo się sporo na kilku scenach i kilku salach wykładowych i fizycznie nie byłem w stanie wszystkiego zobaczyć. W pierwszy dzień wystąpiłem na koncercie finałowym i zagrałem kilka utworów z chińskim zespołem Groove Magic. A dzień drugi poświęciłem na wykład o brzmieniu harmonijki diatonicznej w bluesie. Poza tym zajęty byłem rozmowami przy stoisku Easttop. Ale zdążyłem odwiedzić też innych wystawców. Stoiska miały znane też w Polsce firmy Tombo, Kongsheng i Swan. Ale też kilku nieznanych mi wcześniej producentów, jak np. Kenny. Swoje cuda prezentował też Willys, czyli producent korpusów i pokryw ze stali chirurgicznej lub srebra.

H
Jakie są Twoje pozostałe wrażenia z odwiedzin państwa Środka?

M.K.
Wrażenia są tylko i wyłącznie pozytywne. Przepyszne jedzenie, co jest dla mnie bardzo ważne o ile nie najważniejsze;) Mili, pomocni i pracowici ludzie. No i jakość produkowanych przez Chiny produktów jest bardzo wysoka. I nie mówi tu tylko o harmonijkach. Cena i jakość. Tym wygrywają!

H
Od kiedy organizowany jest festiwal z Guangzhou?

M.K.
Od 7 lat. Podobno na pierwszej edycji było ok. 50 słuchaczy. Na ostatniej, było już kilka tysięcy. Także harmonijka w Chinach bardzo prężnie się rozprzestrzenia.

H
Dziękuję w imieniu portalu Harmoszka.com za miły wywiad i wyczerpujące odpowiedzi.
K. Rubik


W załączeniu kilka fotografii od Michała Kielaka :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu