Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-11-24, 20:55    Prośba o pomoc w identyfikacji

Witam wszystkich użytkowników tego forum.
Jestem od niedawna posiadaczem paru harmonijek ustnych firmy Hohner.
Mam prośbę o identyfikacje eksponatów i pomoc w ich wycenie.
Z góry dziękuję za Pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-11-30, 10:55    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

witam
Czy naprawdę nikt nie wie co to są za modele harmonijek??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-11-30, 12:55    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Wszyscy wiedzą. Ty też wiesz, więc po co klawiaturę szarpać.

Harmonijki są w firmowych opakowaniach. Na opakowaniach masz nazwy modeli. Dodatkowo na większości harmonijek nazwy modeli znajdują się na pokrywach górnych, a Ty, dla ułatwienia, na zdjęciach pokazujesz pokrywy dolne (te z medalami są dolne i na prawie każdym Hohnerze wyglądają podobnie i nie informują jaki to model).

A. "Wenn wir marschieren" - po polsku - "Kiedy maszerujemy" ciekawa harmonijka robiona dla armii w celu podniesienia morale nawiązująca do produkcji pierwszo- i drugowojennej kiedy w armii niemieckiej można było grać na harmonijkach w czasie wolnym.

B. i C. "Gruß von daheim" - po polsku - "Pozdrowienia z domu" wraz z nostalgicznym rysunkiem chłopaków w mundurach - tłumaczyć nie trzeba.

D. i E. "Comet" - po polsku - "Comet" :P .

Opakowania kartonowe - obecnie niespotykane. Opakowania w doskonałym stanie podobnie jako papier w który zawinięte są harmonijki. Należy przypuszczać, że są fabrycznie nowe.

A, B i C - prawdopodobnie tremolo. D i E wydaje mi się że może to być Comet model 1939:

opisany przez Pata Missina: http://www.patmissin.com/gallery/gallery04.html
Czyli możliwe, że nie tremolo a dziesięciokanałówka.

Wystarczy, czy coś jeszcze potrzebujesz?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-11-30, 17:54    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

witam
Bardzo dziękuję za informacje. :pada:
A może ktoś jest zainteresowany ich zakupem. Bo ja niestety nie należę do kolekcjonerów takich rzeczy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-11-30, 18:08    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Nie chciałbym być niegrzeczny ale:
1. Jeśli nie jesteś kolekcjonerem skąd masz takie harmonijki?
2. Cena rynkowa tych harmonijek to 10-25 PLN w zależności od tego czy znajdzie się chętny. Wielkich pieniędzy na tym nie zarobisz.
3. Wartość praktyczna tych instrumentów jest niewielka. Obecnie produkowane są lepsze i nie ma sensu użytkowania tych archaików.
Pojawia się wniosek: Te harmonijki miały dla kogoś wartość emocjonalną (bo przecież nie materialną). Zostały zatem po kimś kto umarł lub zostały skradzione i teraz następuje próba ich wyceny i sprzedaży. Czy sądzisz, że znajdziesz tu amatora który będzie miał do tego wartość emocjonalną?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-11-30, 19:34    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

witam
no harmonijki z legalnego źródła dostałem je w rozliczenie za wykonana usługę budowlana od starszej osoby. myślałem ze są cos warte poza sentymentem. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-11-30, 21:20    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Medium, w Polsce wiele nie dostanie, ale z tego co widzę stan jest baaardzo dobry, a może i lepszy. Za granicą, np. na eBayu może znaleźć się kupiec, który zaproponuje więcej niż te 15zł. Choć oczywiście kokosów nie ma co się spodziewać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-11-30, 21:47    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Jeśli zostały przekazane w rozliczeniu - OK.

Cena może być wyższa nawet na allegro. Jeśli chcesz ją spieniężyć za większe pieniądze przyjrzyj się tej aukcji: http://allegro.pl/stara-h...4850987018.html
Te harmonijki są robione na wzór tych, których używali w okresie II wojny światowej żołnierze niemieccy na frontach.

Środowiska rekonstrukcyjne dobrze płacą za takie egzemplarze. Oczywiście w opisie aukcji by być uczciwym należy napisać, że jest to produkcja powojenna. Chociaż jak widać można takich informacji nie zawierać w opisie.

Tylko wystaw w odpowiedniej kategorii. A, B i C dzięki rysunkom na opakowaniu są uwiarygodnione. Comet niestety nie ma tego szczęścia. Kiedyś na allegro ktoś kładł harmonijkę na otwartej w odpowiednim miejscu książce "DEUTSCHE SOLDATEN" gdzie były harmonijki, robił zdjęcie i w ten sposób osiągał wyższą cenę.

Tutaj masz link do pewnego forum: http://www.ww2f.com/topic...ria-iii/page-62 (przejedź trochę w dół). I oczywiście po polsku: http://www.festungbreslau...mundur-osobiste
Kto się zna, zobaczy, że harmonijka jest współczesna a opakowanie od innej harmonijki z lat 60-tych albo i 70-tych ubiegłego wieku ;) .

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
bora
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-11-30, 22:03    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Witam
Dziękuję bardzo za pomoc i identyfikacje tych harmonijek.
Harmonijki są oryginalne i w stanie nieużywanym. myślałem ze na tym forum są również kolekcjonerzy takich staroci dlatego pisałem. ale ciężko znaleźć kogoś dla kogo to będzie "przydatne".
Może faktycznie allegro będzie dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam i życzę Miłego tygodnia

POKAKULKA
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bora 

Wiek: 59
Posty: 19
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2014-12-01, 20:43    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Medium,jak zwykle dokładnie i na temat.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-12-02, 19:23    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

A te moje harmonijki to waszym zdanie kopie czy oryginały??
Czy można to jakoś sprawdzić poza napisem Made in Germany jak to jest na tych z allegro??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-12-02, 21:31    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Przepraszam, ale co masz na myśli pisząc "kopie" i "oryginały"?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-12-03, 12:03    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Eee tam, w przypadku harmonijek nie ma kopii/oryginałów ani nawet podróbek :) Jak coś jest kopiowane czy podrabiane to ma zawsze inną nazwę, tylko jest na przykład trzaskane na tych samych maszynach.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-12-03, 15:11    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Pokakulka, jeśli możesz zrób w miarę wyraźne zdjęcia "spodów" opakowań i zamieść je w tym temacie - w zależności od tego co tam zobaczę dam Ci dodatkowe informacje. Chodzi mi o oznakowania, napisy, pieczątki i naklejki jakie ewentualnie znajdują się na spodniej części opakowań.

Zrób też zdjęcie harmonijek Comet od strony kanałów (tych dziur w które się dmucha) - też coś dodam jak to zobaczę. Na razie nabrałem pewnych wątpliwości które mogą być w dwójnasób interpretowane.

Mam nadzieję, że jeszcze ich nie sprzedałeś. Przydałby się ten temat z informacjami które zebrałem dla środowisk rekonstruktorów. Przyznam się, że sam jestem zdziwiony tym, do czego udało mi się "dokopać".

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-12-05, 21:08    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

witam
Nie sprzedałem tych harmonijek :sad: ale doszła mi jeszcze jedna :D .

a zdjęcia zrobiłem może niezbyt wyraźne musiałem je zmniejszyć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2014-12-07, 14:35    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

Po pierwsze cena na opakowaniu podana jest w Reichmark'ach (waluta wprowadzona w 1924, a wycofana w 1948 roku) wiemy już zatem w jakim okresie wyprodukowano harmonijki.

Po drugie: te harmonijki wykonano w normalnej produkcji i skierowano do sprzedaży detalicznej. Te robione na zamówienie armii miały takie oznaczenia:



Po trzecie: harmonijki "Wenn wir marschieren" były produkowane tylko do końca II WW:
http://www.usmbooks.com/nazi_sa_harmonica.html

Po czwarte: wg źródła: http://www.profilm.de/insel/mieten/Kinder10.php
To są rekwizyty do filmów i muszą się zgadzać historycznie z odpowiednim okresem
Hohner Comet produkowane w latach 1944 - 1950 (wg moich źródeł 1939 - 1950)
"Wenn wir marschieren" 1926 - 1945

Zatem te harmonijki pochodzą z okresu II WW i jeśli ktoś ze środowiska rekonstruktorów miałby wątpliwości - niech zajrzy to tego tematu i przejrzy linki które podałem.

W opisie aukcji śmiało możesz pisać, że to produkcja wojenna, co prawda na rynek cywilny, ale wiem, że żołnierze często kupowali harmonijki sami a tylko niewielka ilość była dostarczana przez armię.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pokakulka

Posty: 8
Wysłany: 2014-12-07, 18:05    Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji

WOW
Jestem pod wrażeniem wiedzy z tematu harmonijek.
Grupy rekonstrukcyjne te z którymi się kontaktowałem nie są zainteresowane takimi rzeczami.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu