Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Maciej39

Posty: 2
Wysłany: 2016-12-29, 13:56    Problem z pojedyńczymi tonami

Wczoraj zacząłem swoją przygodę z harmonijką. Uczę się z tutoriali na youtubie oraz ze strony bluesharmonica.com (wraz z harmonijką dostałem miesięczny dostęp do lekcji na tej stronie). Na bluesharmonica uczą na początek techniki "tongue blocking" do wydobywania pojedyńczych tonów. Natomiast na yt mówią o "wąskim układzie ust". Nie wiem, na której technice powinienem się skupić na początek,żeby zagrać choćby najprostszą melodię. Przy tongue blocking czasem mi wychodzi czasem nie,jest trochę mało wygodną, ale z wąskim układem ust chyba nawet większe problemy mam,żeby wydobyć czysty dźwięk. Na jakiej technice powinien się skupić ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2016-12-29, 14:25    Odp: Problem z pojedyńczymi tonami

Nikt nie odpowie (lub nie powinien odpowiedzieć) jednoznacznie na takie pytanie.
Można jedynie stwierdzić, że najlepiej nauczyć się obydwu technik i stosować obydwie zależnie od potrzeby - lub wybrać potem tą, która odpowiada bardziej Tobie i muzyce jaką chcesz grać.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Maciej39

Posty: 2
Wysłany: 2016-12-29, 14:36    Odp: Problem z pojedyńczymi tonami

A czy któraś jest (teoretycznie) łatwiejsza do załapania dla początkującego?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2016-12-29, 16:55    Odp: Problem z pojedyńczymi tonami

Ucz się na początku czysto wydobywać pojedyncze dźwięki. Z czasem dojdziesz do takiej wprawy, że strumieniem powietrza będziesz trafiał w jeden otwór a szerokość rozwartych czy wąskich ust nie będzie miała większego znaczenia. Wytrwałości i powodzenia życzę.
 
 
nowy88 

Posty: 48
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-01-03, 13:24    Odp: Problem z pojedyńczymi tonami

Wiem po sobie dużo grać spokojnie i pomału. Jak by to powiedzieć układ ust dostosowałem indywidualnie tak jak mi jest najlepiej i najwygodniej. Ja zaczynałem od tego że w każdy kanał po kolei dmuchałem i w ciągałem tak długo aż potrafiłem wydobyć czysty dźwięk i wiem jak teraz brzmi. A tak to gratuluję wybrania harmonijki jak, dla mnie naprawdę wspaniały instrument, który daje dużo frajdy z grania. To jest pierwszy utwór którego nauczyłem się grać początki były trudne bo trzeba się teraz nauczyć nowości czyli przeskakiwania po kanałach. Może ci się przyda utwór całkiem znany. Każdy ci powie jedną radę i ja ci powiem tak samo grać grać i jeszcze raz grać i dużo ćwiczyć na to nie ma regułki jak w matematyce uwierz mi wszystko przyjdzie, z czasem powodzenia. https://www.youtube.com/w...rCDi2g&index=18
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu