Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
jacaldo 

Posty: 20
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-26, 11:10    [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Witam!
Kupiłem harmonijke special 20 hohnera w tonacji A. Na wdechu na 2 kanale jest brzeczenie i dzwiek sie trudniej wydobywa. Czym to mozna naprawic? i co podpiłowac albo wygiać. Dzieki za pomoc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2009-02-26, 11:50    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Ojej... Poczytaj forum... Musisz włożyć głębiej harmoszkę i z wyczuciem wciągać powietrze. Spróbuj najpierw jednocześnie wciągać powietrze nosem i buzią. Potem staraj się taki efekt osiągnąć tylko buzią :) I przeszukuj forum bo to chyba drugie, najczęściej zadawane pytanie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-02-26, 12:13    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

No, nie można wykluczyć, że rzeczywiście jest to jakaś mechniczna przeszkoda, np. opiłek metalu tkwiący między płytką a stroikiem, pozostały po fabrycznym dostrajaniu harmonijki (prawia każda jest dostrajana przed wypuszczeniem do sprzedaży). Ale nawet gdyby taka było - to na ten temat też jest sporo napisane na forum, trzeba po prostu zadać sobie odrobinę trudu i poszperać. A przy okazji można się baaardzo dużo dowiedzieć, co w przyszłości oszczędzi czas i ustrzeże przed wieloma błędami! Dlatego polecam samodzielne poszukiwania, zamiast oczekiwania gotowca (he, he, deja vu, gdzieś już to, przy innej okazji, pisałem ;) ) Oczywiście zdarzą się rzeczy, na które nie znajdzie się odpowiedzi i wtedy, jak najbardziej, warto pytać, bo od tego jest forum. Ale może niekoniecznie o najbanalniejszą sprawę pod słońcem, o której na tym forum napisano już setki postów; jak słusznie zauważył [b][u]over[/u][/b] - to chyba drugie najczęściej zadawane pytanie. Bo na 99% to [u][b]over[/b][/u] ma rację, że to słynny problem 2 kanału na wdechu... Trudniej jest wydobyć na nim czysty dźwięk i to niezależnie od modelu i producenta. Po prostu taka specyfika harmonijek diatonicznych.

Poszperaj w dziale "Technika", znajdziesz wiele na ten temat.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jacaldo 

Posty: 20
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-26, 19:11    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Wiem ze zazwyczaj to problem grajacego ,ale gram juz 1,5 roku i robie podciagi na 2,3 i inne wiec to raczej nie technika. Na golden melody w a wszystko ok. Wiec czy mozna cos podpilowac i ktora czesc?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-02-26, 21:20    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Z tym piłowaniem, to ostrożnie, bo możesz tylko zaszkodzić. Jak Ci harp stroi (a nowy powinien) - to nie gmeraj pilnikiem przy stroikach, bo tylko go rozstroisz. Najpierw sprawdź, jak gra ze zdjętymi pokrywami. Jeżeli bez pokryw nie brzęczy,to jesteśmy w domu - stroik uderza o pokrywę. Ja o takim objawie w Special20 nie słyszałem, więc świadczyłoby to najprawdopodobniej o zbyt silnym zassaniu. Możesz delikatnie, punktowo, odgiąć pokrywę w miejscu tego stroika, albo - jak opisywał któryś z forumowiczów - przykleić do płytki na wysokosci tego stroika kawałek plastra. Bedzie nadal uderzał, ale w miękkie, nie bedzie tak słychać.

Jeżeli to nie pokrywy, następną rzeczą jest skontrolowanie, czy stroik jest dobrze wycentrowany - być może nie i leciutko zahacza o brzeg płytki w szczelinie. Nie na tyle, żeby to spowodowało zablokowanie, ale w sam raz, żeby brzęczeć i trudniej grać. Po prostu obejrzyj pod światło dolną płytkę, tylko pilnuj, żeby była ustawiona równolegle do lini oczu i pośrodku. Zobaczysz, czy stroik siedzi w szczelinie równo czy też nie. Jeśli nie, to małymi kleszczykami złap za [b]krótki[/b] koniec (ten przy nicie)i delikatnie przekręć. Złóż harpa (nawet nie skręcając, po prostu przytrzymaj płytki z korpusem) i sprawdź czy i jak gra. Mnie się nigdy nie udawało za pierwszym razem, musialem kręcić (cały czas mówimy o przekręceniu o jakiś ułamek milimetra!) w tę i z powrotem tak z 4-5 razy. Inną metodą sprawdzenia jest delikatne wepchnięcie końcówki stroika w szczelinę (np. za pomocą wykałaczki) - wtedy widać, czy zahacza, czy nie.

Jeżeli widać, że stroik siedzi w równiutkiej odległości od brzegów szczeliny i w szczelinę wchodzi bez żadnego oporu - to kolejną możliwością jest jakiś paproch czy opiłek (pisałem o tym powyżej) siedzący pomiędzy płytką a stroikiem. Włóż pod stroik kartkę papieru (cienkiego, ale możliwie dobrej jakości, żeby on Ci nie zostawił paprocha ;) ), wsuń tę kartkę jak najgłębiej i delikatnie porusz kilka razy na boki.

Jeżeli nic z tego, co napisałem, nie pomoże, to nie już wiem. Mnie zawsze to pomagało (z wyjątkiem podginania lub podklejania pokrywy - mnie się nie zdarzyło, żeby stroik uderzał o pokrywę, a trochę harpów, w tym i Speciali, przez moje ręce przeszło).

Daj znać, czy coś Ci się udało.

Pozdrawiam

Wojtek


P.S. A jesteś pewien, ze to nie technika? Bo to najbardziej prawdopodobne. Jak zasysasz bardzo delikatniei słabo - też Ci brzęczy? A może w ogóle wtedy nie gra?
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jacaldo 

Posty: 20
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2009-02-26, 23:19    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Bardzo dziękuje za pomoc. Za twoja radą po 20 minutach odkryłem problem:) Było to przekrzywienie stroika. Stroik brzeczał nawet przy lekkim sassaniu wiec po lekkim nastawieniu stroika i złozeniu pokryw gra normalnie.
Jeszcze raz dzieki za rade. Szkoda ,że czasami się trafiaja wybrakowane lub nie solidne harmonijki. Jeszcze raz wielkie dzięki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2009-02-26, 23:24    Odp: [Problem] Brzeczenie na 2 kanale

Nie ma za co, cieszę się, że się na coś przydałem. No niestety, takie rzeczy się zdarzają. Special20 to dobra harmonijka, ale mimo wszystko to jest dopiero dolna granica średniej półki. Cudów nie ma co oczekiwać. Ale i tak - wiem, powtarzam się - to całkiem przyzwoita harmonijka, sam mam kilka takich i lubię na nich grać.

Młynek
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
jacaldo
  
Odpowiedz do tematu