Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Dziubasek 

Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2007-11-02, 18:29    Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Witam chcialem poznac wasza opinie na ten wlasnie temat. Jaka wedlug was jest najlepsza bluesowa tonacja. I na jakiej gram wam sie najlepiej.

Wedlug mnie jest to tonacja "A" bardzo spokojna niska w sam raz...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-02, 18:34    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Mi najlepiej się gra w G (czyli na harmonijce C), w E też jest fajnie (harmonijka A).

Dziubasek napisał/a:
Wedlug mnie jest to tonacja "A" bardzo spokojna niska w sam raz...


Czyli na harmonijce D? Czy może tak po prostu lubisz bluesa w A? :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dziubasek 

Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2007-11-02, 18:56    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Ja grywam na Hohner Special 20 "A" troche mi namieszales tymi oznaczeniami :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-02, 19:46    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Skoro masz Hohner Special 20 "A" to jeśli grasz w drugiej pozycji, to znaczy że grasz w tonacji E-dur. Więc chodzi Ci o tonację harmonijki a nie utworu? :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-02, 19:52    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Jeśli chodzi o harmonijki, to ich tonacje (najlepsze bluesowe) to: A, D, Bb, no i może F
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dziubasek 

Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2007-11-02, 21:03    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Tak o to mi własnie chodzilo o tonacje harmonijek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-03, 17:54    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Ja zgadzam się z Rzeszotem, choć jeszcze wrzuciłbym G do listy. Kocham po prostu niskie brzmienia :D .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-04, 00:04    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

No pewno. Niskie brzmienia nie drażnią uszu, a do tego są bardzo wyraziste i głębokie.
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Dziubasek 

Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Świdnik
Wysłany: 2007-11-04, 22:57    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Hej Reszot a masz moze namiar na jakies fajne tabulatory dla harmonijki w "A", bo wiekszosc grana jest w standardzie czyli "C". Wiem ze mozna i na takich bez problemu grac, ale chcialbym pograc na czyms co wyjatkowo podpisane jest pod "A".
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-10, 16:16    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

hmmm, nie przychodzi mi nic do głowy prawdę mówiąc... albo już wiem: Sailor & the maid oraz Randy & Ry JJ Milteau. Oba w harppedii, tylko w R&R brakuje podciągów i efektów. A poza tym graj ze słuchu co Ci dusza na język przyniesie ;)
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-11-15, 20:54    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

heh, ciekawe akompaniamenty można tworzyć na superniskich Seydla : LLF np. :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lady 

Wiek: 41
Posty: 2
Skąd: Rumia
Wysłany: 2007-12-27, 19:14    tonacja G

Witam serdecznie, tym bardziej ze to mój pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję, że we właściwym miejscu...
Mam problem, dostałam w prezencie wyczekaną harmonijkę - Blues Harp Hohnera. I tu sie wszystko zgadza, problem tkwi w tonacji, chciałam tradycyjną C, a mam G...
Jestem zawiedziona bo dopiero zaczynam grać. Co o tym myślicie? Czy mam próbować wymieniać? [choć obawiam się że to nie możliwe, harmonijek raczej nie wymieniaja ze względów higenicznych, a zreszta nawet nie mam rachunku] :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-12-27, 19:41    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Harmonijka w G zawsze się przyda. Mogą być delikatne problemy przy nauce np. podciągów, gdyż niskie tonacje wymagają więcej powietrza, ale jak już opanujesz tę harmonijkę, to reszta będzie śmigać. Model też przyzwoity, można na nim ostro zasuwać. Poza tym, różnych melodyjek możesz się uczyć z powodzeniem na G, tylko wtedy trzeba pamiętać, żeby grać na niej do podkładów w D, a nie jak dla harpa w C, do podkładów w G. Trochę to zamotane, ale da się przeżyć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lady 

Wiek: 41
Posty: 2
Skąd: Rumia
Wysłany: 2007-12-28, 22:13    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Dziękuję za szybką odpowiedź. Wystraszyłeś mnie jednak tym ze podciągi na G są trudniejsze. Spróbowałam i wymienią mi na C! Dopiero za miesiąc [teraz nie mają] ale ciesze się bardzo :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-01-29, 19:26    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Maciekdraheim napisał/a:
Poza tym, różnych melodyjek możesz się uczyć z powodzeniem na G, tylko wtedy trzeba pamiętać, żeby grać na niej do podkładów w D, a nie jak dla harpa w C, do podkładów w G. Trochę to zamotane, ale da się przeżyć.


A ja mam pytanie zwiazane z tym, co wyzej napisales, ktore nie daje mi spokoju :) Jak nie majac nut i wyrafionowanego sluchu ;) rozpoznac tonacje utworu? Jesli bylo o tym wczesniej, to sorry, ale nie znalazlem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-29, 20:12    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Bez tego jest dość trudno, pozostaje chyba tylko metoda "na czuja" :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-29, 20:53    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Zassij drugi kanał na Twojej harmonijce. Jeżeli uważasz, że pasuje (czyli "zaskoczy") to tonacja jest dobra. Jeżeli nie, łap następną harmonijkę. Z tym "zaskoczeniem" to chodzi o to, że dźwięk harmonijki i kawałek do którego grasz trafią w taką jakby wspólną wibrację, co jak się uda, będziesz całą szczęką czuł.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-02-13, 12:55    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

Maciekdraheim jak rozumiem, to wtedy będę grać w drugiej pozycji, tak? I do wykorzystania mam całą tzw. "skalę bluesową"? A tak w ogóle to chyba kupie sobie podręcznik do nauki muzyki dla szkoły podstawowej - mam nadzieje, że będzie tam wszystko dla mnie zrozumiałe :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-13, 18:55    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

W podręczniku do muzyki nie znajdziesz raczej informacji na temat szeroko rozumianej teorii muzyki, a prędzej piosnki: Szła dzieweczka do laseczka i płonie ognisko ;]
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-02-13, 20:41    Odp: Jaka jest wedlug was najbardziej bluesowa tonacja ?

zamiast wydawać na lipny podręcznik do muzyki poszukaj w internece (na stronach poświęconych harmonijce) linków do stron o teorii. Jest tego zatrzęsienie. Np: www.angelfire.com/music/HarpOn/ - bardzo obszerna sekcja jest tam poświęcona teorii, www.jazzbooks.com - Jameya Aebersolda (można pobrać jazz handbook- świetna pozycja). Ale o tym gdzieś już pisałem.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu