Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-14, 21:06    Świeża krew i pare pytań.

Jest to mój pierwszy post więc serdecznie witam, oraz pozdrawiam.
Jestem harmonijkowym amatorem. Dokładniej to dziś, po przejechaniu chyba całej warszawy, dostałem swoją pierwszą harmonijkę (Model Tombo Folk Blues) w tonacji C.
Nie jest to początek mojej przygody z muzyką, bo jestem też gitarzystą, słabym w skali światowej, ale jednak jakimś.
Do harmonijki skusił mnie ulubiony zespół: (Uwaga uwaga! niespodzianka dla wszystkich :P ) Dżem.
Tutaj moje pierwsze pytanie: Czy harmonijka którą posiadam będzie w stanie wydać te same dźwięki co Dżem w swoich utworach? Pobrzdąkałem sobie trochę, zaraz po zakupie i trochę w domu przy poradniku internetowym dla początkujących i szczerze powiem, że nie brzmi :P
Innym zapewne zaskakującym pytaniem :roll: jest pociąg. Trochę wystraszyłem się czytając jak go wykonać. Mam rozumieć, że pociąg na wdechu robi się przez przeponę? Wychodzi mi jakby niższy dźwięk niż normalnie, ale nie jestem pewny czy to to. Poza tym, podczas robienia tego "czegoś" robię podobno zabawną minę. Czy jestem na dobrej drodze, czy odrazu rezygnować z tej ścieżki?

Trochę się rozpisałem ;)
Pozdrawiam, Piotreq.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-14, 21:11    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Po pierwsze - nie "pociąg" tylko "podciąg"
Po drugie - jeżeli obniżasz, to to chyba jest podciąg. A zabawna mina to już indywidualna kwestia :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2008-01-14, 22:33    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Cześć Piotreq. Co do podciągu, to przydałoby się:
1) Ściągnąć programik AP tuner do strojenia gitary (zapewne znasz, bo grasz ;) )
2) Zapoznać się z tym http://gilus5.fm.interia.pl/harc.jpg (rozmieszczenie dźwięków na harpie)
3) Próbować wydobywać dźwięki na podciągu, patrząc na AP i sprawdzając swoją poprawność w podciąganiu;)
4) zapoznać się jeszcze z artykułami o podciągu na wydechu ;)
Miłej gry :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-15, 00:44    Odp: Świeża krew i pare pytań.

tak a ja bym jeszcze dodał, że po pierwsze witaj pośród swoich :D a po drugie nie rób tego wszystkiego - próba podciągania pierwszego dnia może się skończyć frustracją, a stąd już niedaleko do końca przygody z harmonijką... Najzwyczajniej w świecie graj, przyjdzie czas na upodabnianie się do dżemu...
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-15, 17:10    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Korzystając z waszych rad po prostu grałem i zauważyłem, że lekko zasłaniając wargą kanał powstaje całkiem fajny dźwięk. ;) to jakaś technika? czy błąd? Grając normalnie dźwięk przypomina mi bardziej akordeon, aniżeli harmonijkę.

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-15, 17:19    Odp: Świeża krew i pare pytań.

to jest technika, która się nazywa "błąd" :D
ale błędy są dopuszczalne, zwłaszcza kiedy w ich wyniku powstaje coś co się podoba.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-16, 19:07    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Dźwięki nie brzmią tak jak te w Dżemie, bo grasz na raz kilka otworów zamiast uchwycić jeden. Stąd brzmienie akordeono podobne. Jeżeli już złapiesz tylko jedną dziurkę, będzie znacznie lepiej. A to, czy będzie brzmiało jak Dżem, to zależy od piosenki. W WHISKY, Twoje C będzie działać dobrze, ale w Czerwonym jak cegła jest harmonijka w tonacji A. Z tym podciągiem przeszukaj uważnie forum. Chodzi o odpowiednie ustawienie gardła, jak przy wymowie sylab: -ti, -tu, -to.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-16, 22:14    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Odpowiednie ustawienie gardła? A nie języka? Ja tam cały czas pracuje językiem od góry do dołu i w tył... :D (hehe po raz pierwszy podważyłem autorytet mojego forumowego mistrza- Maćka :D )

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2008-01-16, 22:37    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Sposobów na zrobienie podciągu jest tyle, ilu jest harmonijkarzy ;) Każdy wykonuje to nieco inaczej, a wynika to z delikatnej różnicy w kształcie dróg oddechowych danego osobnika, rozwinięcia mięśni etc.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-17, 17:37    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Osaosowski napisał/a:
Odpowiednie ustawienie gardła? A nie języka?


Raczej to jest w sumie taki ruch łączony. Cała jama gębowa wraz ze wszystkim w środku musi ze sobą współgrać, żeby wszystko wyszło tak jak należy. A samą gardzielą też można podciąg robić, np. grając tongue blockingiem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-17, 18:26    Odp: Świeża krew i pare pytań.

No, idzie mi coraz lepiej :) Już prawie dmucham tylko w jedną dziurkę :P Dzisiaj wyszedł mi całkiem fajny riff zrobiony przez przypadek. Że tak powiem "jakoś tak wyszło"

3 3 (3) 4 (5) vibrato, długo (5) (5) 4 3 długo (3)
to w nawiasie to wdech.

Myślę, że brzmi całkiem nieźle :P Zwłaszcza, że to moja pierwsza własna melodia. Planuję zabrać się za podciąg wreszcie, może to ułatwi mi dalszą pracę ;-)

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-17, 20:48    Odp: Świeża krew i pare pytań.

czuję się trochę jak akuszerka ;)
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-19, 15:22    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Co mam robić, kiedy brakuje mi już tchu, albo koniecznie muszę nabrać powietrze? Często sprawia mi to problem, bo gram głownie na wdechu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-19, 15:46    Odp: Świeża krew i pare pytań.

mała jest różnica czy zrobisz (2) czy 3 obydwa dźwięki to G ... natomiast oczywiście trening czyni mistrza
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-19, 16:22    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Różnica mała, ale jest ;) słychać to na wzmacniaczu. Poza tym (2) ma chyba większe możliwości, bo można zrobić na nim podciąg no i, przynajmniej u mnie, lepiej brzmi growl :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-19, 16:30    Odp: Świeża krew i pare pytań.

da sie wogóle zrobić growla na WYdechu xD?? oczywiście że (2) ma większe możliwości podciąg te sprawy modulacje pzoatym ten dźwięk jest bardziej bluesowy ale jak nie masz juz powietrza w pompie to musisz zrobic to 3 nie :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-19, 16:38    Odp: Świeża krew i pare pytań.

No jak nie masz to musisz :D Tylko u mnie ten 3 coś się zacina :/ Dlatego musiałem się trochę pomęczyć z tym oddychaniem :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-19, 16:53    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Piotreq, jak masz przepełnione płuca, to spróbuj jak najszybciej zrobić jakiś akord, tj. wydech przez np. 3 dziurki. W jednej chwili pozbędziesz się nadmiaru powietrza i dalej będziesz mógł zasysać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-19, 17:25    Odp: Świeża krew i pare pytań.

W sumie rozumiem rady radami fajnie że sobie pomagamy wzjaemnie, ale przynam szczerze że ja wolę sam znalezc zloty srodek jak juz kogos o coś pytam to jest dolina :D :D :D :D :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-19, 17:57    Odp: Świeża krew i pare pytań.

a mi 2 za bardzo buczy i jakoś zawsze (na każdej chyba harmoszce) szajsko brzmi i musze unikać raczej grania na tym kanale... musze sie podszkolić w 2. pozycji ale na wyższej oktawie (o w morde, mówię tak, jakbym się znał :P )

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-19, 17:58    Odp: Świeża krew i pare pytań.

SZCZYPIOR napisał/a:
W sumie rozumiem rady radami fajnie że sobie pomagamy wzjaemnie, ale przynam szczerze że ja wolę sam znalezc zloty srodek jak juz kogos o coś pytam to jest dolina :D :D :D :D :D


Kto pyta, nie błądzi.
Uwierz mi, z doświadczenia wiem, że lepiej zapytać obeznanych niż powiedzieć sobie "o, chyba mi wyszło" i nauczyć się czegoś błędnie. Potem ciężko zmienić nawyki żeby robić coś poprawnie.

Oczywiście dziękuję za rady :)
Ciągle nie łapie tego podciągu, strasznie ciężka sprawa. Ostatecznie, to nawet nie wiem dokładnie jak to brzmi i wygląda. :|

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-19, 18:38    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Osaosowski napisał/a:
a mi 2 za bardzo buczy i jakoś zawsze (na każdej chyba harmoszce) szajsko brzmi i musze unikać raczej grania na tym kanale... musze sie podszkolić w 2. pozycji ale na wyższej oktawie (o w morde, mówię tak, jakbym się znał :P )


Źle Osa czynisz, bo (2) to najważniejszy kanał do gry bluesa na harmoszce. Jest problematyczny, ale dobrze opanowany daje prawdziwą moc. Próbuj go okiełznać!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Radkiewicz 

Wiek: 34
Posty: 96
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Głubczyce
Wysłany: 2008-01-19, 23:34    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Osaosowski napisał/a:
a mi 2 za bardzo buczy i jakoś zawsze (na każdej chyba harmoszce) szajsko brzmi i musze unikać raczej grania na tym kanale...


(2) buczy albo jest "przygłuszona" bo może źle ją "wykonujesz".Spróbuj opuścić szczękę w dół kiedy używasz (2) lub (1) wtedy dźwięk jest lepszy bo zwiększa się przestrzeń rezonansowa w buzi:)
_________________
Tylko Blues jest już ze mną
znajdzie mnie nawet w ciemno!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-19, 23:39    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Druga metoda, to wsunąć harmonijkę głębiej w paszcze. A najlepiej połączyć obie techniki. Wtedy powinno zadziałać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-20, 11:02    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Zaczołem dużo ćwiczyć tą (2) i ogólnie drugą pozycję. Wcześniej grałęm właściwie tam gdzie mi sie podobało i nie zważałem na to jaka to pozycja itp. I w sumie źle chyba nie brzmiało ;) Ale jednak ćwiczę teraz grę w 2. pozycji, żeby zagrać coś melodyjnego i bluesowego. Tylko że stale musze przerywać bo mi powietrza w płucach brakuje (gram głównie na wdechu) i przez to również nie moge grać zbyt szybko= efektownie. Jak by ktoś mógł dać linka do swojej improwizacji wyłącznie w 2. pozycji to byłbym wdzięczny. Miałbym się mniej więcej na kim wzorować i wiedział bym jak to ma brzmieć. ;-)

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-20, 11:27    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Patrz jeżeli Ci brakuje powierza, to wstaw taką zagryweczkę riff jak zwał tak zwał

(4) (4)' 4
i tak możesz kilka razy z czego 4 jestdobrą okazją to zaczerpnięcia powietrza i brzmi to mniej więcej tak :

http://www.speedyshare.com/854394637.html
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-20, 15:31    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Większość prac z HB była zagrana w drugiej pozycji (oprócz 4. edycji, gdzie graliśmy głównie w pierwszej). No i to co wrzuciłem na YouTube to też improwizacja w 2. pozycji :) Ale nie wiem, czy można się na tym wzorować :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-20, 19:58    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Osaosowski napisał/a:
Jak by ktoś mógł dać linka do swojej improwizacji wyłącznie w 2. pozycji to byłbym wdzięczny. Miałbym się mniej więcej na kim wzorować i wiedział bym jak to ma brzmieć. ;-)


Wszystkie moje nagrania, improwizacje, filmiki na YouTube są w drugiej pozycji. Albo wpisz na YouTube "Maciek Draheim" Tam wyskoczą Ci 4 filmiki, w tym gra do podkładu. Muzyka jest w A, a harmonijka w D, czyli druga pozycja jak w mordę strzelił.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Piotreq 

Wiek: 32
Posty: 21
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-20, 20:19    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Dzięki wielkiej pomocy Maćka i komilteau podciąg zaczyna mi powooli wychodzić ;)
Serdecznie Dziękuję ;)

Edit: Czemu podczas podciągania czasem wychodzi mi pisk jak w mikrofonie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-21, 19:29    Odp: Świeża krew i pare pytań.

Bo stroik się blokuje w szczelinie i drgać nie może. Wyćwiczyć technikę i wyregulować harpa :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu