Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-12-13, 22:40    Przeróbka Marine Band

Witam
Na wstępie przepraszam za powielanie tematu, ale mój temat to nie seria pytań jak to zrobić? Ale raczej postaram się przedstawić mały instruktaż jak tego dokonałem.
Bo przerobienie klasycznej Marine Band 1896 na w pełni rozkręcalną, zaimpregnowaną harmonijkę nie jest takie trudne.
Co mi było potrzebne:

Śrubokręty płaski i krzyżak
Wiertła 1,5mm 2,5mm 3mm
Gwintowniki M2
Papier ścierny 120
dremel multitool
Terpentyna balsamiczna
Wosk pszczeli
2 zezłomowane silver star (na śrubki) 4 do blach i 2 do stroików


Zaczynamy
Po wyciągnięciu ponad 20 gwoździ otrzymujemy rozłożona na czynniki pierwsze MB, Zaczynamy wiercić. Wiertłem 1,5mm wiercimy otwory 9 i 10 pod gwint M2 (śrubki 1 i 2 z SS), wiertłem 2,5 wiercimy otwory 11, 12, 17, 18 a wiertłem 3mm 13-16, 19-26 (pod śrubki 3-6 ze zdjęcia z SS oczywiście) otwory 1-8 są wywiercone oryginalnie więc się nimi nie zajmujemy. Następnie otwory 9,10 gwintujemy gwintownikiem M2 żeby móc skręcić stroiki z grzebieniem. W miedzy czasie podgrzewamy wosk i mieszamy z terpentyną, proporcje jakie zastosowałem to 2 terpentyna na 1 wosk. Bardzo dobrze się wchłania na gorąco, po prostu zanurzyłem grzebień w ciepłym roztworze. Oczywiście przed impregnacją papierem ściernym ścieramy ten beznadziejny lakier który przykrywa całe piękno drewna i utrudnia wchłanianie impregnatu. Śrubki z SS te od blach musimy skrócić bo grzebień MB jest cieńszy W tym momencie pozostaje nam poczekać na wyschnięcie i poskręcać wszystko razem. Ja dodatkowo wgiąłem blachy do środka nie po to aby naśladować MBDx bo nie o to mi chodziło ale żeby harmonijka była głośniejsza i chyba mi się to udało.

Uwaga: po wywierceniu wszystkich otworów i gwintowaniu należy usunąć papierem ściernym wszystkie zadziory i wióry jeśli tego nie zrobicie harmonijka straci na szczelności!
Przed szlifowaniem grzebienia z lakieru upewnijcie się ze jest dobrze wyschnięty i żadne zęby nie wystają jeśli zaszlifujesz wystające zęby to po wyschnięciu schowają się do środka
Do wiercenia używałem małego Dremela. Nie polecam zwykłych (dużych) wiertarek bo ich precyzja a raczej jej brak może sprawić ze tylko zniszczycie Wasze zabawki.

Życzę miłej zabawy

[size=9][ [i][b]Dodano[/b]: 2007-12-14, 11:16[/i] ][/size]
jeszcze pare fotek bo wczoraj mialem problem z wysyłaniem
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 4 punkt(ów):
KatuzaR, Pulatom, Trojden, Obieżyświat
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-12-14, 17:33    Odp: Przeróbka Marine Band

Brawo! Jestem pod dużym wrażeniem. Wygląda niemalże jak Deluksiak (nie licząc innego grawerunku i braku napisu HOHNER z tyłu). Kawał dobrej roboty. Ciekawe jak to teraz gra? A robiłeś coś przy stroikach, jakieś regulacje czy coś? Świetna robota. Podeślij jakieś próbki brzmienia :D .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-12-14, 17:55    Odp: Przeróbka Marine Band

Wogóle świetnie że pokazałeś jak zrobic to krok po kroku!! za to punkt prosiłbym o lepsze zdjęcia żeby było widac kolor drewna jak nabrtał rozumiesz? Myślę że gdybys robił to na codzień mógłbyś niezłą kase z tego(Oczywiscie jakbys rowniez majstrował przy stroikach)Ja np chętniej wziąłbym do ust MArine Band Customized niż deluxe... Coś jest w MB classic że grali na niej misztrozwie no nie?? zachowujesz dźwięk a zyskujesz na szczelności na wygodzie i 100% rozkręcalność SUPER sprawa!!!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-12-14, 18:00    Odp: Przeróbka Marine Band

SZCZYPIOR napisał:
Cytat:
zdjęcia żeby było widac kolor drewna jak nabrtał


Wystarczy, że klikniesz w zdjęcie, to pojawi się jego wersja w pełnym kolorze. Drewno ma kolor jak w Deluksiakach.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-12-14, 18:02    Odp: Przeróbka Marine Band

Świetna sprawa - masz teraz harpa jedynego w swoim rodzaju, nikt inny takiego nie ma :D Dołączam się do prośby o próbki brzmienia - strasznie jestem ciekawy jak to cudeńko śpiewa :D
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-12-15, 12:28    Odp: Przeróbka Marine Band

Dzieki za uznanie :)
jak tylko bede mogł to cos nagram. niestety w domu jest male dziecko i koles ktory pracuje na nocki wiec zazwyczaj ktos spi. Co do stroików to jeszcze nic nie robilem. haemonijka jest nowa i niewiele na niej gralem dlatego poczekam jeszcze troche bo pewnie nawet nie widzial bym roznicy no i dokształce sie troche na stroikach z SS :) . Z tego co zaobserwowalem to stała sie głosniejsza, no a jak brzmi to posłuchacie jak tyiko cos nagram, mi sie podoba
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pudel 


Wiek: 34
Posty: 58
Skąd: Piotrków Tryb
Wysłany: 2007-12-15, 13:19    Odp: Przeróbka Marine Band

Brawo! Kawał dobrej roboty!!

:harp: Pozdrawiam :harp:
_________________
Blues
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-12-15, 19:21    Odp: Przeróbka Marine Band

Chwilę mnie tu [na forum] nie było, wpadam i widzę takie cudo... Masz i moje uznanie <brawo>
Pewnie niedługo i ja się pokuszę o zrobienie MS'a.. Ostatnimi czasy niestety nie mam czasu na harpa :(

:harp:
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-12-16, 11:51    Odp: Przeróbka Marine Band

obiecane pare dzwieków

http://kuzyn-up.wrzuta.pl...gG9Qg/od_a_do_a
http://kuzyn-up.wrzuta.pl...owana_melodyjka
http://kuzyn-up.wrzuta.pl/audio/yDDBotd9Tz/sailor :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-12-16, 12:11    Odp: Przeróbka Marine Band

Kurczę powinieneś się przemianować skoro potrafisz z robić customizowana Maryne to Amatorem raczje nie jesteś... :D :D :harp: :harp: :harp: :harp: :harp:
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-12-18, 01:33    Odp: Przeróbka Marine Band

Juz wyjasniam. amatorem jestem i jeszcze dlugo bede jesli chodzi o gre na harpie to z reszta slychac na zalaczonych linkach 2 posty wyzej, to dla tego ze nie jestem muzykiem, za to jestem po obróbce skrawaniem wiec przeróbka takiej harmoszki to nie problem ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pudel 


Wiek: 34
Posty: 58
Skąd: Piotrków Tryb
Wysłany: 2007-12-18, 15:42    Odp: Przeróbka Marine Band

Gdzie można kupić??

dremel multitool
Terpentyna balsamiczna
Wosk pszczeli
Gwintowniki M2

:harp: Pozdrawiam :harp:
_________________
Blues
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-12-18, 16:19    Odp: Przeróbka Marine Band

WWW.ALLEGRO.PL
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pudel 


Wiek: 34
Posty: 58
Skąd: Piotrków Tryb
Wysłany: 2007-12-18, 18:00    Odp: Przeróbka Marine Band

Na allegro jest tylko terpentyna i wosk pszczeli gdzie można kupić resztę??

:harp: Pozdrawiam :harp:
_________________
Blues
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2007-12-19, 00:26    Odp: Przeróbka Marine Band

Terpentyne koniecznie balsamiczna- dostaniesz w kazdym sklepie plastycznym zwykla terpentyna to jakas chemia. Balsamiczna robiona jest na bazie zywicy dlatego to takie istotne

Gwintownik M2 -OBI 15pln za sztuke w sklepie metalowym komplet tylko na zamówienie 50 pln. masz do nagwintowania otwor w mosiadzu glebokosci ok 2mm
wiec wystarczy ci ostatni z kompletu gwintowników czyli to z obi

Dremel- mysle ze kazdy market budowlany. (chyba niechcesz kupic multitoola tylko po to zeby przerobic harmoszke? mysle ze moze kosztowac nawet kilka setek)

bedziesz jeszcze potrzebowal srubek z silvera 4 szt = 2 SS nie kazdy ma na zbyciu 2 harmonijki dlatego pracuje nad zamiennikami jak cos wykombinuje to sie pochwale :D

[ Dodano: 2007-12-19, 02:34 ]
tak po za tematem dolanczam pare akordów zagranych na tej costumizowanej MB wraz z moim blues bandem
marine band A blues band C


http://kuzyn-up.wrzuta.pl/audio/lgk3sr9nvb/ac

[ Dodano: 2007-12-19, 02:36 ]
blues harp oczywiscie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2007-12-22, 17:34    Odp: Przeróbka Marine Band

fajnie przerobiona, ja dpiero dostalem marine banda w piatek zamiast vintage harpa. ale nie zaluje :D jak mi sie znudzi to z pewnoscia ja tez przerobię. tylko z tymi srubkami bedzie problem.....
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2008-01-06, 06:51    Odp: Przeróbka Marine Band

Witam! Opis jest fajny ,ale jak by ktoś chciał fotki ,to znalazłem bardzo fajną stronkę o customizacji i nie tylko. Jest tam właścwie wszystko - polecam !!!! http://www.harponline.de/...mbaumb_ger.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2008-01-08, 02:24    Odp: Przeróbka Marine Band

fajna stronka naprawde swietnie zilustrowane nawet nietrzeba znac niemieckiego zeby to zrobic w/g opisu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2008-01-09, 02:26    Odp: Przeróbka Marine Band

Dokładnie. Gdybym tylko miał odpowiednie wiertła... hehe ;) Kiedyś na warsztatach przyszkolnych chciałem to zrobić ale tak drobnych wierteł nie mieli a osobiście nie posiadam tym bardziej (zawodu uczę się generalnie też związanego z obróbką skrawaniem więc jak powiedziałeś wcześniej- żeby to zrobić problemu nie ma).
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
DROŻDŻU 


Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Rzeszów/Tarnobrzeg
Wysłany: 2008-12-29, 23:29    Odp: Przeróbka Marine Band

Totalny Amator napisał/a:
http://kuzyn-up.wrzuta.pl/audio/yDDBotd9Tz/sailor


Podoba mi sie ta melodia co to jest ??? proszę o tytuł ...

[ Dodano: 2008-12-30, 09:04 ]
chciałbym jeszcze zapytać jakimi śrubkami mogę zastąpić te od SS bo nie mam takich na stanie ... może mogę je kupić gdzieś takie śrubki wkręcane jedna w 2 o tej średnicy...
Da się kupić ?????????
ale może mozna zastosować coś innego ;p ?????

[ Dodano: 2008-12-30, 14:28 ]
witam mam jeszcze jedno pytanie mam możliwość załatwienia 2 śrubek moje dać je po przekątnej z jednej strony na dole z z drugiej na górze ??? będzie wystarczająco szczelan itp...
Ostatnio zmieniony przez DROŻDŻU 2008-12-31, 10:45, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2008-12-30, 21:49    Odp: Przeróbka Marine Band

Przy mniejszej ilości śrub może pogorszyć się szczelność harpa, w Marince najlepiej dać 4 do pokryw i 2 albo 3 do płytek stroikowych.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-01-08, 00:14    Odp: Przeróbka Marine Band

Świetny instruktarz :) dzięki wielkie. Zamierzałem się już od jakiegoś czasu zabrać za przeróbkę mojego Marine Banda i na szczęście mam cały potrzebny sprzęt :) Tylko mam problemy z mocowaniem gwintownika ale Trojden "złota rączka" coś na to wymyśli :D
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2009-01-08, 21:56    Odp: Przeróbka Marine Band

Witam, po miesiącach nieobecnosci. :)
Juz opdowiadam na pytania.
Jesli chodzi o srubki z ss to rzeczywiscie trudno takie dostac ale bez problemu mozna je zastąpic zwyklymi srubkami M2 + nakrętka tak jest to rozwiązane m.in w heringu vintage.

Tak jak Pulatom napisal należalo by skręcac blachy na wszystkie 4 sruby. Niektore harmoszki sa skrecane dwoma ale są one mocowane na srodku i z reguly stroiki maja wiecej srub

Pozdrawiam
życze udanej zabawy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Trojden 


Wiek: 36
Posty: 377
Otrzymał 16 punkt(ów)
Skąd: Niemcz
Wysłany: 2009-01-09, 01:53    Odp: Przeróbka Marine Band

Kurde troszkę mi nie wyszło :D Troszkę zmasakrowałem mojego Marine Banda, ale efekt końcowy nie jest taki zły, śrubki zakryły błąd przy wierceniu. Łatwiej było przerobić Silver Stary od których wziąłem śrubki.
_________________
Gość, niech Blues będzie z Tobą ...

P.S. Każdy zalogowany zobaczy swój login w moim podpisie =P pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2009-01-30, 16:57    Odp: Przeróbka Marine Band

Bardzo ładny opis, szkoda tylko że nikt Cię nie nagrodził punktem ;( Mam nadzieje ze ktoś jeszcze + dopisze oprócz mnie, bo zrobiłeś kawał dobrej roboty!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-01-30, 18:10    Odp: Przeróbka Marine Band

Ja dopiszę pkt (sorry ze tak późno), bo to naprawdę fajny pomysł i dobrze opisany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Totalny Amator 


Wiek: 45
Posty: 30
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: TYCHY/ ŻYWIEC
Wysłany: 2009-02-08, 15:14    Odp: Przeróbka Marine Band

Dzieki za punkty, chociaż musze przyznac ze kiedy zamiescilem ten opis na forum pare miesiecy temu, dostalem za niego punkt, niewiem dlaczego ale znikł. :)

Teraz do rzeczy mam nadzieje ze niebawem uda mi sie przedstawic nowy projekt jego nazwa robocza to MBAMS :) moze brzmi tajemniczo ale ta nazwa mowi wszystko
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-02-08, 17:53    Odp: Przeróbka Marine Band

mam pytanie, czy śrubki od SS mozna by zastąpić takimi?? : http://www.harmonijka.com/?srubki,69
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pulatom 


Wiek: 34
Posty: 781
Otrzymał 72 punkt(ów)
Skąd: Czerwona Woda
Wysłany: 2009-02-08, 18:02    Odp: Przeróbka Marine Band

Można, ale tamte mają średnicę 1,6 zamiast 2mm czyli będziesz potrzebował cieńszych wierteł i gwintownika.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Smyrdek 


Wiek: 33
Posty: 237
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Łodygowice
Wysłany: 2009-02-08, 19:14    Odp: Przeróbka Marine Band

aha. Tzn jakich?
_________________
"The answer my friends, is blowin' in the wind, the answer is blowing in the wind..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu