Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Staszek27 

Wiek: 33
Posty: 2
Skąd: Nowa Huta
Wysłany: 2008-01-07, 18:55    [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Witam!
Uczę się grać na pianinie, ale wiadomo - pianina nie wezmę do kieszeni. Postanowiłem sprawić sobie organki. Za bluesa raczej brać się nie będę, chodziłoby mi o grę szeroko pojętego popu i melodii biesiadnych. Gdy chcę zagrać sobie jakąś melodię ze słuchu, to na pianinie mam 12 półtonów - korzystam również z półtonów chromatycznych. Teraz weźmy sobie harmonijkę SPECIAL 20 Hohnera.
TONACJE: C, D, E, F, G, A, Bb, F Low
(za: http://www.badenski.pl/index.php?cat=8&id=1)
Tu widzę tylko 8 tonów!? W związku z tym rodzi się pytanie: czy na harmonijce diatonicznej (co najwyżej za 80-100zł - gdzieś tyle planuję na nią wydać) da się wygrać wszystkie 12 półtonów ze skali dwunastodźwiękowej? Czy będę w stanie zagrać przynajmniej dwie skale (bywa, że jedna to za mało)? Pytam bo na harmonijkę chromatyczną mnie po prostu nie stać…
Z góry dziękuję za odpowiedź!
Ostatnio zmieniony przez Staszek27 2008-01-07, 19:10, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-07, 19:08    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

oczywiście że sie da ylko musisz umieć perfekcyjnie bending overbending overdraw , to techniki dość trudne (oprocz bendingu) ale jak sie nauczysz podciągów to możesz sie przypadkiem zaraźić bluesem :P :P :P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-07, 19:33    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Harmonijka diatoniczna (np. właśnie Special 20) została stworzona do grania bluesa, a w bluesowym graniu na harmonijce nie jest tak istotne łatwe wydobywanie wszystkich półtonów. Niejakim "bonusem" są w tym przypadku mikrotony - dźwięki, których na dobrze nastrojonym pianinie ( :P ) nie wydobędziesz - używając bendingu możesz obniżyć dźwięk np. o ćwierć tonu. Jeżeli o skale to tak:
Skala jońska - 4 (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7
Skala miskolidyjska - (2) (3)'' (3) 4 (4) 5 (5) 6
Skala dorycka - (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7 (8)
Skala eolska - (3)'' (3) 4 (4) 5 (5) 6 (6)
i tak dalej :D Odpowiednio są to pierwsza, druga, trzecia i czwarta pozycja w żargonie harmonijkowym :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-07, 20:07    Re: Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Staszek27 napisał/a:
Witam!
Uczę się grać na pianinie, ale wiadomo - pianina nie wezmę do kieszeni. Postanowiłem sprawić sobie organki.


Błagam! Tylko nie "organki"! Nerwica mnie bierze jak ktoś mówi organki! Sory że tak z papą wyskakuje na Ciebie ale prosze nie pisz "organki". A co do muzyki jaką chcesz grać, to tak dziwnie do popu. Biesiady w sumie też dziwnie ale da się grać. Ale czy warto kupować bluesową harmonijkę (diatoniczną) i wydawać tyle kasy jak przeciesz do takiej gry wystarczą zwykłe najtańsze? Bynajmniej moje zdanie jest że nie opłaca się.

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2008-01-07, 20:28    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Krótko mówiąc, da się, ale to wymaga pracy. Jednak moim zdaniem (skoro chcesz grać melodie bieciadne, wystarczy jedna skala, ew. w kilku tonacjach ;)
edit: ja też nienawidzę nazwy organki. Organki to mi się z dzwonkami dla dzieci kojarzą :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-07, 21:08    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Sygi napisał/a:
ja też nienawidzę nazwy organki


Ja też tego nie lubię. Mi to kojarzy się z chałturnictwem i, sorry za takie skojarzenie, z graniem przy ognisku na zbiórkach harcerskich :P Ta nazwa zawiera w sobie takie zlekceważenie, które mnie boli :P
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-01-07, 21:28    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Mnie też to wkurza, ale jeszcze bardziej mnie wkurza kamilteu jak ludzie jeżdżą po harcerzach, mimo że nigdy w życiu w zhp nie byli i se myślą że na zbiórkach się rozpala ognisko.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2008-01-07, 21:28    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

No to widzę, że nie tylko mnie to wnerwia :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-07, 21:52    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Sieja1234 napisał/a:
Mnie też to wkurza, ale jeszcze bardziej mnie wkurza kamilteu jak ludzie jeżdżą po harcerzach, mimo że nigdy w życiu w zhp nie byli i se myślą że na zbiórkach się rozpala ognisko.


Sorki Sieja, nie chodziło mi absolutnie o jeżdżenie po harcerzach (nic do nich nie mam), a o takie ogniskowe granie (fakt, niepotrzebnie wtrąciłem tu ten wątek). Termin "ogniskowe granie" po prostu umniejsza znaczenie instrumentu. Myślę, że szczególnie odczuwają to ambitniejsi gitarzyści (znam takich), którzy potrafią zagrać coś więcej niż piosenki oparte na trzech prostych chwytach, a prawie wszystkim dookoła gitara kojarzy się z "brzdąkaniem" przy ogniskach. Podobnie jest z harmonijką, nazwa "organki" jest moim zdaniem wyrazem pogardy i tylko tyle chciałem powiedzieć.

Jeszcze raz przepraszam wszystkich, którzy poczuli się urażeni.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
suchi 


Wiek: 33
Posty: 151
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-01-08, 00:25    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

masz male szanse aby zagrac wszystkie poltony na harmonijce diatonicznej
nie mowie ze ich nie masz
ale tak wynika ze statystyk
lepiej kup harmonijke chromatyczna ta z suwakiem
_________________
"Blues to muzyka w której większe emocje grają uczucia niż kalkulacje"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-08, 08:16    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

ho ho, co za burza się rozpętała. Dajcie spokój z tym nazewnictwem, organki to też nazwa poprawna. Co do tematu: Staszek, kup sobie ten instrument http://www.allegro.pl/ite...uper_cena_.html . Nie zapłacisz wiele a będziesz zadowolony.

Pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2008-01-08, 16:03    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

serio... to (nie mam nic do mniejszych jednostek niż miasto ale..) ORGANKI to jest wiocha, tak samo nie lubię mówić harmonijka USTNA, po prostu - harmonijka bez USTNA nie wiem czemu :P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-08, 21:47    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

harmonijka ustna zbyt oficjalnie ;P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-08, 21:52    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

"nie to ładne co ładne a co się komu podoba"

Pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-08, 21:53    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

"Harmonijka ustna" to za długie jak na codzienne rozmowy. Ja często używam słowa "harp" :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skandal 

Wiek: 35
Posty: 11
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-01-09, 17:58    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Kup harmonijkę chromatyczną, i po kłopocie... tylko jak będzie za trudno w graniu, nie miej do mnie pretensji... ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Staszek27 

Wiek: 33
Posty: 2
Skąd: Nowa Huta
Wysłany: 2008-01-09, 18:36    Podziękowania

Witam!
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi! Widzę, że sprawa wcale nie jest taka prosta, więc muszę jeszcze wszystko rozważyć - Wasze odpowiedzi na pewno mi pomogą. Jeszcze raz dziękuję!
PS Jeśli kogoś uraziłem „organkami” to przepraszam. :-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
jasiek 


Wiek: 29
Posty: 68
Skąd: Połczyn-Zdrój
Wysłany: 2008-03-25, 11:43    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

Poprostu organki wiochmeńsko xD ale ja czasami Harma mówie XD taki mój wymysł ;] Pozdro
_________________
"Te same mury od rana, te same stoły odrapane"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
jeme 

Wiek: 47
Posty: 11
Skąd: wa
Wysłany: 2008-04-19, 16:10    Odp: [Pytanie] Wątpliwości co do wyboru typu harmonijki

dla mnie 'organki' kojarzą się z rodzinnymi nasiadówami i pytaniami w stylu:
'No jak tam Heniu te twoje organki?'

Klimat podobny do:
'Jak tam Zdzisiu te twoje kajaki?' w kontekście żeglarstwa :D

Harmonijka pianina ani gitary nie zastąpi - na diatoniku nie da się zagrać wszystkiego. Ale z drugiej strony pomimo ograniczeń instrument ten ma ogromny potencjał i z doświadczenia (znajomych też) wiem że często próba skombinowania instrumentu bardziej mobilnego (włażącego do kieszeni) mającego być substytutem pianina/gitary (niepotrzebne skreślić) owocuje absolutną miłością do nowego instrumentu i dłuższą przygodą z harmonijką właśnie.

Zaleta harmonijek jest też taka, że bardzo porządny instrument można kupić za bardzo rozsądne pieniądze. Moja rada taka - wysupłaj 70-80PLNów, kup sobie harmoszkę w C albo A i popróbuj. W najgorszym razie podarujesz ją jakiemuś przyjacielowi/wrogowi na urodziny ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu