Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ntmnt 

Posty: 13
Wysłany: 2020-02-13, 21:24    Co znaczą te symbole? (Eine kleine Nachtmusik)

Co oznaczają w tabuilaturze na tej stronie https://harmonicatabs.net/de/lyrics/eine-kleine-nachtmusik-1st-movement/ te symbole?

1. �
2. (+8+9)

W legendzie tego nie znalazłem, więc przypuszczam, że to drugie to po prostu oznacza, że 8 i 9 mają być zagrane jednoczesnie. Natomiast jeśli chodzi o symbol pierwszy, to przypuszczam, że nie jest to właściwy symbol, a zwykły krzaczek spowodowany złym wyświetlaniem strony. Pytanie, zamiast jakiego symbolu stoi tutaj ten krzaczek (sprawdzałem tę stronę na trzech przegladarkach i cały czas owa tabulatura jest wyświetlana z krzaczkiem)...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ntmnt 

Posty: 13
Wysłany: 2020-02-13, 21:40    Odp: Co znaczą te symbole? (Eine kleine Nachtmusik)

Dobra, problem rozwiązany, tj, widzę, że jest tam jeszcze tabulatura w wyższym rejestrze, i nie widzę tam jakichś bendingów, overblowów itp. więc zapewne i w tej tabulaturze żadnych takich nie ma, więc pewnie te krzaczki wzięły się kompletnie znikąd ( i w ogóle w linijkach z tymi krzaczkami muszą być błedy, gdy się tak przełoży na dźwięki cyfry z tej tabulatury i porówna z dźwiękami z innej)... Skasowałbym zatem ten temat, jeśli miałbym taką możliwość (ewent. jeśli wiedziałbym jak, jeśli możliwość skasowania istnieje)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-13, 22:22    Odp: Co znaczą te symbole? (Eine kleine Nachtmusik)

1. Tutaj to bend o pół tonu, w tej tabulaturze o dwa półtony, czyli o cały ton.
2. Dwudźwięk. Na zadęciu kanały 8 i 9 "zadęcie" razem.

Pozdrawiam

Medium

PS. Na razie zostawię. Drugi jednobrzmiący usunąłem z widoku.
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ntmnt 

Posty: 13
Wysłany: 2020-02-17, 05:32    Odp: Co znaczą te symbole? (Eine kleine Nachtmusik)

Dzięki za odpowiedź (nawiasem mówiąc sprawiła ona, że od teraz zacząłem brać pod uwagę kupno harmonijki chromatycznej...)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-17, 10:58    Odp: Co znaczą te symbole? (Eine kleine Nachtmusik)

Nie przesadzajmy.

Dziesięciokanałowy diatonik ma rozpiętość dźwiękową trzech oktaw czyli 22 dźwięków. Do tego dochodzi jeden dźwięk powtórzony czyli brakuje trzech dźwięków, które trzeba umieć wydobyć inaczej (masz 20 stroików a jeden dźwięk powtórzony, czyli bez żadnych technik zadęciem i zassaniem wydobędziesz 19 dźwięków z rozpiętości 22 dźwięków).

W założeniu Pana Richtera, twórcy tego stroju, cztery pierwsze kanały miały być basowymi do grania akordowego, a do grania linii melodycznej miały być używane kanały 4-10. Masz tam w rozpisce wersję o oktawę wyżej bez bendów.

To, że bluesmani nie wiedzieli, że ten strój harmonijki powstał do grania folkloru bawarskiego w pierwszej pozycji i zaczęli akompaniować sobie w drugiej pozycji nie znaczy, że Ty też tak musisz, choć oczywiście byłoby bardzo pożądane umieć wydobyć wszystkie "brakujące" dźwięki.

Pozdrawiam.

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
ntmnt
  
Odpowiedz do tematu