Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-13, 11:44    Drewniany czy plastikowy?

Witam. Dlaczego niektórzy dziurko dmuchacze wolą grzebień drewniany a niektórzy plastikowy? Pytam ponieważ mam zamiar zakupić drugą w moim życiu harmonijkę chromatyczną. Jedna ma grzebien drewniany a druga plastikowy. Poza tymi właściwościami które wymieniłem, różnią się jeszcze czymś?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-13, 18:12    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Trochę niezbyt zrozumiale napisałem powyższy post... Jednym zdaniem chodzi mi o to jakie minusy i plusy ma grzebień drewniany a jakie plusy i minusy ma grzebień plastikowy? Nigdy jeszcze nie miałem w rękach harmonijki z drewnianym grzebieniem ale pomimo tego czuję niechęć do takiego grzebienia i nie wiem dlaczego?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-13, 22:30    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Drewniany może pęcznieć od wilgoci, chociaż teraz są one z takich gatunków drewna i tak zaimpregnowane, że ślina nie powinna powodować pęcznienia.
Drewniany z powodu słojów ma trochę "brudno-rozmyte", takie trochę chrapliwe, brzmienie. Niektórym podoba się ono bardziej niż z drewnianego czy aluminiowego korpusu. Ale to bardzo delikatny niuans i słuchacz może tego w ogóle nie wychwycić. Jak gram sam, to słyszę jaki mam korpus, gdy gra ktoś inny - niekoniecznie.

Osobiście preferuję aluminiowe i drewniane, ale rozumiem, że tak jak ja wolę te, komuś mogą bardziej odpowiadać plastikowe.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-14, 12:39    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Tak jak już pisałem wolę plastikowe... Choć po tym co napisałeś powyżej, może warto byłoby wypróbować drewniane a jeśli drewniane to na przykład jakie? Marine Band? Czy jakieś inne a nie drogie?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-14, 15:49    Odp: Drewniany czy plastikowy?

To zależy czego oczekujesz od harmonijki.
W diatonikach jaki strój (czy będziesz grał akordowo czy nie) czy potrzebujesz specyficznego brzmienia (choćby miało być słyszane tylko przez Ciebie i miało Cię inspirować).

Tu naprawdę trudno doradzić.

Są harmonijki "modułowe", które mają zarówno korpusy drewniane jak i plastikowe które są wymienne, a czasami nawet z innych materiałów jak: aluminium czy kompozyty. Można zainwestować w taką, a jak korpus nie przypadnie go gustu po prostu kupić drugi z innego, odpowiadającego nam materiału.

Pozdrawiam

Medium.
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-14, 16:40    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Medium napisał/a:


Są harmonijki "modułowe", które mają zarówno korpusy drewniane jak i plastikowe

Pozwól że trochę Cię jeszcze wykorzystam... Czy mógłbyś podać konkretne nazwy i modele tych harmonijek? Chociaż jedną?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-14, 20:58    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Hohner - seria MS.
Seydel - właściwie wszystkie modele.
Suzuki - ale tu mam tylko modele z aluminiowym korpusem i nie mam pewności, że Pure Harp ma ten sam rozstaw otworów (nawet drewniane pokrywy w seryjnej harmonijce!).

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-15, 10:08    Odp: Drewniany czy plastikowy?

Dziękuję za odpowiedź. Jak uzbieram trochę pieniędzy to którąś z tych harmonijkę kupię. Miłego dnia!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu