Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-01-31, 13:54    Chromatyk na początek

Witam. Czy warto zakupić tą oto harmonijkę:

Thhoman

Tak na początek... A może ktoś już ma ten sprzęt i mógłby się podzielić wrażeniami..?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek1956wo 

Wiek: 68
Posty: 30
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-01-31, 14:52    Odp: Chromatyk na początek

Witam ja na początek kupiłem Swan 1248 w sklepie p Kamińskiego jak dla mnie jest bardzo dobra ćwiczę już drugi miesiąc i ani razu nie klapnął mi wentyl a w Seydelu de lux to się zdaża ,mam też bardzo fajną hromatyczną harmaonijkę Eastop King dream 1248 zapłaciłem tylko 212 zł ale czekałem trzy tygodnie kupiłem na ali express ,polecam jako pierwszą warto poczekać pięknie brzmi jest szczelna i ładnie wygląda warto dołożyć kilkadziesiąt złotych i mieć coś fajnego Pozdrawiam
_________________
ws
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-01-31, 16:41    Odp: Chromatyk na początek

Dziękuję za odpowiedź i jednocześnie gratuluję udanego zakupu harmonijki. Też chciałbym ją kupić ale w każdym sklepie pisze:" Wyprzedane"...Za niedługi czas ok 2 miesiące mam zamiar kupić harmonijkę tak mniej więcej w okolicach 600 zł. Najprawdopodobniej będzie to hohner Chromonika. Ale to dopiero za jakiś czas... Teraz na chromatyka mogę wydać ok 200 zł. Czy za tą sume można kupić jakiegoś w miarę dobrego chromatyka do ćwiczeń? Miłego dnia!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek1956wo 

Wiek: 68
Posty: 30
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-01-31, 17:32    Odp: Chromatyk na początek

wojownik266, ja zaczynałem Swan 1040 dałem na olx 80 zł pograć można i zapoznać się z chromatykiem nowa to około 150 tylko ona nie ma wentyli ale proste melodie nawet przyzwoicie wychodziły to chyba ta sama klasa co Thoman Pozdrawiam
_________________
ws
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-02-01, 13:53    Odp: Chromatyk na początek

wojownik266 napisał/a:
.Za niedługi czas ok 2 miesiące mam zamiar kupić harmonijkę tak mniej więcej w okolicach 600 zł. Najprawdopodobniej będzie to hohner Chromonika.


Mam dwie Chromoniki i powoli się wycofuję z tego instrumentu. Swoje już na nich wygrałem - faktycznie były niezastąpione w początkowej fazie nauki. Teraz gram na Larry Adlerze, a skłaniam się do Easttopa, który ma cieplejsze brzmienie. Polecam, przeczytaj opinię.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-01, 19:11    Odp: Chromatyk na początek

Trochę pogooglłem, trochę poczytałem i zauważyłem że obie te harmonijki Chromonika i Larry Adler są w podobnej cenie. Z tym że adler wyprzedany. A tak przy okazji to co z tymi Chromonikami było nie tak że z nich rezygnujesz. Hę?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-02, 17:23    Odp: Chromatyk na początek

Ogłaszam wszem i wobec że po długim namyśle i odrobinie szczęścia kupiłem (ostatnia sztuka), tą oto harmonijkę:

Swan

O postępach w nauce gry, będę informował na bieżąco. Miłego wieczoru!!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-02-02, 21:22    Odp: Chromatyk na początek

Cytat:
to co z tymi Chromonikami było nie tak że z nich rezygnujesz
. Po pierwsze to są 48 tonowe, a mnie już nie wystarczają. Teraz gram na 64 -kach. Po drugie brzmienie jest takie skrzeczące, a ja lubię ciepłe i lekko matowe.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2020-02-03, 14:28    Odp: Chromatyk na początek

To tak jak z moją teściową...też ma takie brzmienie. Rozumiem!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
J. L 

Wiek: 15
Posty: 34
Skąd: Opole
Wysłany: 2020-08-11, 15:03    Odp: Chromatyk na początek

[quote="wojownik266"]To tak jak z moją teściową...też ma takie brzmienie.[/quote]

xD ;)

Dodano: 2020-08-28, 07:46
Panowie mam pytanie - Co myślicie o tej harmoszce czy warto ją kupić (to ma być pierwszy mój chromatyk)?

A to link do niej :

https://ragtime.pl/golden-cup-jh-1040-c-harmonijka-ustna-z-registrem.html
_________________
Mój arsenał :
- Hohner Golden Melody A
- Hohner Ocean Star C
- Hohner 1896 Classic G
- Hohner Bluesharp C
- Hohner Chrometta 10 C
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-08-28, 21:53    Odp: Chromatyk na początek

Na początek może wystarczyć, choć niska cena to zapewne też nie najwyższa jakość.
Z drugiej strony patrząc, jak kupisz droższą harmonijkę i po jakimś czasie rzucisz w kąt z braku chęci grania na niej, to nie będzie ci żal wydanych pieniędzy.
Kup spróbuj i napisz opinię, bo ten model nie był oceniany.
Powodzenia :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
J. L 

Wiek: 15
Posty: 34
Skąd: Opole
Wysłany: 2020-08-29, 05:03    Odp: Chromatyk na początek

Dobra jak tylko wrócę do Polski (urlopuję się w Bułgarii) to tak zrobię
:D :D

Dodano: 2020-09-02, 17:46
Moją recenzje rozpocznę od słów:
NIE POLECAM!

Ta harmonijka to zwykły chińczyk. Żeby wydobyć jaki kolwiek dźwięk z niej trzeba zadąćna tyle mocno że np. przy Golden Melody był by wielki pisk. A do tego register jest bardzo słabego wykonania.

WNIOSEK:

Warto dołażyć tą stówkę aby kupić Hohner-a Chronometta 10 C

Dziękuję za uwagę.
_________________
Mój arsenał :
- Hohner Golden Melody A
- Hohner Ocean Star C
- Hohner 1896 Classic G
- Hohner Bluesharp C
- Hohner Chrometta 10 C
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-09-02, 18:35    Odp: Chromatyk na początek

J. L napisał/a:
Warto dołażyć tą stówkę aby kupić Hohner-a Chronometta 10 C


Miałem Chromettę i sprzedałem co prędzej.
mają szerokie otwory o trzeba mieć 4 płuca, żeby ją rozdmuchać. Nie polecam!
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2020-09-02, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
J. L 

Wiek: 15
Posty: 34
Skąd: Opole
Wysłany: 2020-09-02, 18:36    Odp: Chromatyk na początek

Wnioskuję że :

Jedna harmoszka to gó**o i druga to jeszcze większe gó**o.
Dobrze wnioskuję?
_________________
Mój arsenał :
- Hohner Golden Melody A
- Hohner Ocean Star C
- Hohner 1896 Classic G
- Hohner Bluesharp C
- Hohner Chrometta 10 C
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-09-02, 19:30    Odp: Chromatyk na początek

Nie kupisz dobrego nowego chromatyka poniżej 350 zeta. Może z używanych. Czasami są okazje. Np ja kupiłem Larry Adlera 64 za 200 zeta. Używany może z kilkanaście razy. Nowy kosztuje ok. 1000,- PLN
Właściciel nie dał rady i sprzedał. Szukaj po aukcjach.
Tu np. 12-stka za nieduże pieniążki była.
https://archiwum.allegro.pl/oferta/harmonijka-ustna-larry-adler-professional-12-i7728042944.html
Tu jest większy wybór.
https://www.ebay.com/sch/...JMaArVsEALw_wcB
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-05-11, 15:15    Odp: Chromatyk na początek

Witam wszystkich serdecznie,

jestem nową osobą, która zamierza opanować umiejętność gry na harmonijce chromatycznej.
Czy może ktoś z Was mógłby mi polecić jakąś harmonijkę od najlepszych producentów ?
A dlaczego od najlepszych producentów ?
Ponieważ zależy mi, aby była jak najszczelniejsza, jak najlżej się dmuchało, jak najgłośniejsza, aby jak najłatwiej się na niej grało szczególnie dla początkujących i miała ładne brzmienie, pasujące do typu muzyki, utworów, jakie zamierzam grać.
Oczywiście jestem świadomy, że taka harmonijka może bardzo dużo kosztować, ale mam przygotowane fundusze nawet na taką z górnej półki 😉.

Nie jestem muzykiem, a chciałbym się nauczyć grać na harmonijce ustnej, jednak bez konieczności samemu tworzenia półtonów, tylko wykorzystać do tego mechaniczny register, bo wydaje mi się jako laikowi, że granie na takiej harmonijce będzie dużo łatwiejsze.
Szukam takiej harmonijki, która umożliwi najłatwiejszą i najszybszą naukę gry oraz samo granie na niej nie będzie sprawiać, większych trudności.

Chcę grać dla własnej przyjemności, dla siebie. A gatunek muzyki jaki chciałbym grać to tylko i wyłącznie popularne i miłe dla ucha piosenki, melodie do tańca towarzyskiego i światowe standardy takich wykonawców jak: Frank Sinatra, Elvis Presley, Paul Anka, Nat King Cole itp. a w Polsce to Eleni, Piotr Szczepanik, Kasia Sobczyk, Wojciech Gąssowski itp. wykonawcy. Wiekiem, jestem już blisko 60-tki i mam sentyment do ładnych, starszych, melodyjnych utworów.
Pływam po Mazurach i byłoby fajnie, gdybym dodatkowo potrafił także jakieś szanty zagrać.

W związku z powyższym będę wdzięczny za opinię, czy harmonijka chromatyczna najlepiej sprawdzi się w moim przypadku.

A może istnieją harmonijki diatoniczne, ale mające zamiast stroju Richtera i 3 oktaw, np. 2 oktawy ale za to dwie całe skale chromatyczne ? Taka harmonijka również byłaby dla mnie ciekawym rozwiązaniem.

Serdecznie pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
roca 


Posty: 117
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2022-05-11, 15:50    Odp: Chromatyk na początek

Miałem okazję porównać Suzuki Chromatix i Waltera

Wymiary, skala dźwięków, budowa zasadniczo to samo. Ale z małą-wielką równicą. Grzebień na Chromatixie jest zaokrąglonyny, w Walterze płaski, jak deska. I ten półokragły grzebień jest o niebo wygodniejszy.
_________________
Moje taby dla każdego
http://robert.wikidot.com/harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-05-11, 19:04    Odp: Chromatyk na początek

Dziękuję koledze za te informacje i rozumiem, że Suzuki Chromatix jest godny polecenia, także dla takiego początkującego jak ja.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
roca 


Posty: 117
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2022-05-11, 22:57    Odp: Chromatyk na początek

Jak najbardziej. choć tani nie jest.
_________________
Moje taby dla każdego
http://robert.wikidot.com/harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-05-12, 15:00    Odp: Chromatyk na początek

Przeglądałem wszelkie publikacje do jakich dotarłem, również obcojęzyczne i wydaje mi się, że znalazłem harmonijki chromatyczne, które powinny spełnić moje oczekiwania.
Są to:
Suzuki SCX-48 Chromatix
oraz
Seydel De Luxe Stell

Znalazłem bardzo dokładny test Seydela, ale tylko De Luxe (nie Stell), wypadł bardzo dobrze i potwierdził wszystko to, co oczekuję od chromatyka.
Natomiast wersja Stell ma stroiki ze stali nierdzewnej i ustnik półokrągły oraz okrągłe otwory, co ponoć ma ułatwiać granie. Stroiki nierdzewne mają być bardziej wytrzymałe na użytkowanie i dawać jeszcze mocniejszy i ładniejszy ton.
Jednym słowem wersja Stell ma być jeszcze wygodniejsza w graniu niż model De Luxe, dlatego wybrałem model De Luxe Stell.

Suzuki SCX-48 Chromatix bardziej mi się podoba od Seydela, jednak nie znalazłem takiego dokładnego testu jak przy modelu wcześniej opisywanym, abym mógł jednoznacznie określić zwycięzcę.

Będzie mi miło, gdyby ktoś, kto miał doświadczenie z Seydel De Luxe Stell lub z Suzuki SCX-48 Chromatix przedstawi swoje opinie. Na pewno takie uwagi bezpośrednio od muzyka byłyby dla mnie bardzo wartościowe i pomogły w wyborze chromatyka, tym bardziej, że jestem osobą początkującą, niemającą żadnego doświadczenia z chromatykami, a cała moja wiedza bazuje tylko na publikacjach w internecie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
roca 


Posty: 117
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2022-05-12, 16:00    Odp: Chromatyk na początek

Do Seydela można jeszcze sobie doczepić taka tubę, żeby zwiększyć głośność. Ale nie miałem okazje jej przetestować. Sam seidel chodził dobrze (tak, tak chodził, bo najpierw urypał się ten guziczek od przesuwki, a potem rypła się przesuwka….) Ale może tylko mój egzemplarz tak miał. Trzeba by popytać innych użyszkodników :-)
_________________
Moje taby dla każdego
http://robert.wikidot.com/harmonijka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-05-12, 17:07    Odp: Chromatyk na początek

Myślałem, że takie uszkodzenia nie powinny się wydarzyć chromatykom z górnej półki.
Przyznam, że daje mi to trochę do myślenia, bo takich uszkodzeń bym się nie spodziewał, tym bardziej, że jak pisze producent jest to ręczna robota i dokładna końcowa kontrola każdego egzemplarza.

[ Dodano: 2022-05-13, 12:02 ]
Przemyślałem... i nie będę ryzykować, więc Seydel De Luxe Stell już nie biorę pod uwagę i tym samym został Suzuki SCX-48 Chromatix.

Jedyne uwagi jakie czasami znalazłem do tego chromatyka, to "zapychanie się", czy "zaklejanie" wentyli.
Czy możesz mnie Roca w tym temacie trochę podszkolić?
A mianowicie, czy to "zaklejanie wentyli" jest zmorą wszystkich chromatyków, nawet tych z górnej półki, czy może faktycznie Suzuki SCX-48 ma jakąś większą tendencję to tego rodzaju usterek?

Nie chciałbym, aby takie sytuacje mi się przydarzały, bo jako początkujący nie wiem czy umiałbym sobie z takimi usterkami poradzić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2022-05-30, 22:31    Odp: Chromatyk na początek

początkujący napisał/a:
Będzie mi miło, gdyby ktoś, kto miał doświadczenie z Seydel De Luxe Stell lub z Suzuki SCX-48 Chromatix przedstawi swoje opinie. Na pewno takie uwagi bezpośrednio od muzyka byłyby dla mnie bardzo wartościowe i pomogły w wyborze chromatyka, tym bardziej, że jestem osobą początkującą, niemającą żadnego doświadczenia z chromatykami, a cała moja wiedza bazuje tylko na publikacjach w intrenecie.


Pisałem już wcześniej w którymś moim poście o tym, że czasami można kupić za nieduże pieniążki fajnego, mało używanego chromatyka na aukcjach.
Polecam Lary Adera (10,12,16 kanałowego) lub Chromonicę 64. Za moim przykładem kupili L.A. dwaj zaawansowani uczniowie maestro Zygmunta Zgrai.
P.s. wszyscy zakupili używki i wszystkim "chodzą" wyśmienicie.
Można do nich nabyć stroiki w przeciwieństwie do Suzuki SCX-48 i 64.
Znam osobiście wysokiej klasy polskiego muzyka jazzowego, który gra na Suzuki i ma problem z wymianą stroików.

Innych uwag nie mam.

Pozdrawiam chromatycznie
Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-06-04, 23:13    Odp: Chromatyk na początek

Bardzo dziękuję za te ważne uwagi, lecz w międzyczasie kupiłem już w sklepie harmonijka.com dwie różne harmonijki chromatyczne.
Jednak nie zdecydowałem się na Suzuki SCX-48, ponieważ odradzono mi tą harmonijkę między innym z tego samego powodu, o którym Ty Felixie piszesz, czyli z trudnościami w zakupie stroików.

Przy okazji widząc, że jesteś również jak ja z południa Polski, chciałem zapytać, czy nie znasz kogoś z naszego regionu, kto dobrze zna się na harmonijkach chromatycznych i tą wiedzą mógłby się podzielić, także odpłatnie?
Jestem nowicjuszem i na pewno takie spotkanie z profesjonalistą bardzo pomogłoby mi w nauce gry na harmonijce chromatycznej. Nawet samo pokazanie jak prawidłowo wdychać i wydychać powietrze byłoby mi bardzo pomocne, bo czasami trudno mi jest wydobyć przy wdechu prawidłowy, czysty dźwięk na kanale 4,5 i 6 i przypuszczam, że to moja wina , a nie harmonijki :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2022-06-05, 11:40    Odp: Chromatyk na początek

początkujący napisał/a:
w międzyczasie kupiłem już w sklepie harmonijka.com dwie różne harmonijki chromatyczne.

Zaciekawiło mnie, jakie chromatyki posiadłeś? Może podasz nazwy tych modeli?

Co do drugiej kwestii to w miarę możliwości mogę w przyszłości coś podpowiedzieć.

p.s. Ja jestem uczniem maestro Zygmunta Zgrai - niekwestionowanego mistrza i nauczyciela.
Nie wiem, czy pan Zygmunt mógłby zrobić dla ciebie wyjątek ponieważ grupa jego stałych uczniów jest w pewnym sensie zamknięta - zapytam.
My mamy lekcje w mysłowickim MOKU. Napisz, gdzie mieszkasz?

Co do wdychania na chromatyku jest ono inne niż na harmonijce diatonicznej. Nie ma takich silnych akcji na stroiki, Musisz wdychać w miarę stabilnie bez ekstremalnych zadęć, gdyż możesz uszkodzić wentyle, a nawet przy dłuższym silnym graniu stroiki też będą mogły się uszkodzić.
Rozczytaj co ciekawsze posty w dziale harmonijka chromatyczna.

Pozdrawiam Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-06-05, 22:40    Odp: Chromatyk na początek

Tak, tak słyszałem już wiele lat temu o panu Zygmuncie, to prawdziwy wirtuoz harmonijki ustnej.
Bardzo byłbym zaszczycony móc uczestniczyć w konsultacjach z panem Zygmuntem, lecz obawiam się, że taki "zielony" jak ja w graniu na harmonijce, mógłby tylko Wam przeszkadzać w postępach w nauce, ponieważ moje umiejętności są baaardzo skromne :)

Felixie, jeżeli jednak możesz, to proszę zapytaj pana Zygmunta, oczywiście jeżeli moja osoba nie wpłynie destrukcyjnie na całą grupę.
Również cieszyłbym się, gdyby któryś z szanownych wychowanków pana Zygmunta takiej lekcji lub takich lekcji mi udzielił.
Mieszkam w Cieszynie i przyjazd do Mysłowic lub np. do Sosnowca nie będzie dla mnie problemem.

Samo wdychanie i wydychanie wolałbym przećwiczyć pod okiem fachowca, który mógłby mi powiedzieć, czy robię to prawidłowo. Ale bardzo Ci dziękuję za pomocną dłoń i wyjaśnienia oraz praktyczne rady.

Harmonijki chromatyczne do nauki gry, które nabyłem po konsultacjach z panem Tomkiem Kamińskim to:
1.East Top T1248 (z wentylami) w tonacji LC. Zależało mi na tej tonacji, ponieważ bardziej podobają mi się niższe tony w harmonijce, niż te całkiem wysokie. Trochę przypominają mi dźwięki z saksofonu tenorowego.
2.East Top T1248 NV FORERUNNER (bez wentyli, niestety jest tylko w tonacji C), którą używałbym w trudnych warunkach pogodowych i dużej wilgotności np. pływając po Mazurach, czy grając wieczorem szanty przy ognisku, oczywiście o ile będę umiał je zagrać :)
Felixie, czytałem również Twoje opinie dotyczące tej marki i były one pozytywne.

Jeżeli uznasz, że kontakt telefoniczny byłby wskazany, to mogę wysłać moje dane kontaktowe (e-mail i nr telefonu) na prywatną wiadomość.

Pozdrawiam serdecznie!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2022-06-06, 21:15    Odp: Chromatyk na początek

Co do ewentualnego spotkania lub umówienia z p. Zygmuntem zapytam w środę przy okazji lekcji i dam znać.

Z tych dwóch wymienionych zdecydowanie lepsza jest EAST TOP T1248 - nie będę tu opisywał, bo jest już w mojej recenzji.
http://forum.harmoszka.co...t9142.htm#69463

Ta druga czyli EAST TOP T1248NV FORERUNNER, nie jestem pewien jak długo Ci będzie służyła, albowiem harmonijki poniżej kwoty 200 zł, uznaję jako takie do popróbowania "czym to się je" mówiąc kolokwialnie. Ale oby Ci służyła jak najdłużej, może po jakimś czasie i Ty napiszesz do niej recenzję. Chromatyki generalnie są wrażliwe na siłowe granie i ekstremalne warunki. Ja na granie przy ognisku raczej zabrałbym diatonika, a też uprawiam żeglarstwo.

p.s. gdy będziesz kupował następnym razem harmonijki poczytaj recenzje tu na Forum lub na innych fachowych stronach.
Sprzedawcy pomimo, iż mogą być instrumentalistami, nie zawsze znają wszystkie modele i ja to rozumiem.

Pozdrawiam
Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-06-06, 23:43    Odp: Chromatyk na początek

Super, będę czekał na Twoją wiadomość.

EAST TOP T1248NV FORERUNNER kupiłem na tzw. złą pogodę, ponieważ nie posiada wentyli. Powiedziano mi, że podczas grania na powietrzu, przy dużej wilgotności i ewentualnie niskich temperaturach istnieje duże prawdopodobieństwo zaklejania się wentyli, a domyślam się, że taki nowicjusz jak ja jeszcze szybciej te wentyle zaklei :) dlatego pomyślałem, że będę ją zabierał na Mazury, gdzie często pogoda płata nam figle i dlatego ją kupiłem jako drugą harmonijkę.

Obie harmonijki bardzo mi się podobają, są dobrze wykonane i przyznam, że próbuję coś tam ze słuchu zagrać ale tylko na T1248NV. A dlaczego ?
Po prostu boję się, aby nie uszkodzić stroików i wentyli w T1248, ponieważ raz udaje mi się wydać prawidłowy dźwięk na 5 kanale z włączonym registrem , a innym razem jest on taki cichy, przytłumiony i jak próbuję trochę mocniej wdychać, to się lekko ton obniża.
Także na 12 kanale przy włączonym registrze, zarówno przy wdychaniu i wydychaniu, czasami słychać tylko cichy pisk.
Dlatego harmonijkę odłożyłem, ponieważ doszedłem do wniosku, że jak dalej będę tak na wyczucie "majstrował", to faktycznie mogę coś w harmonijce uszkodzić i będzie lepiej dla mnie i harmonijki jeżeli poczekam na konsultacje z fachowcem-muzykiem grającym na harmonijce chromatycznej.

Może zabrzmi to trochę dziwnie, ale to właśnie model T1248NV sprawia mi więcej radości, ponieważ wszystkie dźwięki wychodzą mi poprawnie, nie muszę pilnować oddychania, a jedyny mankament, to na kanale 12 z włączonym registrem ciężko wdychać i wydychać, aby usłyszeć dźwięk, ale możliwe, że to moja wina związana ze sposobem oddychania.
Pozwolę sobie tutaj na żart i określę ten model jako "idiotoodporny" :D

Pozdrawiam serdecznie!

P.S.
Moja harmonijka T1248 jest w tonacji LC, więc tony na kanale 5 i 12, w tonacji C będą odpowiednio na kanale 1 i 8.
To takie małe przypomnienie, bo mogłoby gdzieś umknąć, że moja harmonijka nie jest w tej najbardziej popularnej tonacji C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2022-06-07, 20:21    Odp: Chromatyk na początek

Pierwsza wskazówka:

- zaczynamy grać proste melodie i wolno. Potem, gdy zrobisz to bezbłędnie wtedy pozwalamy sobie grać w szybszym tempie dochodząc do typowego dla tego utworu. Staraj się unikać fałszywych nut tzw. sąsiadów. Pierwsze utwory możesz grać bez przesuwki, ale kolejne zalecam już ją wykorzystywać.

Druga wskazówka

- wybieramy podkład do naszego ulubionego utworu i próbujemy naszą grę zsynchronizować z melodią.
Pierwsze wykonania możesz dla ułatwienia grać z linią melodyczną, kolejne już zalecam bez linii melodycznej.

1 P.s.
W Internecie na Youtube jest mnóstwo podkładów tzw. backing tracki. Wpisujesz tytuł utworu z dodatkiem backing track lub podkład.
np:
Czerwone jabłuszko podkład - (w przypadku polskich utworów).
https://www.youtube.com/watch?v=8ORUjvncmvI
lub
Around the World backing track
https://www.youtube.com/watch?v=A3Kyz7qluIQ

2. P.s.
Jeżeli stwierdzisz, że podkład jest za szybki to możesz go ściągnąć z Youtube z rozszerzeniem (.mp3), wczytać do darmowej aplikacji Audacity, tam go można zwolnić i nagrać sobie do ćwiczenia. Ja tak często robię i to mi się sprawdza.
Dobrze by było też nauczyć się czytać nuty, bo z tabów nie wszystko da się zagrać przy bardziej skomplikowanych utworach.

Pozdrawiam Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
początkujący 

Posty: 8
Wysłany: 2022-06-07, 23:25    Odp: Chromatyk na początek

Bardzo dziękuję Ci za wskazówki i podpowiedzi jak zacząć się uczyć grać oraz jak prawidłowo rozpocząć ćwiczenia z podkładem muzycznym.
Z całą pewnością skorzystam z Twojej Felixie wiedzy i doświadczenia i będę ćwiczyć tak, jak mi napisałeś.

Poszukam sobie w internecie podkład muzyczny piosenki, którą chętnie słucham i będę próbować z moją harmonijką "dołączyć się" do wykonujących ten utwór muzyków.
Bardzo sympatyczna jest ta melodia "Around the World", taka lekka i wpadająca w ucho :)

Takie proste utwory, które próbuję zagrać nie mają półtonów, więc na razie nie korzystałem z registra. Zauważyłem jednak, że są tam również dwa pełne tony: F i C, więc spróbuję wykorzystać register w utworach z tonami F i C, aby tak jak doradzasz korzystać z registra.

Pozdrawiam serdecznie!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu