Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-10-25, 19:34    EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

EASTTOP T12-48 ( Bb )

Pierwsze wrażenie
Po rozpakowaniu ukazuje nam się całkiem miły widok solidnego czarnego pudełka. W otwartym futerale wyścielanego zamszowym materiałem tkwi 12 kanałowa, srebrzysta harmonijka chromatyczna w tonacji Bb. W mojej opinii będę porównywał ten model do posiadanej u mnie harmonijki Hohner 270 Deluxe.
Opis konstrukcji
Korpus jest czarny z plastikowego matowego na powierzchni tworzywa. Przy porównaniu z popularną 12 kanałową harmonijką Hohner ’a 270 Deluxe, jest nieco cięższa, ale też grubszą, co sądzę, że jest dużą zaletą. Instrument dobrze się trzyma w dłoniach, ale główną zaletą jest, zarówno na pierwszy rzut oka jak i przy pierwszym zadęciu, jej ustnik zwany grillem. W układzie z owalnymi pokrywami ustnik tworzy bardzo ergonomiczne ułożenie w ustach, chyba najlepsze, jakie do tej pory używałem spośród profesjonalnych harmonijek. Blaszki suwaka schowane są pod ustnikiem tak, więc nie wystają na stycznej z korpusem, przez co nie ma się gdzie zbierać widoczny często brud, jak w innych modelach różnych producentów. To jest duża zaleta. Stroiki z fosforo-brązu dają dużą nadzieję na długie bezusterkowe granie, choć i tak w moich poprzednich chromatykach może ze dwa stroiki trzeba było wymienić w okresie 5 lat, to w tym przypadku będzie znacznie więcej. Ogólnie, to harmonijka wykonana starannie i nie ma się w tym względzie do czego przyczepić.
Pierwsze próby dźwiękowe:
Dźwięki wydobywa siłę łatwo i bez furkotania wentyli oraz innych niepożądanych pisków etc. etc.
Suwak działa bardzo lekko, a sprężyna nieco miększa niż w w.w. 270 Deluxe. Brzmienie nieco cieplejsze (ciemniejsze), niż w porównawczej harmonijce Hohnera. Mnie się podoba.
Strojenie, no cóż muszą być gdzieś wady. Sprawdziłem wszystkie 24 stroiki na tunerze. W 48 dźwiękach trzy były odstrojone w tym jeden +15 centów (to 1 kanał na wydechu [A#]) i dwa po -10 centów (to 3 kanał- [F] na wydechu i 3 kanał na wydechu z przesuwką - [F#] ).
W porównawczej 270 Deluxe nie jest w tym względzie dużo lepiej. Tak więc, produkcja seryjna niestety ma swoje wady! Dotyczy wszystkich producentów włącznie z drogim i markowym SEYDEL Saxony. Niedawno mistrz Zygmunt Zgraja kupił taki model Seydel'a i na kanale G była rozstrojona o 20 centów.
Nie jest to oczywiście b. duża wada, ale przy graniu oktawami, (co często robię) słychać nadobnie, a przy 20 centach słychać dźwięk tzw. muzette 1⁾.
Z czasem zobaczę, jak długo będą działać poprawnie wentyle, ale tu "trzeba "deczko" pograć.
Wnioski:
Generalnie harmonijka dobrze wykonana i wart jest swojej ceny i polecam ten model.

1⁾ Regestr pełny musette, ma aktywne trzy głosy: podstawowy, jeden głos strojony poniżej podstawowego oraz głos strojony powyżej podstawowego. Generowany dźwięk nie jest czysty, lecz drżący i wibrujący. Brzmienie takiej kombinacji głosowej daje wrażenie charakterystycznej francuskiej barwy musette, używanej do odgrywania francuskich walców oznaczanych, jako Walc Musette.
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2020-03-23, 10:28, w całości zmieniany 4 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek1956wo 

Wiek: 68
Posty: 30
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-11-17, 09:07    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

Witam Felix ,zastanawiam się nad pierwszą harmonijką chromatyczną i właśnie pomyślałem o tej ale nie wiadomo jak jest z częściami zamiennymi i mam problem może lepiej kupić Saydel de luxe bo w sklepie p.Kamińskiego są części cytuje ''każda część harmonijki jest dostępna w oddzielnej sprzedaży''
nigdy nie miałem chromatyka nawet w ręku więc jestem kompletny laik,Pan już długo gra na chromatykach więc proszę o poradę czy Eastop czy Saydel ?Dla mnie jest też ważne to która jest jak by to powiedzieć prostsza i wygodniejsza w graniu mam 63 lata i jestem chory biorę leki które spowalniają reakcję .Proszę o odpowiedź Pozdrawiam Serdecznie
_________________
ws
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-16, 19:23    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

wojtek1956wo napisał/a:
ale nie wiadomo jak jest z częściami zamiennymi i mam problem może lepiej kupić Saydel de luxe bo w sklepie p.Kamińskiego są części cytuje ''każda część harmonijki jest dostępna w oddzielnej sprzedaży''

Niebawem części będą do wszystkich harmonijek Easttopa, zapewniał o tym w moim wywiadzie Michał Kielak, główny Endorser na Polskę.

Co do wyboru, to kwestia również ceny, a niekoniecznie ta za 1200,- musi być o 100% lepsza od tej za 400 PLN.
Niedawno, może ze 2 tyg. temu, mój mistrz, maestro Zygmunt Zgraja zareklamował Seydla bezpośrednio w fabryce, bo mu nie stroją dwa dźwięki, a to już jest w/g mistrza niedoróbka.
A co zrobisz z drogą harmonijką, jak ci się odechce grać na niej.
Ja zaczynałem granie od tańszej harmonijki m-ki Hohner Chromonica 270 Deluxe (12 kanałowa)

Ja wybrałem po części do testów Easttopa j.w. i jestem zadowolony.
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2019-12-17, 21:02, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek1956wo 

Wiek: 68
Posty: 30
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-17, 13:43    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

Felix, Witam otrzymałem wczoraj Eastopp King Dream 12 48 dla mnie to rewelacja w międzyczasie kupiłem Seydel chromatik de luxe i muszę powiedzieć że obie są dobre ale jak dla mnie Easttop jest szczelniejszy wyczuwam to ponieważ choruje na POCHP(jest to choroba zawodowych palaczy tytoniu) powoduje zmniejszenie się pojemność płuc dlatego nawet małe różnice są dla mnie wyczuwalne.Ja teraz cały czas na niej gram i fajnie że będą części zapasowe Pozdrawiam
_________________
ws
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-12-30, 13:05    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

wojtek1956wo napisał/a:
Witam otrzymałem wczoraj Eastopp King Dream 12 48 dla mnie to rewelacja


Jak więcej pograsz to napisz swoją recenzję. (dział dot. Easttopa)
Zdjęcia poglądowe też są mile widziane.


p.s. co do POHP, to może gra na harmonijkach pomoże Ci w jakimś stopniu zregenerować się. Są w Skandynawii szkoły harmonijkowe dla osób z przewlekłymi chorobami płuc. Ponoć są pozytywy systematycznego dmuchania. Nie wiem jak długo grasz, ale możesz coś napisać w temacie wpływu grania na zdrowie. Proponuję Ci założyć nowy temat lub odnaleźć podobny na naszym Forum.

Zdrówka życzę :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek1956wo 

Wiek: 68
Posty: 30
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-12-30, 15:04    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

Dziękuje za życzenia i również Życzę zdrowia i wszystkiego naj,,,w Nowym 2020 Roku.
Ja gram dopiero 1,5 roku i przez ten czas pojemność moich płuc zwiększyła się z 65 do 68 procent mój lekarz pulmunolog jest bardzo zadowolony bo to on podsunął mi pomysł grania na harmonijce mówił że w USA są szpitale dla dzieci gdzie gra na harmonijce jest obowiązkowa .Myślę że źle mi nie idzie gra na harmonijkach na diatoniku teraz ćwiczę overblow ale nie idzie mi to łatwo podciągi szybko bardzo opanowałem.Dla mnie to chromatyk jest dużo łatwiejszy od diatonika
_________________
ws
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2021-06-30, 17:22    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

Poczytałem, pooglądałem i dzisiaj kupiłem i jestem zadowolony.... Dziękuję Felix!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Riad2381

Posty: 5
Wysłany: 2021-11-18, 20:46    Odp: EASTTOP T 12-48 - pierwsze wrażenia

Musze też pomyśleć czy warto to kupić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu