Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-12-19, 00:53    Chromatyk - nauka gry

Czołem obywatele harmonijkarze!
Przeorientowuje się ostatnio muzycznie trochę. Wyjąłem z szafy zakupiony 3 lata temu egzemplarz SWAN CROMATIC 1040. Mając już wcześniej doświadczenie z harmonijką diatoniczną zacząłem swoją nową przygodę. Chromatyk to jest to - zupełnie inna kultura dźwięków. Niestety, nie jest łatwo - przy diatoniku, biorąc się za samodzielną naukę gry mamy do dyspozycji kilka publikacji, strony internetowe, warsztaty, a nawet prywatnych nauczycieli...

Potrzebuję kilku porad.
1) Zauważyłem, że ciężko gra się w tonacjach, których dźwięk toniczny wydobywany jest z harmonijki na wdechu (np. D, F, B) - się zapowietrzam po prostu :) Unikać tych tonacji? Opanować umiejętność pozbywania się nadmiaru zapasu powietrza grając na wydechu wypuszczając jednocześnie powietrze nosem?
2) Na chromatyku nie stosujemy żadnych bendingów etc.? (taka wątpliwość nasunęła mi się podczas czytania któregoś z tematów na forum)
3) Zapisów nutowych na jakie instrumenty adaptować?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2012-12-19, 19:32    Odp: Chromatyk - nauka gry

Czołem belferku
Dmuchaj,dmuchaj tak długo aż zacznie wychodzić,to moja szkoła.Bez nut też można to opanować.
Ad1)Jest problem z tym zapowietrzaniem,nie mam na to sposobu,zmienić tonację...
Ad2)Nie ma bendingu,nie trzeba
Ad3)O zapisie nutowym wiecej może powiedzieć Felix

PS I uważaj z tym belfrowaniem-to najbardziej wypaczający psychikę/osobowość zawód.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2012-12-19, 20:59    Odp: Chromatyk - nauka gry

Pan_Jakub napisał/a:
2) Na chromatyku nie stosujemy żadnych bendingów etc.? (taka wątpliwość nasunęła mi się podczas czytania któregoś z tematów na forum)


Nie stosujemy ich aby otrzymać brakujące dźwięki, bo od tego mamy przesuwkę, ale można wykorzystać technikę do modulacji dźwięku, robienia delikatnych podjazdów, czy wibrato.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-12-19, 23:14    Odp: Chromatyk - nauka gry

Zgadzam się z moimi przedmówcami oraz dopowiem moje wnioski:
Ad1. Nie zaprzestawaj, ćwicz dalej, a z czasem oddech sam się wyrówna - też tak miałem, a po jakimś okresie gry wyrównanie oddechu samo przyszło.Wydobywanie dźwięku na w.w. tonacjach jest spowodowane przyzwyczajeniem Twojego aparatu do gry diatonicznej.
Ad.2 Bendingu nie wykonujemy na chromatyku, choć technicznie jest to możliwe w niewielkim zakresie, ale szkoda harmonijek.
Ad.3 Jeżeli chcesz adoptować zapisy nutowe to najbardziej zbliżona jest skala z oboju, oraz fletu.
Najlepszą muzą do osiągnięcia perfekcji w graniu to jest klasyka, a tak epokowo, to jest to Muzyka Baroku.Nie dyskwalifikuję tu innej muzyki, ale można grać te gatunki (Jazz, Blues) po osiągnięciu już pewnego poziomu. Jeżeli zaś chcesz wykorzystać chromatyka na maxa, to tak z tym instrumentem już jest, że wymaga on precyzji w interwałach, oraz umiejętności grania dwudźwięków, tercji, kwint, sext i oktaw. Z akordami będzie deczko łatwiej. Występuje też problem szybkiego grania lub patrząc na zapis nutowy-gry szybkich przebiegów. Tu kłaniają się ćwiczenia gam i pasaży, aż do znudzenia. Czasami po takich ćwiczkach przychodzi zniechęcenie.
Ale nic to. :) Jak już się zżyjesz z instrumentem to wrócisz do niego po jakimś czasie i zechcesz kontynuować naukę gry.
p.s.
Ja korzystam z gotowych już linii melodycznych opracowanych na harmonijkę chromatyczną.
W Polsce ciężko jest z zakupieniem takich nut. Ale w języku np. niemieckim (oprócz rodowitych zapisów zza Odry), są również wydane przez maestro Zygmunta Zgraję tzw. zeszyty.W każdym po kilkanaście gotowców z dodatkową pięciolinią (zapisem akompaniamentu). Niestety odbiegamy wydawnictwami i to dużo od tamtejszego rynku. :( (Niemcy Szwajcaria i Austria)
Powodzenia w nauce :) :harp:
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-12-20, 22:24    Odp: Chromatyk - nauka gry

Dzięki chłopaki :*
Nauka czytania nut na chromatyku przyszła niezwykle łatwo. Myślałem, że nieźle się z tym namęczę, a tu zaledwie 30 minut stuknęło. Oczywiście problematyczne są tonacje b-molowe, ale jakoś się dmucha. Gram gamy, pasaże i etiudy fortepianowe dla dzieci, na prawą rękę. Wziąłem na warsztat kilka standardów rozrywkowych, Ave Maria Bacha - ale bardzo kiepsko brzmi i kilka melodii Griega.
Felixie - nie udzieliłbyś kilku lekcji?

P.S.
Ale co z tym zapowietrzaniem? Poprawne jest wypuszczanie nadmiaru powietrza jednocześnie wdmuchując w harmonijkę przez usta i odpowietrzając się ;) przez nos?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2012-12-21, 00:48    Odp: Chromatyk - nauka gry

Pan_Jakub napisał/a:
Ale co z tym zapowietrzaniem?

Niema tu ścisłego zakresu porcjowania powietrza nosem czy też ustami.Ja staram się robić to poprzez wydech w harmonijkę, ale czasami jak mam za dużo to oczywiście nosem.
Pan_Jakub napisał/a:
Felixie - nie udzieliłbyś kilku lekcji?

Nie jestem na takim poziomie grania, żebym mógł przekazać wszystkie tajniki tej sztuki.
A poza tym sam się uczę.Czasami korzystam z teorii muzyki od własnej córki, która ukończyła w zeszłym roku kształcenie muzyczne i jest napakowana wiedzą, a czasami na lekcji u pana Zygmunta. Na Twoje pytania chętnie odpowiem, o ile mi na to moja wiedza pozwoli.
p.s.
Bywa tu na Forum mistrz Bart Łęczycki, który uczy na chromatyku w Otwocku. Nie jestem pewien czy Romek Badeński w trójmiasta też uczy?
Niestety mało jest w naszym kraju nauczycieli chromatyka, a szkoda. :)
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2019-10-29, 10:40, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-12-21, 12:53    Odp: Chromatyk - nauka gry

Bart udziela lekcji na Skypie, więc możliwe, że i taką drogą może uczyć na chromatyku.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2012-12-30, 14:20    Odp: Chromatyk - nauka gry

Kolejna zagwostka techniczno-teoretyczna.
Gramy gamę C dur. 1 (1) 2 (2) 3 (3) (4) 4 (5) 6 (6) 7 (7) (8) 8 - jakoś mi ona brzmi tak wulgarnie (chodzi o przejście h c d). Możemy też zagrać te miejsca (4) -(4) (5) i zupełnie inaczej brzmi. Przeglądam ostatnio "Harmonijkę Ustną" Jerzego Dastycha i zauważyłem, że autor często stosuje w zapisie nutowym chromatyczne podmiany dżwięków - że tak sobie pozwolę to ująć.

Co możecie o tym powiedzieć doświadczeni gracze?


Felixie - czy byłbyś tak miły i użyczyłbyś kilku nazwisk kompozytorów/aranżerów utworów harmonijkowych? Ewentualnie jeszcze wydawnictwa do których dotarłeś.

P.S. Do tej pory grałem na 10-kanałowym SWAN'ie. Dostałem na gwiazdkę Seydel Chromatic Standard (model 12 kanałów). Chyba jeszcze jej dostatecznie nie rozegrałem, ale wydaje mi się, że SWAN jest lepszy brzmieniowo. Wkrótce zamieszczę na forum porównanie/test tych dwóch modeli (chociaż z różnych półek cenowych).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-01-02, 21:05    Odp: Chromatyk - nauka gry

Pan_Jakub napisał/a:
Możemy też zagrać te miejsca (4) -(4) (5) i zupełnie inaczej brzmi.

Oczywiście, że można tak zagrać, ale to będzie już z użyciem przesuwki (dźwięk His).
Będę polemizował - tylko po co komplikować technikę grania skoro bez przesuwki też można.
Jest tam taki przykład na str 72 (pięciolinia na samej górze).
Tylko to jest b. rzadko używany dźwięk. Zależy to od charakteru utworu i dobrania odpowiedniego brzmienia.

Jeżeli chodzi o kompozytorów, to gdybyś rozczytał przypisy na końcu wspomnianej książki pana J.Dastycha to jest tam wypisanych kilkunastu twórców muzy z podaniem tytułów utworów i wydawnictwa (strona 190). :)
np: J. Moody, A.Benjamin, C.Scott ......
Na rynku są jednak śladowe ilości tych materiałów i konia z rzędem temu, kto to znajdzie takie materiały w Polsce - (może w antykwariatach)?.
Hohner też wydaje swoje książki i zeszyty nutowe - tu możesz zapewne śmiało zakupić.
Można też zakupić płyty Trio Con Brio - ale tu też jest deficyt na rynku. Od Mistrza Z.Zgrai wiem, że dystrybutorem tych płyt jest Radio Opole i tam można składać zamówienia.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pan_Jakub 

Wiek: 34
Posty: 93
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Słupsk/Radom
Wysłany: 2013-01-06, 14:35    Odp: Chromatyk - nauka gry

Chyba dobry podręcznik nauki gry na chromatyku. Wersja językowa angielska.

Znalezione nie kradzione.

http://ebookbrowse.com/ch...-pdf-d373958598



[ Dodano: 2013-01-14, 11:30 ]
Toneblocking - czy stosować cały czas? Od kilku dni próbuję przestawić się na tą technikę gry, w której zasłaniamy językiem dwa kanały z lewej (czy grając w niskiej oktawie to też ma być lewa strona) a dmuchając w trzeci. Strasznie się przy tym ślinie, i już po 10 minutach gry harmonijka odmawia współpracy - zwłaszcza krótkie stroiki...

Ma ktoś patent? W ogóle to bardzo trudno zagrać coś szybkiego tą techniką...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-11-18, 19:12    Odp: Chromatyk - nauka gry

Tak przez przypadek zajrzałem w ten temat. Jakubie , jeżeli jeszcze grasz i masz zapał do nauki na tej harmonijce to gratuluję.
Odpowiem na Twoje ostanie pytanie.
Cytat:
Toneblocking - czy stosować cały czas?

Tylko po co?
Techniki stosujemy różne, raz to pojedynczy dźwięk, a innym razem dwudźwięk lub oktawa. Przy chromatyku jest dużo różnych możliwości. Oprócz tych co wymieniłem ja używam jeszcze w utworach klasycznych seksty, decymy. Nie wspominam oczywiście o takich, co i na diatoniku gramy.
Cytat:
Strasznie się przy tym ślinie

Sądzę, że to przejdzie Ci po dłuższym i systematyczny graniu. :harp: :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2015-05-01, 21:26    Odp: Chromatyk - nauka gry

Warto, żeby ten temat nie zginął więc chciałem dodać, że Toots zaleca aby jak najwięcej grać na tym samym oddechu - czyli zamieniać enharmonicznie dżwięki jak np:
h# zamiast c lub e# zamiast f w takich przebiegach jak h-c-d czy e-f-g.
Jesteśmy w stanie szybciej grać używając przycisku niż zmieniając wdech na wydech.

Mam nadzieję, że ten temat będzie kontynuowany i będziemy w stanie podpowiadać sobie nawzajem sposoby rozwijania techniki na chromatyku.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
easy harmonic 

Wiek: 30
Posty: 2
Wysłany: 2019-02-13, 13:42    Odp: Chromatyk - nauka gry

witam drogich muzykow !!

1 . co to jest bending ?

2 .jak zdobyc tabulatury , ksiazki o nauce harmonijki ?

3. czy latwo przesiasc sie na inne deciaki -- sahophone , trabka ?


pozdrawiam

lukasz

gdansk :) :) :) :viva: :viva:
_________________
gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2019-02-13, 19:46    Odp: Chromatyk - nauka gry

1). Bending jest to płynne obniżenie granego dzwięku. W dokładnym polskim tłumaczeniu jest to podciąg.
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu