Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Kancik

Posty: 3
Wysłany: 2018-12-27, 17:56    [Problem] Porysowane plytki stroikowe

Witam, jestem tu nowy jak i nowy jeśli chodzi o granie na harmonijce.
Problem polega na tym, że gdy otworzyłem opakowanie, wewnatrz harmonijki "latała" śrubka (od tej zewnetrznej pokrywy). Przykręciłem i zacząłem grać. Jendak zorientowałem się po jakimś czasie ze ostatnie kanały bardzo cieżko grają i na dodatek nie zgrywaja sie (jesli chodzi o akordy tak jak pozostale). Zajrzałem do środka a tam wszystkie plytnie porysowane.

Teraz pytanie do Was, doświadczonych. czy porysowane płytki rzeczywiście mają wpływ na jakość grania?

(ZDJECIE W ZALACZNIKU)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-12-28, 10:41    Odp: [Problem] Porysowane plytki stroikowe

Te ślady na stroikach to pozostałości ręcznego strojenia. Nie przejmuj się tym.
Chodzi o to, że stroiki przy wycinaniu z taśmy mają wstępnie ustawioną wysokość dźwięku. Po zamontowaniu do płytki stroikowej taką płytkę dostaje stroiciel i każdy ze stroików nastraja. Puszcza powietrze i sprawdza wysokość dźwięku. Jeśli dźwięk jest za niski zbiera materiał z końcówki stroika, jeśli za wysoki z tej części stroika przy mocowaniu. Żeby nie porysować płytki stroikowej podkłada się pod stroik cienki kawałek blaszki.
Na Twoim zdjęciu nie widać uszkodzeń płytki stroikowej tylko ślady po strojeniu na stroikach.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kancik

Posty: 3
Wysłany: 2018-12-28, 15:50    Odp: [Problem] Porysowane plytki stroikowe

Super dziękuję ci bardzo za pomoc ale powiedz mi jeśli przecieranie Płytek na jej końcach i poczatku ma za zadanie nastroić harmonijkę to jakie zadanie jest przecieranie na środku tak jak na zdjęciu które dodałem w tym komentarzu?:)
Jeszcze pragnę dodać, iż moja harmonijka SPECIAL 20 hohnera, bardzo dobrze radzi sobie z akordami, jednakże na 10, 9 kanale nie słychać w ogole spójności , tZn Bardzo ciężko jest zagrać na tych dwóch kanałach jednocześnie mam nadzieję że nie rozumiecie, wiec nie wiem czy wymienić ja jeśli mam czas jeszcze do zwrotu/wymiany produktu?;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-12-29, 20:51    Odp: [Problem] Porysowane plytki stroikowe

Te ślady też są po strojeniu. Im bliżej środka tym o mniejszą wartość dostrajasz. Zwróć uwagę, że na dziewiątym kanale jest bliżej mocowania stroika - większa korekta, na dziesiątym kanale bliżej środka - mniejsza korekta.
Wydobycie dźwięku ma kanałach 8, 9 i 10 jest trudniejsze i wymaga odpowiedniej techniki. Tu jest inaczej niż przy wdechu na drugim kanale. To kwestia nauczenia się prawidłowego oddechu przeponowego i praktyki wydobywania dźwięku na wysokich kanałach.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kancik

Posty: 3
Wysłany: 2018-12-30, 18:33    Odp: [Problem] Porysowane plytki stroikowe

Aaa.. w ten sposob.. DZIĘKUJĘ CI BARDZO!!!
To mnie uspokoiłeś, bo już mysialem, ze harmonijka jest zle nastrojona i chcialem ją odesłać (wymienić). Skoro to kwestia techniki, to jestem spokojny. Dobrze, że są na tym forum prawdziwi spece, którzy rozwieją wątpliwości. Trzymaj się!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pieso.pisk

Posty: 5
Wysłany: 2019-09-23, 12:54    Odp: [Problem] Porysowane plytki stroikowe

to chyba pozostałości ręcznego strojenienia nie ma co się na zapas przejmować :) tak myślę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu