Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-25, 11:09    Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Mam pytanie do doświadczonych. Zdjąłem pokrywy Hohner Harp Pro tonacja A. Widać, że płyta ze stroikami ma szczeliny na korpusie dlatego słychać na wdechu powietrze. Moja harmoszka ma tylko 2 śruby. Chciażłbym od strony kanałów 123 nawiercić przez korpus nowy otwór i dociągnąć płytkę nową śrubą. Nie robiłem tego jeszcze i dlatego chciałem skonsultować pomysł z innymi i liczyć na pomoc w jaki sposób zrobić to dobrze.
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-11-26, 11:37    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Zbych_II napisał/a:
Moja harmoszka ma tylko 2 śruby


Trochę to dziwne, że tylko dwie!
Nie rozbierałem tego modelu, ale w kilku innych jest przynajmniej 5 - 6 śrubek.
Jeżeli chcesz to zrobić bezpiecznie dla harmonijki, sprawdź, gdzie jest w miarę szeroka przegroda, żeby się nie przewiercić do kanału. Odkręcił bym do tego płytki stroikowe. Zalecam to wykonać wiertarką stojakową, uzyskując w ten sposób pion. Warto przygotować wcześniej odpowiednie wiertła, gwintownik i śruby. Można ew. wzorować się na innych harmonijkach.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-26, 15:55    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

tak to wygląda po rozkręceniu !!!
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-11-26, 15:59    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Pro Harp to harmonijka MS. Standardowe płytki MS mają pięć śrubek (fabrycznie powinny mieć otwory) + dwie na połączenie pokryw. Te śrubki od pokryw też trzymają po bokach płytki stroikowe.
Tak wyglądają same płytki:

Naprawdę nie masz otworów jak na zdjęciu?
Nie masz też śrubek?
Sprawdź czy z korpusem jest wszystko w porządku. Może tam masz jakieś wykruszenia lub nadlewy tworzywa które mogą powodować nieszczelności.
Możliwe, że na niskich kanałach w niskiej tonacji masz słabo wyregulowane stroiki i przy słabszym zadęciu lub zassaniu pojawia się charakterystyczny świst przejścia powietrza pomiędzy stroikiem i płytką przed tym jak stroik zaczyna wibrować. To się pojawia gdy chcesz grać cichutko i nie masz jeszcze wypracowanej techniki grania przeponowego.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-26, 16:04    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

za 2 razem czyli teraz rozkręciłem to widzę. Są jeszcze 3 otwory, ale śrubek nie ma. W dodatku jedna dziurka tylko jest u góry, a stroik nieszczelny z prawej strony. tam tylko śruby od pokryw, ale nawet po skręceniu nie dają szczelności. Chyba harp pójdzie na naukę tuningu...
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-11-26, 20:37    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

To wygięcie jest potrzebne do uszczelnienia harmonijki.
Skręcając śruby na zewnątrz (te od pokryw) dociskasz całe płytki do korpusu i uszczelniasz kanały.
Sprawdź czy po "dobrym" dokręceniu śrub pokryw nadal masz szczelinę.
Spróbuj zapytać Miniego albo kogoś czy nie ma starej, zepsutej harmonijki MS, śrubki zazwyczaj się nie psują i można je przenieść do innej. ;)

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-27, 07:55    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Mam jeszcze jedno pytanie jaka końcówka do odkęcania osłon PZ0 czy PH0, bo coś mi końcówka się degraduje. Docisk jest taki, że muszę drugim śrubokrętem blokować śrubę z drugiej strony.
Mam srubki dodatkowo kupione przy nabyciu seydla 1847 zobaczę, może będą pasować do hohnera jako zapasowe. Proszę o poradę czy uzupełnić o te 3 śrubki na płycie. Zauważyłem, na zdjęciu chyba nie widać, że dwa otwory bez śrub nie są przewiercone. Jakie są rozmiary otworów i śrub ?
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-11-27, 09:45    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

"Dobre" dokręcenie to niekoniecznie siłowe. Po prostu widać, że nie ma szczelin i luzów.

Nie powiem Ci jakiej końcówki użyć. Po prostu biorę domowy zestaw śrubokrętów i dopasowuję ten, który pasuje najlepiej.

Co rozumiesz przez "dwa otwory bez śrub nie są przewiercone"?
Jeśli jest otwór to jest przewiercony.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-27, 10:57    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Otwory są w blachach ale nie korpusie w tych 2 z 3 gdzie ma śrub. Chyba przy zakupie powinno się rozkręcać blachy bo inaczej takie przygody są potem.
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2018-11-27, 12:07    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Korpus jest standardowy do Hohnerowskich harmonijek MS.
Przewiercić otwory w korpusie to chyba nie problem.

Masz śrubki do skręcenia płytek?
Jak nie masz śrubek to trochę bez sensu robić otwory w korpusie jak ich nie wykorzystasz.

Powiem Ci w tajemnicy, że wg mnie o wiele lepszy jest drewniany korpus MS. Kanały są węższe i mi to bardziej odpowiada. Spytaj Mini'ego może ma na zbyciu drewniany korpus do MS, mógłbyś spróbować wymiany korpusu.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zbych_II 

Wiek: 64
Posty: 6
Skąd: Głogówek
Wysłany: 2018-11-28, 20:17    Odp: Uszczelnianie harpa Hohner harp pro A-dur

Nie mam śrubek ale chyba to kwestia wymiarów. Może śrubę z nakrętką dopasuję. Muszę pokombinować w tym temacie. Coś dopasuję. Zobaczę ile kosztuje korpus u hohnera.
Dzięki za przydatne podpowiedzi. :) mam tylko śrubki oryginalne do pokryw.
_________________
Także w przy graniu na harmonijce najważniejszy jest człowiek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu