Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
PabloDiablo 

Wiek: 21
Posty: 2
Wysłany: 2017-12-21, 20:41    Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Witam!

Wydaje mi się, że nie ma na forum takiego tematu, ja przynajmniej nie znalazłem ;)

Gram na harmonijce chromatycznej od mniej więcej pół roku i jestem kompletnym samoukiem (na dodatek nie mam praktycznie doświadczenia na diatoniku, jakoś mnie nie pociąga). Melodie wychodzą już całkiem całkiem, ale do ich grania używam pojedynczych dźwięków. Przeglądając to forum natknąłem się jednak na pojęcie grania akordami na harmonijce chromatycznej i zapragnąłem dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat:

jakiej techniki gry używamy do grania akordów (tongue-blocking będzie potrzebny?),
jakich akordów lepiej unikać, a jakie brzmią fajnie i można się ich łatwo nauczyć?

Z góry dzięki za odpowiedzi ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-12-21, 21:15    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Moimi ulubionymi "harmonikarzami" chromatycznymi od zawsze byli Toots Thielemans i Stevie Wonder... i dlatego uważam, że do grania akordów potrzeba jak nazwa wskazuje akordeonu... no dobra ew. harmonijka akordowa.
A tak naprawdę, chromatyk (solo tuning) ma tak niewielkie możliwości grania akordów, że moim zdaniem lepiej poświęcić czas na rozwój techniki grania pojedynczym dźwiękiem i ew. oktawami. Wtedy te niewielkie możliwości akordowe "przyjdą same".
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2017-12-22, 14:11    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

PabloDiablo napisał/a:
Melodie wychodzą już całkiem całkiem, ale do ich grania używam pojedynczych dźwięków.

Z czasem jak będziesz chciał rozszerzyć brzmienie utworów, zastosujesz nie tylko pojedyncze dźwięki, ale również dwudźwięki, trójdźwięki-(akordy), kwarty, kwinty seksty etc. etc. Każde z tych technik wzbogaca grę i zbliża wykonywany utwór do pełnowartościowego dziela, szczególnie w muzyce klasycznej i popularnej.
Akord to współbrzmienie co najmniej trzech dźwięków o różnej wysokości i nazwie.
PabloDiablo napisał/a:
jakich akordów lepiej unikać, a jakie brzmią fajnie i można się ich łatwo nauczyć?

Nie ma czegoś takiego jak fajne lub nie, każdy akord musi mieścić się w formule tzw harmonii.
Dźwięki składające się na akord muszą mieć jednoznacznie określoną wysokość. Akordy buduje się tercjami. Zasada ta wynika z istnienia szeregu harmonicznego.
W nowszej harmonii budowane są akordy na bazie innych interwałów niż tercja, np. ich podstawą jest kwarta.
Akordy buduje się tercjami. Zasada ta wynika z istnienia szeregu harmonicznego. Po ułożeniu tonów harmonicznych tercjami pomijając tony zwielokrotnione w oktawach, otrzymuje się pięć rodzajów akordów naturalnych:
trójdźwięk durowy
akord septymowy – czterodźwięk (z septymą małą)
akord nonowy – pięciodźwięk (z septymą małą i noną wielką)
akord undecymowy – sześciodźwięk (z septymą małą oraz wielkimi noną i undecymą)
akord tercdecymowy – siedmiodźwięk (z septymą małą oraz wielkimi noną, undecymą i tercdecymą).
p.s. Nazwy akordów biorą się od interwału, w jakim są one zawarte.
Dźwięki wchodzące w skład akordu nazywa się jego składnikami. Pierwszy (najniższy) składnik akordu nazywa się prymą, drugi – tercją, trzeci – kwintą, czwarty – septymą, piąty – noną, szósty – undecymą, siódmy – tercdecymą.
To tyle na początek. Można by dodać więcej opcji informacji w temacie, ale nie będę ci głowy zaśmiecał zbyt dużą ilością teorii.
Chromatyk nie jest łatwym instrumentem, ale pomimo tego zachęcam do nauki na nim.
miki111 napisał/a:
A tak naprawdę, chromatyk (solo tuning) ma tak niewielkie możliwości grania akordów, że moim zdaniem lepiej poświęcić czas na rozwój techniki grania pojedynczym dźwiękiem i ew. oktawami.

Nie powiedział bym tak i niekoniecznie trzeba grać na harmonijce akordowej, żeby uzyskać akordy - (jak wcześniej pisałeś).
Samo to, że słuchasz Tootsa i Wondera wskazuje na to, że nie masz rozeznania w temacie grania innymi niż pojedynczymi dźwiękami, a takie właśnie stosują w większości w swojej grze w/w artyści.
Posłuchaj innych mistrzów harmoniki chromatycznej.
Dla mnie osobiście mam wzorzec w naszym kraju, którego przedstawicielem jest nestor polskich harmonijkarzy pan Zygmunt Zgraja (Trio Con Brio).


Z zagranicznych artystów warto posłuchać Larego Adlera, Philipa Achille.

,

.

Wymieniać wszystkich mistrzów chromatyka nie ma sensu. Materiału z ich nagraniami jest dużo nawet na YouTube.
Ostatnim czasy brylują w graniu na chromatykach Azjaci.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-12-22, 18:51    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Haha, wiedziałem Felix, że za tą opinię będziesz mnie szczypał... ;D
To jest tylko opinia moja i mój gust muzyczny...
Bardzo lubię Animato - szczególnie na żywo...
Ale muzyka grana przez zespoły harmonijkowe nie jest i raczej nie będzie czymś co włączę sobie wieczorem do szklaneczki whisky...
Con Brio - posiadam płyty (nawet vinyle) i bardzo doceniam kunszt...
Co do mojego rozeznania:
W roku 1997 byłem zaproszony do Trossingen przez ludzi z Hohnera do ich Konserwatorium na konsultacje (lekcje) z jednym z największych w tej dziedzinie Yatsuo Watani (darmowe), bo mnie dostrzegli... także wiem co harmonijka może mniej więcej :>
i wiem co lubię...
doceniam Larry Adlera, Harmonicats, Harmonica Rascals itp... znam również nagrania obecnych światowych zespołów harmonijkowych...
ale uważam, że harmonijka chromatyczna najpiękniej i najlepiej brzmi np. w tym nagraniu:
https://www.youtube.com/watch?v=SsQSAq_nC40

Jednocześnie trudno zaprzeczyć, ze dla popularyzacji harmonijki chromatycznej najważniejsi byli od dawna Stevie Wonder i Toots (i jeszcze Larry wcześniej)
Ale sprawy gustu, czy ulubionej muzyki i wykonawców nie powinny być przedmiotem dyskusji czy kłótni... możemy się różnić - i różnijmy się - ale pięknie.
Ja szanuję Twoje upodobania i nie mam z tym problemu...
no i dla wszystkich - Wesołych Świąt
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-12-22, 19:54    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Chciałbym jeszcze dodać, że chromatyk ma naprawdę niewielkie technicznie możliwości jeśli chodzi o akordy:
na wydechu tylko trójdźwięki C-dur i C#-dur (Db)
na wdechu Dm, Ebm, Hzm, Czm, Hm7b5, Cm7b5
i to wszystko...
i dwudźwięki są bardzo ograniczone również, np tercje:
w każdej skali diatonicznej jest możliwość zagrania 7 różnych dwudźwięków w tercjach,
a na harmonijce chromatycznej:
w skali C-dur nie możemy zagrać G-H i A-C,
a już w tonacjach np G albo Bb to możemy tylko po 3 różne tercje zagrać (to samo z sekstami - bo to przewrócone tercje)
Jeszcze mniejsze możliwości są z pozostałymi dwudźwiękami - oprócz oktaw.
Jak te możliwości grania akordów czy dwudźwięków mają się do fortepianu, gdzie jedynym ograniczeniem jest wielkość dłoni i rozstaw(rozciągnięcie) palców?
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PabloDiablo 

Wiek: 21
Posty: 2
Wysłany: 2017-12-22, 21:35    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Co do grania dwudźwiękami i innymi współbrzmieniami rozumiem, że zasada jest taka sama: interwał pomiędzy dźwiękami musi być określony, żeby wszystko brzmiało harmonicznie i jedyne co nas ogranicza to możliwości fizyczne instrumentu?

Ponawiam też pytanie co do techniki gry: dotychczas wydobywałem pojedyncze dźwięki wąsko układając usta (jeśli się nie mylę zwie się to lip-blocking), natomiast wydaje mi się, że przy grze niektórych dwudźwięków i akordów będzie trzeba pominąć niektóre kanały - jak to robić? Czy będę się musiał w tym celu nauczyć blokowania kanałów językiem?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2017-12-23, 00:27    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

Tak
i tak.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
olasek56

Posty: 3
Wysłany: 2019-01-18, 14:55    Odp: Granie akordów na harmonijce chromatycznej

oczywiście że tak, jak dla mnie to super opcja :)
_________________
nowe mieszkania Święta Katarzyna
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu