Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pawcio 

Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-11-15, 18:47    [Problem] Problem z kanałem

Witam bardzo serdecznie. Otóż od 2 tygodni posiadam harmonijkę Hohner Marine Band. Dzisiaj gdy wróciłem ze szkoły postanowiłem sobie poćwiczyć a tu nagle na kanale ósmym słyszę bardzo jakby to powiedzieć, skrzypliwy dźwięk. Inne kanały działają normalnie, i nie wiem dlaczego tak jest. Jest ktoś w tym obeznany i wie dlaczego tak się dzieję?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2017-11-15, 20:48    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Pewnie coś się tam dostało. Zdejmij pokrywy (to nie są śrubki tylko gwoździe, jeśli to nie jest model Deluxe). Zobacz czy nie ma czegoś w okolicy stroika na 8 kanale. Zobacz i wdech i wydech. Brzdęknij obydwoma stroikami za pomocą igły. Jeśli nic nie wypadnie, nic nie wyciągniesz i jeden z nich nie będzie brzdękać to napisz do mnie PW.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-01-17, 20:25    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Dołączę się do tematu. Posiadam Seydel 1847 miesiąc czasu . Kanał 2 przy zadęciu od nowości slychać nie skrzypliwy ale bardzo wytlumiony czy taki przybity dźwięk? przy zassaniu w tym kanale to właściwie dźwięk jest sfałszowany i jakby daleko w tyle. Posiada ktoś tą harmonijkę?? Jestem początkujący . Przy 3 kanale było podobnie choć nie tak tragicznie , z upływem grania dźwięk się polepszył i wydaje się być ok. Ale kanał 2 to tragedia. Nie wiem czy mogę odkręcić Seydel skoro jest na gwarancji.
Jeszcze coś. Kanał 8 zadęcie czy też zassanie. Porażka, dźwięk po prostu nie działa, gdy mocniej wciągnę po czasie ustawia się prawidłowy dźwięk ale zastanawiam się czy coś tam nie wpadło ?? Gdy ją odłożę na jchwile, położe na kaloryfer, i potem zaczne grać jest chwilowo dobrze, po czasie znowu się to robi. Dlaczego?? Może a dużo pluje do środka?? :D Czy ta harmonijka jest za trudna dla początkującego gracza?? Coś robie źle??
Pytam się Was bo uczę się z książki Sandy Weltmana a takich rzeczy nie znajdę tam...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2020-01-21, 10:05    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Wygląda na to, że za dużo śliny wdmuchujesz do środka i stroiki się blokują. Spróbuj od czasu do czasu rozkręcić instrument i przepłukać płytki w letniej wodzie, potem wysuszyć i sprawdziclć czy każdy stroik dobrze odpowiada. Jak coś się blokuje to wyciągamy jak takiego paprocha. Więce o czyszczeniu w innym dziale. Pozdrawiam. Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-01-27, 18:52    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Forumowicze pomóżcie mi. Dodałem załącznik w postaci mp3. 2 kanał zassanie zadęcie i 3 kanał zassanie . Tu się dzieją dziwne rzeczy. Harmonijka Seydel 1847. Kupiona we wrześniu poprzedniego roku czekała w kartonie do Świąt jako prezent dla mnie. Przed chwilą wyczyściłem ją. Dźwięk w niektórych kanałach znacznie się polepszył, niestety nie pomogło to tym kanałom w które najbardziej wierzyłem, że są zapchane. Nie pozostaje nic innego oddać ja na gwarancje?? W ogóle ciekawe czy podejdą do naprawy harmonijki. :( Zaczyna mnie bardzo irytować granie i nieczysty dźwięk...Proszę o pomoc.

Link google:

https://drive.google.com/file/d/1YFpPZHLt9GU_9GOOHhDMHw2QFZUo6gjf/view?usp=sharing
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2020-01-28, 15:21    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Dziwne są metaliczne "współbrzmienia" jakby stoik uderzał w korpus. Jeśli chodzi o samo granie to tu raczej słyszę problemy w Twojej technice. Czasem za mocno wciągasz powietrze i wychodzą ci podciągi zamiast czystych dźwięków. Z drugiej strony za mocno dmuchając blokujesz stroiki.
Spróbuj tak (to dla eksperymentu i nie rób tego w normalnym graniu). Dmuchaj/wciągaj przez język zrobiony w rurkę, przyłożony dokładnie do jednego otworu. Rób to bardzo delikatnie by tylko otrzymać dźwięk. Tak naprawdę wystarczy jakieś 25% siły jakiej użyłeś w twoim nagraniu. Prześlij takie nagranie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-01-29, 20:55    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Te metaliczne dźwięki podejrzewam, że były zwiazane z jakością dźwięku. NAgrałem teraz film w fullHD powinno być Lepiej . Dzięki IronBone za te rady. Rzeczywiście zadęcie w kanale 2 poprawiło się i dźwięk wyszedł czysty. Pytanie brzmi czy tak się powinno prawidłowo grać?? Chodzi mi o język w rurkę, dużo prościej było dmuchać normalnie :( W książce niestety nie było napisane aby w ten sposób ułożyć język. Wiem ,że w rozdziale 3 w mojej książce jest temat problemy z zassaniem na kanale 2 . Nie doszedłem do tego tak daleko. Tak jak słyszycie nadal jest problem u mnie z tym. Dźwiek niestety nie wychodzi albo jest tak przytłumiony i brzydki że masakra.
Ostatnio grałem u kumpla na harmonijce Hohner marine band deluxe. Strasznie niewygodna w porównaniu do mojej, ale wszystkie dźwięki udało mi się zagrać czysto bez układania języka w rurkę. Czyli oznacza to, że otrzymałem zbyt zaawnsowaną harmonijkę?? ( taką sobie wybrałem na prezent świąteczny) Czy wg was wszystko jest w porządku z nią??

A jeszcze coś , gdy gram lokomotywę właśnie na 3 pierwszych dźwiękach słyszę ten dźwięk ni to przytlumiony ni to chrobotliwy wlaśnie z kanału 2 . Czy to właśnie przez mój niski poziom nauki biorą się takie błędy?? Boje się, że rzeczywiście coś może być nie tak z nią...
Pisałem mail do sklepu, odpisali mi ,bym zadzwonił do nich. Stwierdziłem, że najpierw lepiej jest Was zapytać niż oddawać ją do sklepu ; głowny problem to taki iż zakupiłem w Pl a przebywam obecnie poza granicami kraju...

https://drive.google.com/file/d/1-EuVZbvseCkxYT9Yv5iXnc_eQ9zFtfRO/view
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2020-01-30, 22:25    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Jak na moje ucho to harmonijka jest ok. Problem to technika.
Jedna uwaga - to granie z językiem w rurkę było tylko po to, byś się przekonał, że z lepszą techniką będzie brzmiało lepiej - NIGDY nie stosuj tego w prawdziwym graniu.
W harmonijkach Seydel 1847, stoiki mają bardzo małą przestrzeń w kanale. Zazwyczaj np. można na nich grać overblow bez żadnych zmian. Dlatego też są bardziej wrażliwe na za mocne zadęcie/wciągnięcie. Możliwe, że Hohner kumpla ma większe prześwity, więc to twoje mocniejsze zadęcie mu tak nie przeszkadza. Własnie sprawdziłem, wziąłem mały kawałek papieru i spróbowałem na niego dmuchnąć z minimalną siłą z jaką wydobywam dźwięk na 1 kanale - papierek się nie poruszył.
Z resztą u ciebie to widać na wyższych kanałach - tam brzmisz lepiej a tam zazwyczaj trzeba trochę więcej siły.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-01-31, 12:45    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Dzięki. Także nie pozostaje mi nic jak uczyć się i doskonalić technikę gry :) ) Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-18, 21:48    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Właśnie zaczął mi wychodzić dźwięk na kanale 2 jeżeli chodzi o zassanie. Nie wiedziałem , że jest on właściwie taki sam jak na kanale 3 zadęcie. Udało mi się to przez prawie maksymalne otwarcie żuchwy. Czy właśnie tak powinienem grać na reszcie kanałów?? Próbowałem i jest niekiedy ciężko, dużo lżej jest jak żuchwa pracuje ( czyli unosi się a czasami opada na swoje miejsce przy zmianie kolejnych dźwięków). I jeszcze jedno pytanie świeżaka: Po co właściwie mamy kanał 2 skoro przy zassaniu jest taki sam jak na kanale 3 zadęcie??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2020-02-18, 22:03    Odp: [Problem] Problem z kanałem

Pan Richter strój opracował do grania w pierwszej pozycji folkloru bawarskiego.
Na pierwszych trzech kanałach masz akordy do grania akordami (wiele dźwięków na raz) a od czwartego kanału masz część do grania linii melodycznej (zazwyczaj pojedyncze dźwięki).
Tak wyszło, że jeden dźwięk był potrzebny do obydwu akordów dlatego jest zdublowany.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dawfil 

Wiek: 33
Posty: 6
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-19, 07:50    Odp: [Problem] Problem z kanałem

pan Richter hm... chyba muszę poczytać trochę historii na temat powstawania Harmoszki. Dzięki za wytłumaczenie.
Mam obecnie kilka ćwiczeń które wykonuje właśnie na pojedynczych dźwiękach jeżeli chodzi o kanał 2 :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu