Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
pawel767

Posty: 2
Wysłany: 2015-09-10, 22:32    Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

Witam,

zakupiłem harmonijkę Suzuki SCX 64 i mam z nią pewien problem. Otóż jestem nowy w graniu na chromatyku, ale kiedy gram, to po pewnym czasie otwór przestaje poprawnie wydawać dźwięk aż w końcu zupełnie przestaje grać, jakby był zatkany. Oczywiście gdy pierwszy raz mi się tak zdarzyło wysłałem instrument do sklepu z reklamacją. Harmonijka wróciła z brzmieniem jak nowa, z listem, że działa w pełni poprawnie, a dźwięk nie był wydawany, gdyż albo stroik był fabrycznie źle wyprofilowany albo doszło do zbyt mocnego zadęcia. Tak czy siak sprzedawca dopisał, że wyprofilował stroik, a w razie podobnego problemu zaleca zmianę sposobu oddychania, szczególnie przy wdechu.

Teraz staram się oddychać jak najlżej i możliwie "szeroko", ale problem zatkanego dźwięku oczywiście wrócił, tyle że z innym otworem.

Tutaj pojawia się sedno tego wpisu: czy któryś z doświadczonych użytkowników forum mógłby mi wyjaśnić na czym polega owo profilowanie stroika? Wiem, że harmonijka jest nowiutka i kosztowała kilka stów, ale jednak wolę samemu ją serwisować/regulować, niż pograć dwa dni i wysyłać ją na 3 tygodnie nad morze (sklep w którym ją kupiłem jest w Gdańsku) ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2015-09-11, 02:31    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

Nie wydaje mi się aby profil stroika mógł zmienić się od zadęcia, to raczej wygląda na problem z wentylami.
Mam tę harmonijkę od drugiej połowy lat 90-tych. Przez kilka lat była moim głównym instrumentem.
Rozbierałem ją, stroiłem, czyściłem ustnik i slide oraz wentyle. Ostatnio wyszlifowałem korpus i jest jeszcze szczelniejsza niż kiedykolwiek.
niestety ostatnio slide nie chodzi idealnie więc muszę sprawdzić czy pasuje z nowych modeli i wymienić.
Jedyny problem ze stroikiem to najwyższe C pękło jak jak się na nim "wyżywałem" z frulatto w jakimś bluesie.
Te stroiki z fosforobrązu zgrzewane do płytek mają bardzo wyśrubowaną tolerancję ustawienia na otworem i mogę się mylić ale chyba nie tu jest problem. Oczywiście nie można robić takiego bendingu jak na diatoniku obniżając 3draw o małą tercję.
Zacznij więc od nauczenia się jak dbać o wentyle aby się nie sklejały oraz rozbierać i czyścić ustnik i slide.
Nie bój się rozkręcić harmonijki, pamiętaj tylko o:
1. jeśli bedziecz odkręcał całe płytki aby dostać sie do wewnętrznych wentyli to najpierw odkręć ustnik
i nie zgub bumperów (gumek na śrubkach) - nie jestem pewien czy jest to niezbędne w Suzuki ale na pewno w honerach - zależy jak jest wyprofilowany ustnik;
2. wentyle powinny dosyć płasko leżeć na otworach więc ostrożnie aby ich nie pogiąć w czasie manewrowania.


ps. zapomiałem jeszcze, żę często powodem braku dzwięku może być jakaś drobinka która dostała sie do otwotu w płytce i blokuje - recepta - szkło powiększjące i wykałaczka
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-09-11, 17:11    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

Stroiki często przy za mocnym zadęciu zmieniają swoje połozenie względem płytki. Jeśli zamawiałeś w Bluesharpie to podejrzewam, że ja Ci tą harmonijkę sprawdzałem - kojarzę coś takiego ale nie dam sobie ręki uciąć.

Jeśli nie jest to problem techniki (o której ta serwisująca osoba wspominała) to nazwijmy to raczej regulacją a nie profilowaniem. Niestety nie jestem w stanie udzielić lekcji z ustawiania wysokości stroików, bo to wymaga jednak doświadczenia i ciężko to ująć w kilku punktach. W każdym razie jeśli coś jest nie tak z którymś stroikiem, to możesz obejrzeć sąsiednie i dojść do tego na logikę, co jest w nim zrobione inaczej (popatrz na prześwit między czubkiem stroika a płytką - jak jest za mały, to stroik reaguje z opóźnieniem albo wcale. Jak jest za duży, to jest albo podobnie albo marnuje się bardzo dużo powietrza).
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-09-11, 18:59    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

pawel767 napisał/a:
Tak czy siak sprzedawca dopisał, że wyprofilował stroik, a w razie podobnego problemu zaleca zmianę sposobu oddychania, szczególnie przy wdechu.

Profilowanie - taki termin słowny to już prawie jest customizacja, a to dotyczy raczej diatoników przy robieniu instrumentu pod overy. Może też oczywiście oznaczać naprawę stroika, czyli dopasowanie do takiej wysokości jak w dobrym fabrycznym egzemplarzu.
Często błąd harmonijkarzy chromatycznych polega na wykonywaniu bendingów, a co z kolei szkodzi chromatykowi możliwym przegięciem stroika, urwaniem lub zniekształceniem wentyli, dlatego też w drugiej części odpowiedzi sprzedawca zalecił kontrolę oddechu.

Ja osobiście skłaniał bym się za zanieczyszczeniem kanału, tzn jakimś okruchem, bądź też śliną, która klei stroik w kanale, co często występuje u początkujących. Spróbuj czasami przemywać harmonijkę.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pawel767

Posty: 2
Wysłany: 2015-09-14, 19:19    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

Dziękuję za odpowiedzi, panowie. Sporo wiedzy przybyło, pewnie kiedyś się ja wykorzysta w praktyce.

A tymczasem pograłem trochę na harmonijce, czasami brzmi naprawdę fajnie, ale teraz mam już 5 kanałów pozatykanych ;) Ale zdaje się, że już wiem w czym tkwi problem.

Tylko mam pytanie, czy scx 64 można przemywać wodą? Poszperałem trochę w googlach i po polsku i po angielsku ale konkretnego info nie znalazłem. Na jakiejś stronie natknąłem się na radę by nigdy nie przemywać harmonijki chromatycznej, więc trochę zgłupiałem. Można ją potraktować wodą lub ewentualnie lekko wilgotną szmatką?

minigunmen, zamawiałem w sklepie Gama, a list który otrzymałem miał nadruk z adresem tej firmy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-09-14, 23:18    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

Maestro Zygmunt Zgraja zaleca nie płukać harmonijek w wodzie, chyba, że to gruntowne czyszczenie i po rozebraniu całości "do rosołu". Na pewno nie płukać kompletnej harmonijki i to z drewnianym korpusem. Diatoniczne harmonijki z plastikowymi korpusami przepłukuję raz na jakiś czas.. Nie zauważyłem żeby im się coś działo niedobrego.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Przemooo

Posty: 3
Wysłany: 2017-09-29, 13:35    Odp: Profilowanie stroików - laik nie rozumieć :)

postanowiłem założyć nowy temat, może to się przydać innym, bo tutaj nie został rozwiązany problem, a temat jest nietematyczny
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu