Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
pele280 

Posty: 2
Wysłany: 2017-03-27, 17:00    Najlepsza do overów?

Sie macie ludzie!
Na dniach kupuję harmoszkę. Słyszałem dużo dobrego o special 20, ale czytałem, że na golden melody łatwiej jest wykonać overblow i overbend. Rozumiem, że przez inny typ strojenia?
O bendingi nie pytam, bo to na każdej się da - no a aby wykonać dobrze brzmiący over trzeba bawić się w bebechach, ( szlifować stroiki?).
Ogólnie pytam Was o to jakie są harmonijki, na których nie trzeba się bawić w szlifowanie, a overy da się wyciągnąć. Najlepiej w strojeniu richtera, bo zakochałem się w brzmieniu mojej G.
Poprawcie mnie jeśli trzeba i dajcię kilka rad, jestem nowy.

PS: Na swoim hohnerze dałem radę podciągnąć dźwięk na 5 kanale na WYDECHU. Ale nie wiem czy to to. Pomogło mi przesunięcie języka w górę. To tyle
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2017-03-27, 17:35    Odp: Najlepsza do overów?

Masz trochę błędne pojęcie o technikach over... .
Tak naprawdę żeby się ich nauczyć i je wykorzystywać potrzebujesz harmonijki o:
1. długich i wąskich stroikach, ponieważ są "miększe" (niska sztywność, większa elastyczność),
2. cienkich stroikach (niska sztywność, większa elastyczność),
3. wykonanych z elastycznych materiałów a nie z materiałów sztywnych (niska sztywność, większa elastyczność),
4. poprawionych (zmniejszonych) szczelinach pomiędzy slotem a stroikiem (powodują, że stroik reaguje jakby był mniej sztywny, a bardziej elastyczny),
5. lekkiego poprawienia profilu stroika (bardzo rzadko fabrycznie ma profil pod techniki over).

Nie poruszam tu tematu brzmienia dźwięku (który potrafi być przykry jak nieprawidłowo się go wydobędzie lub nie umie się nad nim zapanować) a trzeba do niego przygotować harmonijkę dodatkowo.

Inny temat, że jak już wiesz jak się te dźwięki wydobywa, łatwiej lub z większą trudnością na upartego wyciągniesz je z każdej harmonijki.
Kiedyś po tuningu łatwo wydobywałem overy z harmonijki kupionej w Lidlu.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2017-03-28, 11:40    Odp: Najlepsza do overów?

Polecam na początek Golden Melody. Trzeba ją pewnie trochę przystosować, zmniejszyć prześwit stroików. Mnie najłatwiej na tej harmonijce wychodzą oeverblow.
Seydel są również dobre, ale i one potrzebują małych przeróbek. Tu z kolei, ze względu na stalowe stroiki doginanie, przynajmniej mnie, sprawia większe trudności.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
pele280 

Posty: 2
Wysłany: 2017-03-28, 16:11    Odp: Najlepsza do overów?

Dziękuję za odpowiedzi.
Ponawiam pytanie - czy na gm lepiej wychodzą overy temu, że ma inny tym strojenia? Czy tylko elastyczność stroików ma znaczenie?

Znacie harmonijki o mało sztywnych stroikach?

Z drugiej strony nie jestem pewien czy to dobry pomysł dla kota. Taka elastyczna harmonijka pewno łatwo ulega szkodzie. Przy silnym graniu nowicjusza, co nie? Obawiam się, że będę siedział z tunerem w ręku i katował te ćwierć i półtony. I harmonijka pociągnie może z tydzień przy dobrych wiatrach.
_________________
Chcesz nacieszyć swe oczy pięknem sztuki?
http://pl.pinterest.com/pele280
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2017-03-28, 18:12    Odp: Najlepsza do overów?

Kolega wytłumaczył, że to nie zależy od typu strojenia, tylko od właściwości stroików.

Zacznij grać overy tak za pół roku grania czegokolwiek:)

Zajmuję się dostosowywaniem do tej techniki jak coś. Jeśli chodzi o fabrycznie już nadające się, ostatnio miałem w warsztacie Suzuki Olive i muszę powiedzieć, że byłem wyjątkowo zaskoczony tym, jak była szczelna. Jednak bez dostosowania nie warto katować harmonijek.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu