Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
nowy88 

Posty: 48
Skąd: Żory
Wysłany: 2016-11-30, 18:30    Nie Wiem - artysta nieznany

Poszukuję tabów na harmoszkę diatoniczną C. Posiadam następujące informację proszę o pomoc.

http://https://www.youtube.com/watch?v=oR22Ie4cv84



akordy : C e a
tabulatura:
-------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------0--------------0-------------2-----2--------
-----------------2----2---------2----2--------2-----2---------
-------0--2--3------------2-----------------0-----0------------
---------------------------------------------------------------------

Nie wiem jak to powiedzieć,
Nie wiem, jak spojrzeć w oczy,
Nie wiem, czy nie wyśmiejesz mnie.

Nie wiem, czy to jest miłość,
Nie wiem, czy tylko przyjaźń,
Nawet nie wiem, czy lubisz mnie.

Jakże ciężko jest mówić,
Kiedy serce łka,
Jakże trudno powstrzymywać łzy.

Jakże trudno zrozumieć,
Że nie będziesz mój
Jakże trudno, nie kochać cię.

Nie wiem sama co czuję,
Nie wiem, co o tym myśleć,
Nie wiem, czy kiedyś chciałeś mnie.

Gdy cię nie ma, czas się dłuży,
A gdy jesteś, szybciej płynie,
Miłość moja do ciebie nie zginie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
nowy88 

Posty: 48
Skąd: Żory
Wysłany: 2016-12-06, 16:35    Odp: Nie Wiem - artysta nieznany

Jestem wstanie zainwestować $$$ w te taby :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
nowy88 

Posty: 48
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-01-03, 13:31    Odp: Nie Wiem - artysta nieznany

Teraz wiem, że źle zrobiłem i przyznaję się do błędu. Jak nauczyłem się w miarę przyzwoicie grać i jest extra, to jak będę umiał również w miarę rozpisywać taby to już będzie bombowo. To są moje wypociny, przydałby się jakiś komentarz co do tego oraz jakieś naprowadzenie, żeby dobrze, to rozpisać. Tylko nie linczujcie mnie, bo jeszcze nie mam bunkra :)
Info: 1 dmuchanie -2 wciąganie

Kod:

Nie wiem jak to powiedzieć,
    44  -4  5 -5 5 4
Nie wiem, jak spojrzeć w oczy,
    44  -4  5 -5 5 4

Nie wiem, czy nie wyśmiejesz mnie.
    44  -4  5 -5 5 4 5
Nie wiem, czy to jest miłość,
     44  -4  5 -5 5 4
Nie wiem, czy tylko przyjaźń,
     44  -4  5 -5 5 4
Nawet nie wiem, czy lubisz mnie.
    44  -4  5 -5 5 4 5
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2017-01-05, 12:15    Odp: Nie Wiem - artysta nieznany

Taby wyglądają tak:

Nie wiem jak to powiedzieć,
-3'' -3 4 -4 4 -3 -3''

Nie wiem, jak spojrzeć w oczy,
-3'' -3 5 5 -4 5 4

Nie wiem, czy nie wyśmiejesz mnie.
4 -4 5 -4 4 -3 -3'' 3 -3''

Melodia jest w a-mol Gramy w 4 pozycji czyli by pasowało na harmonijce C.

Niestety nie jest śpiewane za czysto ale powinno pasować.


A teraz pokrótce
Poradnik Początkującego Rozpisywacza Tabów
Oczywiście nie zawsze się to sprawdza lecz dość często.
To co jest poniżej dotyczy "zwykłych melodii". Jeśli chcemy np. rozpisać melodię bluesową będzie to będzie to wyglądało trochę inaczej- patrz P.S.

1. Pamiętaj, że może i na każdej harmonijce się da zagrać dowolną melodię w dowolnej tonacji ale czasem jest to BARDZO trudne.
Tak więc jeśli masz tylko harmonijkę w tonacji C nie oczekuj, że uda się Ci na niej zagrać razem z dowolnym utworem muzycznym.
Tak, to smutne dla początkujących ale jest małe pocieszenie. Można zagrać ten sam utwór ale w innej tonacji. A żeby było łatwiej i by można było grać z "oryginałem", możemy go automatycznie do porządnej tonacji przerobić - patrz poniżej.


2. Zaczynamy rozpisywać taby. Jeśli mamy nuty to zazwyczaj proste - piszę tu o prostych melodiach. Kiedyś napiszę jak to robić.

3. Nie mamy nut ale mamy nagranie.
Najpierw znajdujemy tonację naszego utworu. Jak? Jeśli macie kogoś grającego na pianinie, to go spytajcie, jeśli zaś ktoś umie to grać na gitarze, to może wam poradzić (nie zawsze będzie wiedział).
Jeśli nie to szukamy sami.
Nauczcie się gwizdać nasz utwór, dokładnie w tonacji oryginału (to również się przyda później). Teraz zagwiżdżcie ten utwór i znajdźcie jego "ostatni" (ostatni w zwrotce) dźwięk. To taki dźwięk, na którym możemy zwolnić i zakończyć utwór. Spróbujcie to na początek z "Wlazł kotek na płotek" by zrozumieć o czym mówię. Teraz miejcie ten dźwięk w głowie, puśćcie oryginał, weźcie harmonijkę C i spróbujcie ten dziwię na niej znaleźć.
Jeśli znaleźliście ten dźwięk, to zobaczcie co to jest, bo to jest tonacja naszego utworu (zazwyczaj). Możecie skorzystać z rozpisu dźwięków, np: tu:
http://archive.harmonicas.../aug04/acc2.jpg

Uwaga, tonacja naszego utworu może być molowa albo durowa. Zazwyczaj melodie smutne są molowe a wesołe durowe. Choć to nie takie proste. Np. większość rozpisanych przeze mnie szant, mimo, że wydaja się wesołe są jednak molowe.

Na przykład, jeśli wyszło nam. że ostatnim dźwiękiem jest A to nasz utwór może być w tonacji a-mol lub A-dur. Pytanie jest takie, jaka harmonijkę wziąć by ten utwór zagrać. Dla "zwykłych" melodii (nie dla bluesa) zazwyczaj się sprawdza zasada, że utwór w tonacji a-mol będzie nam najłatwiej zagrać na harmonijce C a utwór A-dur na harmonijce A (zaskoczeni ? ;) ). To z utworem w tonacji durowej pewnie was nie dziwi ale skąd mamy wiedzieć jaką harmonijkę wziąć do tonacji molowej.
To potrzebne nam będzie koło kwintowe. Popatrzcie tu:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/33/Circle_of_fifths_deluxe_4.svg
(Uwaga mamy tam oznaczenia amerykańskie, nie polskie czyli w miejsce polskiego H jet amerykańskie B - tak jest dla nas lepiej bo tak sa również oznaczane harmonijki)

Na górze widzicie literkę C - co nam mówi, że na harmonijce C zagramy melodię w tonacji C-dur. Pod tą literką, na wewnętrznym okręgu mamy literkę a - co (dla nas) oznacza iż na harmonijce C (Ta literka jest na zewnętrznym okręgu) możemy zagrać melodię a-mol.
To małe ćwiczenie. Jakiej harmonijki użyć dla melodii w tonacji d-mol (tonacje durowe są proste - nieprawdaż?). Poszukajmy w środkowym okręgu literki d. Nad nią mamy literkę F - a więc powinniśmy (spróbować) grać na harmonijce F.

Ale nadal nie wiemy jak mol/dur rozpoznać. Ja sam nie mam prostego (dla was) sposobu. Więc trzeba będzie eksperymentować .

Nim do tego przejdziemy musimy też rozwiązać problem początkującego rozpisywacza, czyli posiadanie tylko jednej harmonijki i to w tonacji C.

Załóżmy że udało man się stwierdzić iż nasz tonacja to d-mol lub D-dur i nie mamy pojęcia, która z tych dwóch. Zacznijmy sprawdzać czy to tonacja durowa (akurat w tym wypadku, na harmonijce C łatwiej byłoby zacząć w tym wypadku od molowej - ale to całkiem inna historia i może kiedyś to opisze).
Ok - ale mamy tylko harmonijkę C (C-dur) i nie ma się ona nijak to naszej tonacji D-dur. I tu przychodzi nam z pomocą komputer. Przerobimy nasza melodię z tonacji D do C by nam nasza harmonika pasowała.
Najpierw ściągniemy sobie nasz utwór na dysk w formacie mp3. Jeśli mam utwór na YouTube to można skorzystać np z serwisu:
https://www.onlinevideoconverter.com/mp3-converter
Lub poszukajcie czegoś w internecie.

Instalujemy na naszym komputerze program Audacity: http://www.audacityteam.org
Do niego importujemy nasz plik mp3 i Efekt -> Zmień Ton
a tam podajemy by zmienić z D do C
Jeśli nasz utwór był wcześniej w tonacji D-dur to teraz jest w C-dur.
Teraz próbujemy go zagrać i patrzymy czy pasuje, tu potrzeba trochę doświadczenia. Na początek, dla potwierdzenia, że to utwór durowy, w miejscu, gdy utwór się kończy (popatrzcie powyżej, gdy szukaliśmy końcowego dźwięku) wydmuchnijmy powietrze przez kanały 4 5 6 na raz i przysłuchajcie się czy koniec utworu pasuje do tego co gramy. Jeśli tak to jesteśmy w domu i możemy zacząć tworzenie tabów. Jeśli nie to prawdopodobnie utwór jest molowy.

Jeśli wydaje mam się że utwór jest molowy to musimy go jeszcze raz przerobić. Zaimportujmy jeszcze raz masz oryginalny utwór to Audacity ale teraz skonwertujmy go z D do A.

4. Zaczynamy rozpisywać taby. Niektórzy oczekiwali,że cały poradni zacznie się tu - niestety powyższe jest konieczne.
Dodatkowo nie podam jak to dokładnie robić, tu potrzebny jest nasz słuch, powiem jednak jak sobie to ułatwić.

Nie zapomnijmy zapisać przekonwerowanego utworu na dysk. Tą wersją będziemy się teraz zajmować.
Będzie potrzebować programu:
VLC media player: www.videolan.org/vlc/

Ładujemy do niego nasz utwór, puszczamy odtwarzanie i przyciskami '[' lub ']' (nawiasy kwadratowe) możemy utwór zwalniać lub przyśpieszać zachowując tonacje. Spowalniamy tak, by nas to zadowalało, zakładamy na uszy słuchawki i zabieramy się za rozpisywanie.

P.S.
1. Rady dla bardziej doświadczonych. By stwierdzić że utwór jet molowy może zrobić co następuje:
Podejrzewamy że nasz utwór jest w tonacji (UWAGA ZMIANA) e-mol. Mamy tylko harmonijkę C. Transponujemy nasz utwór z E do D w Audacity. Następnie puszczamy nasz utwór, gramy na naszej harmonijce kanały -4 -5 -6 na wdechu i sprawdzamy czy "ostatni dźwięk" pasuje do tego co gramy.
Wszystkie te informacje można wyczytać z koła kwintowego. Jak? Może kiedyś opiszę.

2. Czasami (gównie w bluesie) na harmonijce C gramy utwór w G-dur(tzw. 2 pozycja) lub d-mol(tzw 3 pozycja)


Dla ułatwienia na koniec mała tabelka:


Harmonijka
C

utwór durowy
C (lub ew G)

molowy mol
a (lub ew d)

Teraz wydrukujcie sobie koło kwintowe i popatrzcie jak to z innymi tonacjami.

Wszystko powyżej jest opisane bardzo skrótowo. Nie zawsze się sprawdzi ale szansa jest duża.

Tak sobie pomyślałem, że nagram to co wyżej opisane na YouTube - tylko żona musi mi dać dostęp do komputera (tego do nagrywania)
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
  
Odpowiedz do tematu