Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2016-01-14, 17:48    Materiały naukowe

No siemacie, dawno mnie tu nie było :D Mam jedną sprawę, chodzi o to, że piszę pracę licencjacką na temat wpływu jaki wywarł blues na współczesną muzykę i kullturę.
Potrzebne mi są do tego źródła naukowe z dziedzin okołokulturowych ewentualnie etnomuzykologicznych.
Czy znalazłby się tutaj jakiś dobry człowiek który miał styczność z takimi materiałami i byłby w stanie trochę mnie wspomóc i polecić jakieś godne uwagi opracowania, artykuły, strony albo książki? Mogą być też po angielsku :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2016-01-14, 22:53    Odp: Materiały naukowe

Antologia Polskiego Bluesa - M. Jakubowski, M. Szalbierz

Jest jeszcze do kupienia książka Jakubowskiego

http://allegro.pl/encyklo...5901998615.html
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2016-01-16, 02:42    Odp: Materiały naukowe

Dzięki! :) Jakby ktoś jeszcze o czymś wiedział to bardzo bym prosił o rzucennie jakimmś linkiemm czy innym namiarem, mogą być jakiekolwiek naukowe publikacje, książki, artykuły i tym podobne
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2016-01-16, 13:17    Odp: Materiały naukowe

Był taki film dokumentalny w TVP Katowice.
Gdyby Ci się udało dotrzeć do niego, to dużo byś zdobył informacji.
Zapewne, gdzieś ten materiał istnieje.

http://forum.harmoszka.co...zyka-vt8134.htm

Ciekawy i rozległy temat. Może jak napiszesz, uszczkniesz deczko na FORUM. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Chainsaw 

Wiek: 114
Posty: 405
Otrzymał 10 punkt(ów)
Skąd: a Szczypior to wie
Wysłany: 2016-01-16, 15:32    Odp: Materiały naukowe

Inna sprawa że nnie interesuje mnie wyłącznie polski blues :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2016-01-17, 13:46    Odp: Materiały naukowe

Na pewno to co napiszę nie jest materiałem naukowym, ale korzystając z okazji pozwolę sobie na wyrażenie kilku osobistych spostrzeżeń.

Myślę, że blues ma zarówno korzystny, jak i niekorzystny wpływ na współczesną muzykę i kulturę.
Ogromnym plusem bluesa jest to, że jest dość prosty w improwizacji. Wystarczy jedna gama i to jeszcze z sześciu dźwięków i można zagrać wypaśną solówkę. Większość muzyków bez względu na to co aktualnie grają - uczyła się improwizacji właśnie przy bluesie. Harmonijkarze - chyba przede wszystkim.

To jest na pewno plus, ale też i ten medal ma drugą stronę. Bardzo nie lubię, kiedy soliści w innych gatunkach muzycznych (np. reggae, ethno) powtarzają patenty z bluesa. Moim zdaniem do folkowej muzyki to nie pasuje. Teraz nie znajdę nagrania, ale przykładowo kiedyś dużo słuchałem zespołu Dikanda. Tam zdarzały się - jak na moje ucho - zbyt bluesowe solówki.

Dla mnie blues razem ze swoją całą depresyjną otoczką ideologiczną kiedyś był bardzo ważny, ale do czasu... Kiedy został wyparty przez lepszą ideologię życiową - chrześcijaństwo. Teraz trochę obco się czuję słuchając niektórych utworów. Dla mnie blues nadal jest świetną muzyką. Bardzo lubię bluesa, ale te dołujące teksty o dziewczynach które ciągle zostawiają facetów samych na pastwę losu, albo o braku pieniędzy na piwo - już mnie nie kręcą.

Nie wiem co dokładnie studiujesz, ale może by się pokusić o wnikliwą analizę niektórych niebluesowych utworów muzycznych i doszukiwania się w nich typowo bluesowych elementów.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2016-01-17, 22:56    Odp: Materiały naukowe

Nazywanie chrześcijaństwa "lepszą ideologią życiową" jest chyba zbyt radykalnym określeniem jak na nie-katolickie forum :)
Mnie osobiście lekko kłuje :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2016-01-18, 22:41    Odp: Materiały naukowe

Zostawmy politykę i religię poza FORUM, bo znowu się zaczną spory nie dotyczące tematu.
Pozdrawiam Felix :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Harry
  
Odpowiedz do tematu