Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Nalduccio 

Posty: 6
Wysłany: 2016-01-14, 10:34    Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Dzień dobry
Przymierzam się do zakupu w najbliższym czasie harmonijki chromatycznej. Po przestudiowaniu m.in. tego forum oraz tony informacji w internecie na kandydata do zakupu wybrałem suzuki scx64. Bardzo podoba mi się barwa tego instrumentu, ustnik no i sam wygląd. Jednak przedwczoraj odbyłem krótką wymianę mailową z p. Pileckim z bluesharp.pl, u którego wcześniej kupiłem diatonika seydel1847. No i w moim poukładanym już dosyć wyborze zasiana została nutka wątpliwości. Otóż p. Pilecki
zaproponował mi rozważenie kupna Hohnera Super 64. Zacząłem przetrząsać internet aby dowiedzieć się więcej na temat tego instrumentu. I tu pojawił się problem. Spodziewałem się że instrument takiej marki jak hohner bedzie prześwietlony na wszelkie możliwe sposoby. Jednak o ile próbek dźwiękowych obu instrumentów można znaleźć bez liku o tyle w przypadku Super 64 filmików pokazujących rozkładanie, czyszczenie, konserwację i ogólnie budowę wewnętrzną w ogóle nie mogę znaleźć. Czyżby ten instrument był zupełnie "bezingerencyjny"? Odmienna sytuacja występuje w przypadku scx. Ten instrument został prześwietlony tak szczególowo, że nie mając go nigdy w ręku mimowolnie nauczyłem się jego budowy na pamięć. Dodatkowo paradoks powyższego przydługawego wywodu polega na tym, że o ile w przypadku hohnera części zamienne są dostepne dosłownie wszędzie o tyle w przypadku scx znalezienie czegokolwiek do tej harmonijki graniczy z cudem. Rozważając nadal zakup jednej z tych harmonijek chciałbym prosić o rozwianie kilku wątpliwości.

Czy do suzuki scx są gdzieś bezproblemowo dostępne np. wentyle, bumpery sprenżynki (chodzi generalnie o te rzeczy, które są najbardziej narażone na zużycie).
Czy przy tej harmonijce można bez problemu stosować zamienniki wentyli (np. od hohnera, seydela)? Jeśli któś tego próbował to prosiłbym o opinie czy dostrzega jakąś różnicę (tzn. czy taka podmiana jest to bezproblemowa czy lepiej pozostać przy oryginałach)
Czy w Polsce ktoś zajmuje się naprawą chromatyków suzuki.
Czy jakaś dobra dusza mogłaby podesłać jakiś link do bardziej technicznego spojrzenia na hohnera Super 64.

No i na koniec najbardziej bezcenną wskazówką byłoby dla mnie subiektywne porównanie obu instrumentów przez kogoś kto na nich grał.

Bardzo zależy mi na wszelkich możliwych informacjach. Chciałbym dobrze wydać pieniądze i nie żałować później zakupu.
Liczę na pomoc
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2016-01-14, 22:37    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Zadałeś dużo pytań w tym temacie!
Odpowiem jedynie na kilka, lub na raty.

Nalduccio napisał/a:
Zacząłem przetrząsać internet aby dowiedzieć się więcej na temat tego instrumentu.

Super 64 Hohnera występowała pod techniczną (fabr.) nazwą Chromonica 280 C, aktualnie Chromonica 280_64. I pod takim nazwami trzeba szukać.
http://forum.harmoszka.co...ight=chromonica
W linku Hohner-a masz wyszczególnione części z których się składa ten model.
http://www.hohner-cshop.d...omonica-280-64/
Nalduccio napisał/a:
Czyżby ten instrument był zupełnie "bezingerencyjny"?

Nie ma takiego, ale jest dość trwała. Mam 2 takie szt. i jedynie 2 wentyle przez 24 m-ce wymieniłem.
Do Hohnera łatwo o części, a naprawia nasz kolega forumowy Paweł ps.Minigunmen, oraz maestro p. Zygmunt Zgraja, który robi to również dla Interklang-u. Co do Suzuki to mam kolegę z Gliwic, który gra na Suzuki - można by powiedzieć zawodowo - zapytam.
http://forum.harmoszka.co...delu-vt6266.htm
http://forum.harmoszka.co...x-48-vt1532.htm
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Nalduccio
Nalduccio 

Posty: 6
Wysłany: 2016-01-14, 22:58    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Bardzo dziękuję za odzew
Z tego co widzę to w katalogu hohnera są to jednak dwie różne harmonijki. Super 64 należy do linii pro http://www.hohner-cshop.d...onal/Super-64/. Choć po bliższym przyjrzeniu się różnią się one chyba tylko pokrywami, ustnikiem, śrubami montażowymi no i pudełkiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2016-01-14, 23:04    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Tej z oznaczeniem ChromonicA 280 C już nie produkują, ale korpus jest uniwersalny i pasuje do Lary Adlera i Chromoniki 280_64, no i Super 64. :)
Taki link jeszcze znalazłem http://forum.harmoszka.co...lowa-vt6219.htm
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Nalduccio 

Posty: 6
Wysłany: 2016-01-14, 23:15    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Czytałem, czytałem. Wszystko co na harmoszce to już przeczytałem :-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Nalduccio 

Posty: 6
Wysłany: 2016-01-17, 16:02    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

Przy poszukiwaniu informacji o scx i Super 64 zaciekawił mnie jeszcze Hohner cx jazz. Ma to ładną barwę ale ma tylko 12 kanałów, i jest jakiś taki futurystycznie brzydki (kwestia gustu). No i cena moim zdaniem przesadzona.
Na razie ciągle wygrywa u mnie scx. Prawdopodobnie w tym tygodniu będę zamawiał, któryś z tych instrumentów. Nie chcę przynudzać ale jeśliby jeszcze ktoś, coś dorzucił w temacie wyboru będę niezmiernie wdzięczny.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2016-01-17, 17:23    Odp: Zakup harmonijki chromatycznej. Dylemat: Suzuki SCX 64 czy Hohner Super 64

http://de.playhohner.com/.../chromonica-64/

Jak najbardziej dalej dostępna do kupienia harmonijka.
Mam 2, jedną Super64X oraz SCX64.

Suzuki SCX - lepsze wykonanie i trwalsze stroiki - od 1998 roku poszedł mi tylko stroik w najwyższym C.

64professional - w każdej wymienione po kilka, a i właśnie D w trzeciej oktawie chyba do wymiany.
Ale dźwięk honera64 (280) szczególnie do ballad wolę zdecydowanie.

s64x - no nie mogę na razie się przekonać do barwy, ale może jest za wysoko nastrojona dla mnie, a na razie nie mam czasu w niej grzebać.

Jeśli miałbym kupować w Polsce to kupiłbym w bluesharp.pl z zaznaczeniem (pewnie z dopłatą?) aby Paweł "Pilnik" Pilecki wyregulował stroiki (głównie gapping).

Podsumowując:
jak mam zagrać np. "Corcovado" albo What a Wonderfull World" gram na hohnerze,
a jak "Undecided" albo inny szybki swing to suzuki.

I masz rację Super64 i 280c to te same "bebechy" więc wybrał bym tańszą z opcją regulacji przez Pawła.
Powinna grać i brzmieć lepiej niż Super64 prosto ze sklepu.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Nalduccio
  
Odpowiedz do tematu