Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-09-19, 19:20    Odp: Początki - porady

JP Allen i kilku innych graczy poleca przechylać tył harmonijki o jakieś 30 stopni w górę. Podobno to pomaga, choć ja nigdy nie mogłem się przyzwyczaić. Steve Baker też przechyla harmonijkę w górę, chyba że gra tongue blockingiem.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Yakub 

Posty: 2
Wysłany: 2013-09-19, 20:24    Odp: Początki - porady

Hmm, czyli JP Allen robi zupełnie na odwrót. Być może źle się określiłem - chodzi o przechylenie PRZEDNIEJ części (tej z kanałami) w górę, zaś tylnej w dół. Chodzi o takie ułożenie względem ust (oczywiście nie pod tak dużym kątem) --> \
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
taizu 

Posty: 6
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2014-02-03, 21:13    Odp: Początki - porady

Witam,

Chciałbym zacząć grać na harmonijce. Na razie trochę wiedzy z internetu już zaczerpnąłem. Prawdę mówiąc trochę mnie blokuje udziwniony (jak dla mnie) rozkład dźwięków w stroju Richtera oraz że trzeba opanować trochę skomplikowanych technik (overblow, overdraw - tak mi się wydaje, że skomplikowanych), aby wyciągnąć z instrumentu coś więcej. W temacie Richter vs. Spiral znalazłem ciekawe porównanie tych dwóch strojów i zalety Spiral-a do mnie przemawiają. Mam jednak pewne obawy, jeśli chodzi o samą naukę ( jestem całkowicie początkujący)

Dla harmonijki w stroju Richtera można znaleźć dużo materiałów i warsztatów. Jak się ma sprawa w Spiral-u? W większości będę samoukiem starającym się korzystać od czasu do czasu z wiedzy i doświadczenia nauczycieli na żywo. Gdzie można znaleźć utwory rozpisane na ten rodzaj harmonijki? Jakieś lekcje w internecie? Czy można używać materiałów do Richtera dopasowując je do innej kolejności dźwięków występujących w harmonijce Spiral? A może łatwiej zacząć naukę na Richterze i dopiero po pewnym obyciu zacząć eksperymentować z innym strojem?

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sabazios 

Posty: 7
Wysłany: 2014-12-31, 15:27    Odp: Początki - porady

odłożyłem w cholere bluesbanda i kupiłem speciala 20. różnica jest niesamowita, dużo łatwiej się gra i wszystko brzmi lepiej. uczenie się "wlazł kotek na płotek" czy "jeszcze po kropelce" już mnie nie bawi (a to drugie się pewnie jeszcze nie raz przyda... :P ) więc co teraz próbowac? bending w miarę ogarniam, uczę się sam. spróbować improwizować? puścić sobie coś w tle i do tego próbować grać? jakieś swoje "pierdoły"?

majstry: jaki podkład polecacie na początek. jest tego mnóstwo na yt, ale nie wiem, który by był dobry na początek. mam harmonijkę w tonacji C, chciałbym grać bluesa, ale do tego chyba lepsza będzie w A, co nie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2014-12-31, 17:48    Odp: Początki - porady

Teraz dalej wprawiaj się w czystych kanałach i bendingu i duuużo słuchaj. Staraj się podkradać fragmenty tego co grają profesjonaliści i graj do płyt. Swoje "pierdoły" też. A podkład średnio wolny i prosty. I taki, który CI się podoba. Bluesa świetnie gra się i na C, i na A, i na Bb, czy F. Tonacja harmonijki ważna jest o tyle, żeby stroiło z resztą kapeli/podkładem :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
sabazios
sabazios 

Posty: 7
Wysłany: 2014-12-31, 18:18    Odp: Początki - porady

więc w jakiej tonacji szukać podłkadu dla harmonijki C? G?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2015-01-01, 15:12    Odp: Początki - porady

Na harmonijce C można grać w C, G, D i każdej innej tonacjo, w zależności od poziomu technicznego i znajomości teorii muzyki. Niemniej najczęściej na harmonijce C gra się w tonacji G, takich nagrań znajdziesz najwięcej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
sabazios
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-10, 01:05    Odp: Początki - porady

Czesc :) jestem nowy jesli chodzi o harmonijki totez mam banalne pytanie. Mam w domu dwie harmoniksy-chromatyczna z 16 kanalami C/cis oraz diatoniczna z lidla tez w C. I tu moje banalne pytanie, czy na tych harmonijkach da sie zagrac jakies akordy inne niz C? Jestem gitarzysta z kilkuletnim stazem i chcialem sobie dogrywac przygrywki, jednak gdy gralem dzisiaj w G to nijak nie moglem zlapac do tego prymy na harmonijce. Czy potrzebuje odpowiedniej pod wzgledem tonacji harmonijki? A moze problem lezy w zahaczaniu o nie wlasciwe kanaly? Jestem totalnie zielony w tych sprawach i prosze Was o rozwianie moich watpliwosci.

Na przyklad w Born and Raised Johna Mayera gra on G na wiosle i dzwieki wydobywane z harmonijki pasuja idealnie do tego co gra. Gdy ja probuje to zagrac probujac wszystkich kanalow po kolei na harmonijce C to nie brzmi to IMO adekwatnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-10-10, 12:40    Odp: Początki - porady

Spróbuj grać na wdechu, tam znajdziesz drugą pozycję, tzw. crossharp - to jest twoje G. Pryma jest na wdechu na 2 kanale (często trudno jest osiągnąć czystą "dwójkę", jest sporo porad dotyczących jej wydobywania, ale wszystkie można ograniczyć do jednej - dużo ćwiczyć).

Poszukaj na forum "gra w 2 pozycji" - tematów jest naprawdę sporo.
Najczęściej stosowanym, a nawet nadużywanym przez niektórych "mykiem" jest obniżenie o pół tonu dźwięku na 4 kanale na wdechu, tzw. bending - sam musisz do tego dojść przez odpowiednie ustawienie języka i ust. Dokładając do tego dźwięki z sąsiednich kanałów uzyskasz ten typowy akordowy podciąg, który przeciętnemu słuchaczowi wystarczy do uznania grającego za wirtuoza. ;D

PS. Ten sam problem miał na samym początku gry sam Jean-Jacques Milteau co ujął nawet w swoim wywiadzie:

"I bought one [harmonica], played around with it and wondered how the hell you were supposed to play it. Finally one day I read an article where Hugues Auffray (French folk singer-Ed.) said that Dylan's secret was in sucking instead of blowing in order to get a blues sound. I tried that and started from there."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-10-10, 13:18    Odp: Początki - porady

Kirabax napisał/a:
Mam w domu dwie harmoniksy-chromatyczna z 16 kanalami C/cis oraz diatoniczna z lidla tez w C.

Na chromatycznej zagrasz większość akordów, tylko jak chcesz to zrobić mając gitarę i harmonijkę w szczękach? No chyba, że tak, jak Tobias Volkamer używając nożnego pedału z przeniesieniem suwu na przesuwkę. https://www.youtube.com/watch?v=Prfj6bl-Lp4
Względem harmonijek diatonicznych to wygodniej było by mieć egzemplarze w każdej tonacji.

Utwór <--> Harmonijka
C <------------> F

D <----------- >G

F <------------> Bb

G <-----------> C

A <-----------> D

Bb <----------> Eb

E <------------> A

H <------------> E

Fis/Ges <-----> H


p.s.Co do harmonijki z Lidla to raczej zabawka niż porządny instrument. Niestety muzyka kosztuje!
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-10, 22:10    Odp: Początki - porady

Dzięki za odpowiedź :) Rozwialiście moje wątpliwości.
Rozumiem że na chromatycznej nie można bawić się w bendingi, od tego jest przycisk zmieniający strój o pół tonu wyżej?

Planuję zakup harmonijki diatonicznej. Czy na początek Hohner Bluesband za ok. 40zł będzie dobrym wyborem? Tak jak forumowicz wyżej wspomniał muzyka kosztuje i zgadzam się z tym całkowicie - wydałem na swój sprzęt gitarowy parę tysięcy by sprostać moim oczekiwaniom. Chodzi mi o to, by nie przepłacać a jednocześnie komfortowo pobawić się w harmonijkowanie. By kanały wydobywały czyste dźwięki, oraz by nie zapychały się po kilkurazowym pograniu.

Niestety, ta lidlowa harmonijka to kupa złomu na której nie da się nawet czystego dźwięku wydobyć, a stary Hohner Chromatica III który oddał mi brat cioteczny jest już tak stary, że gdy go rozkręciłem to pasek metalowy od przełącznika się złamał w pół(od rdzy :P )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-10-10, 22:24    Odp: Początki - porady

Hohner bluesband wg mnie dobrym wyborem nie będzie. Dołożysz 5 dyszek i w tej cenie mozna już dostać porządnego diatonika. Naprawdę się opłaca, bo ja dłużej niż 2 tygodnie z silverstarem (podobna cena co bluesband) nie wytrzymałem, a moja następna harmonijka (lee oskar) to był już normalny instrument, a nie choinkowy badziew. Nie ma co się męczyć - inwestuj w Suzuki Harpmaster/ Hohner Special 20 / Seydel Blues Session - opłaci się.

W chromatyczną się nie baw - są goście co grają chromatyk+gitara, ale to wymaga specjalnych patentów, tak jak napisał Felix. Na początek wystarczą podstawowe tonacje diatoników - C, G, A, D - w tej kolejności. Kasy trzeba trochę wyłożyć, ale lepsze to niż męczenie się z lidlowym harpem.

Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-10, 23:10    Odp: Początki - porady

W takim razie tak trzeba zrobić. Dobry instrument to jak dobrze zabrzmi, to i chęć do nauki duża :) Polecisz może jakiś dobry sklep internetowy, gdzie mogę kupić i przejrzeć harmonijki? Allegro nigdy nie ufam w kwestii instrumentów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-10-10, 23:36    Odp: Początki - porady

Wysłałem wiadomość na priv. A z tym allegro masz rację, kupiłem chromatyka dwa dni temu i mi teraz brzęczy. :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-11, 00:37    Odp: Początki - porady

Tego Harpmastera to nie ma w C? na początek chyba zacząłbym od tej tonacji. Widzę G, to zgaduję że na wdechu byłoby C?

Edit: A przepraszam, w drugim sklepie jest w tonacji C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-10-12, 14:10    Odp: Początki - porady

Kirabax napisał/a:
Polecisz może jakiś dobry sklep internetowy, gdzie mogę kupić i przejrzeć harmonijki?

http://www.bluesharp.pl/sklep#diatoniczne
http://www.harmonijka.com/
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-15, 11:59    Odp: Początki - porady

To taki standard, że kupuje się harmonijkę w C na początek? Generalnie chyba muzycznie najbardziej mi odpowiada G, bo na wdechu ma C, albo E bo na wdechu ma A, a to najczęstsze tonacje w których gram.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2015-10-15, 21:55    Odp: Początki - porady

II pozycja w G to D, do grania w C potrzebujesz harmonijkę F (lub lowF)
analogicznie do grania w A harm. D
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-10-15, 22:46    Odp: Początki - porady

To taki standard, bo C jest mniej-więcej po środku palety. Jeśli przyzwyczaisz się do C, nie będzie wielkiego skoku technicznego do najniższej i do najwyższej. Będzie to mniej kłopotliwe niż jakbyś zaczął od G albo F. :)

G na wdechu ma D. Ale kolega już wyjaśnił i w necie są te wszystkie pozycje rozpisane.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-17, 11:26    Odp: Początki - porady

Czy ktoś moglby mi przejrzyscie wytlumaczyc te koło kwintowe? Rozumiem, ze wewnetrzne kolo sluzy do okreslania pozycji - dla przykladu, gdy mam harmonijkę w C to druga pozycja będzie w G. A zewnętrzne, "czarne" koło do czego służy?

Kolejne pytanie. Rozumiem, że mając harmonijkę w C to mogę zagrać na niej we wszystkich 12 tonacjach, tylko że im bardziej odległa od C tonacja, tym ciężej ją "ukręcić"?

No i załóżmy, że mając harmonijkę w C, a mam podkład w G. W takim razie muszę grać w drugiej pozycji? I naprawdę muszę uczyć się na pamięć które kanały używać, a które pomijać? Grając pewnie wyjdzie to w praniu. Ale na gitarze jakoś to wszystko bardziej przejrzyste jest, grając akord korzystam ze schematu, uczę się dźwięków "obsługiwanych" przez ten akord, a potem wyszukuję ten dźwięk w innej oktawie (na wyższym progu) i próbuję budować akord.

Najgorzej, że mam pod ręką uszkodzonego chromatyka z 16 kanałami i ciężko mi się połapać...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2015-10-20, 00:37    Odp: Początki - porady

jaki to chromatyk - marka i model?

A z kołem kwintowym to jedź od C (na różowym) w prawo.
każdy nastepny dźwięk jest kwintę wyżej (czyli pięć stopni skali diatonicznej)
i tonacja w jakiej gra się w II pozycji jest właśnie kwintę wyżej od oznaczenia hermonijki:

HARM. TON.
C - G
G - D
D - A
A - E
itd po kole.
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Yotame 

Posty: 17
Wysłany: 2015-10-20, 12:14    Odp: Początki - porady

to zewnętrzne koło do tonacje w skali durowej, a wewnętrzne molowej. Ale lepiej skup się na tym różowym (zewnętrznym) tak jak mówi miki111.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kirabax

Posty: 7
Wysłany: 2015-10-24, 19:52    Odp: Początki - porady

rozumiem, wszystko sie zgadza. jasno to widac na gitarze :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
miki111 

Posty: 103
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Gdansk
Wysłany: 2015-10-25, 03:05    Odp: Początki - porady

no napisz coś o tym chromatyku... please...
_________________
pozdrawiam Mikołaj Flont
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Wilku3K 


Posty: 9
Wysłany: 2018-01-29, 00:24    Odp: Początki - porady

Cześć, od dłuższego czasu szukam pewnego usystematyzowania dźwięków na harmonijce.
W pierwszej pozycji gamę zaczyna się od kanału 4 na wydechu itd. Gdyby więc zapisać wszystkie trzy gamy w pierwszej pozycji to byłoby to:
1 (1) 2 (2*) (2) (3) 4 ___ 4 (4) 5 (5) 6 (6) (7) 7 ___ 7 (8) 8 (9) 9 (10) (10 *1/2) 10
*-cały bend ( ) - wdech
czy tak to wygląda w pierwszej pozycji?

W drugiej pozycji jest gama:
(2) (3*) 4 (4*) (4) (5) 6

ale chciałbym się dowiedzieć jak wyglądają taby poniżej (2) i powyżej 6 dla dźwięków, które w drugiej pozycji będą uzupełniać gamę (choć niecałą) poniżej oraz tę powyżej.
Niestety nie mam wykształcenia muzycznego a jedynie zapał :P ale taka informacja bardzo mi pomoże odnaleźć się na instrumencie i lepiej się w tym ogarnąć.
_________________
I`m just a poor fella
Seems like the world is fallin in on me
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pancho 


Wiek: 39
Posty: 101
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Tychy / Belvedere
Wysłany: 2018-02-08, 10:02    Odp: Początki - porady

Jeśli chodzi o pierwszą pozycję to w twoim zapisie zabrakło tylko 3 na wdechu obniżonej o cały ton. Reszta się zgadza. Natomiast co do drugiej pozycji to wyglądałoby tak:

1 (1) 2 (-2) (2) ______ (2) (=3) (3) 4 (4) 5 5o 6 ______ 6 (6) (7) 7 (8) 8 -9 9 _____ (10) -10 10

(-2) to podciąg o pół tonu
(=3) podciąg o cały ton
-9 to podciąg na wydechu na 9 (oczywiście pół tonu)
-10 podciąg o pół tonu na 10
5o to overblow na piątce

Twój zapis gamy w drugiej pozycji przedstawia nic innego jak skalę bluesową w drugiej pozycji, przy czym 3 na wdechu obniża się nie o cały ale o pół tonu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Wilku3K 


Posty: 9
Wysłany: 2018-02-08, 14:48    Odp: Początki - porady

O jak świetnie! Dziękuję bardzo Pancho ;)
_________________
I`m just a poor fella
Seems like the world is fallin in on me
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek_bebniarz

Posty: 5
Wysłany: 2018-02-18, 00:04    Odp: Początki - porady

Cześć Panie i Panowie,

Na wstępie muszę powiedzieć, że nie znalazłem tu na forum w tematach takiej porady. Jak ćwiczyć "bluesowy wydźwięk"? Nie chodzi mi o granie skal, pozycji, itd. Ćwiczę te rzeczy i dużo słucham harmonijkarzy, ale mam wrażenie, że moje brzmienie nie idzie w kierunku bluesa, a stoi w miejscu. Jest takie zwyczajne. Nie wiem, czy to jest związane z ułożeniem warg, czy to artykulacja, dlatego tez pytam. Jak np. ten pan zasiada do harmonijki https://www.youtube.com/watch?v=JWO8YHL7gnM to mam wrażenie, że moje zwyczajnie tak nie brzmią :o Jak ćwiczyć takie granie? Marzy mi się ten 'sound' i wiem, że jest to zaawansowany poziom gry i zajmuje dużo czasu nauczenie się tego. Ale nie chciałbym stać w miejscu, proszę o nakierowanie na właściwą drogę, drogę bluesa. Przepraszam, jeśli za bardzo zamieszałem i nie zostanę zrozumiany, pozdrawiam :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Hobbit 


Wiek: 32
Posty: 98
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-02-18, 21:30    Odp: Początki - porady

Żeby tak zagrać musisz mieć opanowane między innymi takie techniki jak:
- czyste dźwięki,

- bending, czyli obniżanie dźwięków,

- kontrolowane "brudne" dźwięki, czyli np jak grasz trzeci kanał z bendingiem to dodajesz trochę do niego trochę kanału czwartego (na 4 kanale też super to brzmi, jak dodasz trochę 5!). Dźwięk jest wtedy bardziej bluesowy. Można to wykonać podnosząc trochę wargę z prawej strony jak grasz dźwięk. Ważne by nie dodać sąsiedniego kanału za dużo... ;) Adam Gussow ma świetną lekcję na temat tego tematu: https://www.youtube.com/watch?v=18H_UwULCIw

- tongue blocking, czyli wykorzystywanie języka do gry, tutaj jest dużo różnych technik, jak slap, granie oktawami, efekty tremolo itd

- różne rodzaje vibrata,

- panowanie nad dynamiką,

- rytm,

- inne techniki jak np. tremolo, slide.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojtek_bebniarz

Posty: 5
Wysłany: 2018-02-20, 16:21    Odp: Początki - porady

Wielkie dzięki za porady. Niby to wszystko się słyszy, a jednak gdy ktoś mi wypunktował i zanalizował na czynniki pierwsze wszystkie niuanse to czuję dużą dawkę wiedzy, na którą sam bym nie wpadł. Ćwiczę właśnie różne tremola i podciągi z podniesioną prawą częścią wargi i... rzeczywiście brzmi to coraz bardziej bluesowo. Jeszcze raz dziękuję, tego szukałem : )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu