Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
xenaxsio12

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-22, 13:35    Problem - początkujący

Cześć!

Jakieś 1,5 tygodnia temu kupiłem harmonijkę Hohner Bluesband. Gram dość czysto, w jakiś 90% z reguły gram czysto piosenki typu "Hallelujah", ale brakuje mi jakiegoś dodatkowego efektu. Prosiłbym o porady jak wykonać podciąg i techniki które mogą się przydać w graniu tego typu kawałków. Nie interesuje mnie zbytnio blues itd.

Jeśli są jakieś dodatkowe porady to proszę komentować, z chęcią wszystko przeczytam. Jestem nowy, więc prosiłbym pisać jasno - tak żebym mógł to ogarnąć czy nauczyć się jakby ktoś mi wytłumaczył jakąś przydatną technikę :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-05-22, 23:09    Odp: Problem - początkujący

Harmonijka ma to do siebie, że trudno dokładnie opisać jakąkolwiek technikę - pozostaje ćwiczyć. Jeden załapie podciąg po 3 dniach grania, drugi nie będzie mógł go załapać po 3 miesiącach. Sugeruję kombinować z dźwiękiem - poprzez zmianę położenia języka i żuchwy. Podciągi na kanałach 1-6 wykonuje się na wdechu, proponuję "poszukiwania" zacząć od obniżania żuchwy i cofaniu języka podczas gry. Przy kanałach 7-10 podciągi uzyskuje się na wydechu - w drugą stronę - "zwężając" przestrzeń między językiem a podniebieniem.

Na Bluesbandzie nie jest tak łatwo uzyskać podciąg jak na porządnej harmonijce w cenie +90zł. Jeżeli na tyle spodobało ci się granie, że chcesz się w tym doskonalić to radzę koniecznie zacząć od kupna sprzętu, który nie zniechęca do ćwiczeń. Najczęściej polecany na początek jest Hohner Special 20.

Jakie techniki jeszcze mogą się przydać w graniu melodycznym? Na pewno wibrato - na początek ręczne, później językowe, żuchwowe, gardłowe, przeponowe. Do wszystkiego każdy dochodzi metodą prób i błędów, podstawa to nie bać się pisków, fałszów, ale ciągle grać i szukać brzmienia. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
xenaxsio12

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-23, 13:20    Odp: Problem - początkujący

Hohner Marine band będzie odpowiedni?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
xenaxsio12

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-23, 15:39    Odp: Problem - początkujący

A i dodam, jak to jest z układaniem jezyka w rurkę? To mój sposób grania i on mi najbardziej odpowiada. Tak samo wygląda sprawa bendingu ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-05-23, 15:44    Odp: Problem - początkujący

Hohner Marine Band ma drewniany korpus i nie jest polecany na początek. Przy dłuższej grze drewno może pęcznieć i podrażniać usta, szczególnie jeśli ktoś dopiero zaczyna grać, a jego ślinianki jeszcze nie nauczyły się, że harmonijka to nie ciastko z kremem. :P

Marine Band była moją czwartą harmonijką, a w porównaniu do poprzednich zdziwił mnie poziom jej wykończenia (ostre zakończenia korpusu i płyt). Płaci się w niej głównie za bogatą historię i równie bogate brzmienie. Myślę, że dla początkującego bardziej liczy się komfort gry. Chodzi o wyrobienie sobie skojarzeń na temat harmonijki, które będą zachęcać do częstego sięgania po nią. Poharatane kąciki ust z pewnością do takowych nie należą.

Od siebie polecam:
1. Tombo Lee Oskar - moja pierwsza harmonijka, grałem na niej przez pierwszy rok, a mimo to do dziś żaden kanał nie padł
2. Suzuki Harpmaster - kupiłem 2 miesiące temu po raz pierwszy i byłem mile zaskoczony, że 89 zł może tak zagrać. Oprócz tego ma strój przeznaczony do grania melodycznego, skoro mówisz że blues cię nie kręci (jeszcze!)
3. Hohner Special 20 - odpowiednik Marine Band z plastikowym korpusem. Wygoda gry - wyższa liga, a w brzmieniu możesz nie usłyszeć różnicy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
xenaxsio12

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-23, 22:18    Odp: Problem - początkujący

Kurde, dzięki wielkie. Myślę, że Suzuki będzie moim wyborem. Póki co uczę się przeskakiwać poprawnie, dając czyste dźwięki na kanałach grając różne kawałki. A co do bluesa, możliwe że się przekonam - nie jestem zamkniętym człowiekiem na jeden dział muzyki (tym bardziej, że nigdy nie sądziłem że będzie mnie interesowało granie na jakimś instrumencie, wszystko może się zdarzyć :) )!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Venti 


Wiek: 28
Posty: 43
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Stalowa Wola
Wysłany: 2015-05-25, 17:25    Odp: Problem - początkujący

Powodzenia! Mnie też nie interesowało granie na istrumencie, przynajmniej do czasu skończenia szkoły muzycznej. ;D Granie bluesa też mnie nie interesowało do czasu zakupu harmonijki. To się dzieje siłą rzeczy (tej małej, grającej rzeczy). ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Hobbit 


Wiek: 32
Posty: 98
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-05-26, 15:36    Odp: Problem - początkujący

Nie wiem czemu ciągle pojawiają się teorie że Marine Band pęcznieją podczas dłuższej gry. Od kilku lat nie ma tego problemu, bo Hohner zaczął wypuszczać inne korpusy (teraz są z napisami i mają inny kolor, chyba są jakoś impregnowane; kiedyś były czarno-pomarańczowe jeśli sie nie mylę i nie były impregnowane).
Mimo to nie powinno się jej polecać na początek, ponieważ jest montowana na gwoździe i rozebranie jej jest bardzo kłopotliwe. Do tego jest "kanciasta".

Ja osobiście polecam Hohner Special 20. Bardzo dobra harmonijka w przystępnej cenie.

Co do technik układania języka w rurkę. Jako że jesteś na początku nauki proponuję Ci z niej od razu zrezygnować. Lepiej naucz się normalnego układu ust i języka. Żaden z nauczycieli z którymi się spotkałem, ani żaden z harmonijkarzy prowadzących swoje kanały na YouTube z lekcjami nie uczą takiej techniki grania. Jest ona kłopotliwa i może przeszkadzać w wykonywaniu innych technik, np bending, tongueblocking.
Co do wykonywania tych technik: na temat nich wszystko zostało już opisane na tym forum i w innych zakamarkach internetu :) . Polecam również lekcje na YT (Adam Gussow, Lee Sankey i inni prowadzą bardzo ciekawe kanały).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu