Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
glukoz 

Posty: 6
Wysłany: 2015-04-26, 14:17    Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Czy w celu łatwego wygyrywania podciągów należy odpowiednio przygotować instrument, czytaj odkręcić osłonę i nastawić stroiki odpowiednio? Czy może nie ma to żadnego znaczenia?

Pytam, bo widziałem parę filmów na YT gdzie ludzie wykonują tego typu nastawienie haromnijki, ale raczej nie tłumaczą po co to robią :)


Dzięki!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-04-27, 09:43    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Nie radzę na początek Twojej przygody z harmonijką wykonywać regulację stroików. Można sobie krzywdę zrobić i uszkodzić harmonijkę. O ile jest to b. tani model, to można się "pobawić". W droższych modelach lub tych z górnej półki, to szkoda by było na nich trenować regulację. Customizację pozostaw na razie fachowcom.
Z reguły to regulację robi się pod overy, a tu jednak trzeba trochę wiedzy, sprzętu i zdolności manualnych.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
glukoz 

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-04, 18:27    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Ok, dzięki za radę. Mówiąc overy masz na myśli technikę overblow, overdraw, czy tak? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-05-04, 21:48    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Chodziło mi o overblow. Overblow oznacza "przedmuch". Granie tych dzwięków przypomina trochę próbę przedmuchania harmonijki. Overblow używa się na wydechu na kanałach 1, 4, 5 i 6.Podwyższa on dźwięk na wydechu o pół tonu.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
glukoz 

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-07, 19:33    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Ok, dzięki za uświadomienie :)

Jeszcze mam takie pytanie odnośnie robienia podciągów: na filmikach instruktarzowych pokazywali, że podciąg wykonuje się cofając jezyk do tyłu i do góry, jednocześnie obniżając czubek języka w dół (tak mniej więcej wyglądał ten opis :) ) Ja tymczasem zauważyłem, że dużo łatwiej wykonać mi podciąg gdy czubek języka podwinę do samej góry. Cały czas ćwiczę tę technikę, bo dużo mi brakuje do doskonałości, lecz takie mam właśnie spostrzeżenie: z czubkiem do góry jest mi łatwiej. Zastanawiam się tylko, czy taki sposób jest do przyjęcia, czy może czasem nie idę złą drogą z której potem trudno będzie zawrócić... Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-05-07, 23:12    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Oczywiście że można, o ile łatwiej Ci to wychodzi. To jest jeden z wielu sposobów. Powodzenia w nauce :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-08, 11:30    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Może spróbuj poeksperymentować z obniżaniem dźwięku bez jakiegoś tam podwijania języka - wystarczy podczas obniżania dźwięku zmienić strumień powietrza i na początku lekko usta wysunąć do przodu (zrobić tak zwany dziubek). Każdy ma swój sposób, wygodny dla siebie samego - dojdziesz do odpowiedniej wprawy to dźwięki prawie same będą się obniżać. Pamiętaj aby nie robić podciągów siłowo, nie atakować w sposób nagły stroika (niektórzy tak robią), strumień powietrza powinien być wciągany z taką samą siłą przy normalnym dźwięku jak i przy obniżonym (jeżeli chodzi o kanał 1, 2, 3, 4 i 6). Moja rada - ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Kanał 1 i 2 na początku sobie odpuść - ćwicz kanały 3, 4 i 6. Tak dla przykładu - np. wciągając powietrze na kanale 4 staraj się powiedzieć "i" a obniżając dźwięk zrób tak zwany dziubek i staraj się powiedzieć "u" - może tak będzie Ci łatwiej.
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-05-08, 13:23    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Spróbuj ułożyć wszystko jak przy odruchu wymiotnym, tylko na wdechu :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
glukoz 

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-25, 19:28    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Dziękuję wszystkim za rady. Ćwiczę te podciągi od czasu do czasu i widać pewne postępy :) Szkoda tylko, że nie mam tyle czasu na naukę ile by się chciało.


Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-25, 20:12    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Podsumowując - skoro nie masz czasu na naukę, to nie zawracaj nikomu na forum "czterech liter". Nikt za Ciebie obniżania dźwięków się nie nauczy !!! Ludzie Ci tutaj piszą jak obniżać dźwięki, poświęcają Tobie swój wolny czas, a Ty masz takie szczenięce podejście do tematu i piszesz, że "nie masz czasu". Skoro nie masz czasu na harmonijkę to dmuchaj baloniki ozdobne - akurat komunie są w maju.
 
 
glukoz 

Posty: 6
Wysłany: 2015-05-25, 21:18    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Czy ja napisałem, że nie mam czasu na naukę *w ogóle*, czy może nie mam tyle ile bym chciał? Zadanie z logiki dla Ciebie: czy z mojej wypowiedzi da się w ogóle wywnioskować *ile* czasu na naukę poświęcam? Podpowiem: nie można. Pytanie więc na czym właściwie twoja wypowiedź jest oparta? Może na mniemaniu, że o poradę można prosić tylko wtedy, jeżeli poświęca się na ćwiczenia 8 godzin dziennie i ma zadatki na wirtuoza? Jeżeli tak uważasz to po prostu "nie marnuj swojego czasu" i ignoruj moje posty.

I jeszcze ostatnie pytanie: czy raczyłeś przeczytać pierwsze zdanie mojej wypowiedzi z którego wynika, że osiągam pewne postępy w ćwiczeniach, co jasno dowodzi, że koledzy nie zmarnowali swojego czasu udzielając mi porad?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-05-26, 08:56    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

No ale spójrzmy prawdzie w oczy, większość nie ma tyle czasu ile by chciała mieć i o to głównie chodziło koledze, nie że "nie mam czasu, pierdziele" :) Na spokojnie panowie!
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-26, 09:22    Odp: Przygotowywanie harmonijki robienia podciągów

Na forum drgnęło, robi się wesoło, ciekawie i wkurzająco - czyli forum nabiera rumieńców ;-) Marazm był, trzeba kogoś wkurzyć aby ruszyła lawina ciekawych postów :-) GLUKOZ - jak nabierzesz wprawy przy nadmuchiwaniu komunijnych baloników - to podobnie jak pisał minigunmen - podciąg zrobisz tak jak byś chciał nadmuchać balonik na wdechu - jak przy wymiotach :-)
 
 
  
Odpowiedz do tematu