Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-03-19, 20:39    [Festiwal] XXV HAKAM 2015

JUBILEUSZOWY XXV OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRY NA HARMONIJKACH USTNYCH ORAZ VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HARMONIJEK USTNYCH
„HAKAM 2015"
Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
Centrum Kultury w Kamieniu
36-053 Kamień 301
do dnia 17 kwietnia 2015 r.

WARUNKI UCZESTNICTWA:
W konkursie ogólnopolskim mogą uczestniczyć soliści, duety, tria i kwartety grający na harmonijkach ustnych w kategoriach: harmonijek diatonicznych i chromatycznych, dzieci, młodzież oraz dorośli. Osoby występujące solo nie mogą brać udziału w konkursie jako członkowie zespołów.
 Łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 8 min.
 Dobór repertuaru dowolny, lecz nie wykonywany w poprzednich konkursach
JURY OCENIAĆ BĘDZIE:
 Artystyczny poziom wykonania.
 Technikę gry na instrumencie.
 Ogólny wyraz prezentacji.
 Sposób aranżacji.
 Jubileuszowy splendor kostiumologiczno – rekwizytowy.

Dopuszcza się inne instrumenty jako akompaniujące, jednak ostateczna ocena JURY będzie dotyczyć wykonawców grających na harmonijkach ustnych.
Organizatorzy zapewniają solistom możliwość odtworzenia podkładu muzycznego na nośniku CD.

Ze względu na jubileuszową edycję naszego wydarzenia wszyscy uczestnicy zwolnieni są z obowiązku wpłaty akredytacji.

PROGRAM IMPREZY:
SOBOTA 25 KWIETNIA 2015 r.
 godz. 1030 - 1300 - I część konkursu
 godz. 1300 – 1430 – przerwa obiadowa
 godz. 1430 - 1700 - II część konkursu
 godz. 1900 - spotkanie integracyjne
NIEDZIELA 26 KWIETNIA 2015 r.
 godz. 1400 – Koncert galowy „Złotej Dziesiątki”,
rozdanie nagród
 godz. 1530 – Koncert Gwiazd Festiwalu: Kwartetu ANIMATO i TRIO „CON BRIO”

http://www.ck.gminakamien.pl/
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-04-27, 22:03    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Złota dziesiątka:

http://www.ck.gminakamien...tpage&Itemid=26

Prezentacja z koncertu galowego:

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2015-04-28, 17:23    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Nie mogę się oprzeć, środek zupełnie nie trafiony , ktoś tam powiedział ze wysoki poziom tego konkursu, ja się z tym nie zgadzam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2015-04-28, 19:03    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

adamg53 napisał/a:
środek zupełnie nie trafiony

Co masz na myśli kolego adamg53 ?

p.s. Też jakoś dziwne te wykony, może za wyjątkiem pana z warkoczem, choć spierał bym się deczko co do czystości bendingów!
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2015-04-28, 22:59    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Chodziło mi o tego Pana Józefa, nie mogę, to jakaś farsa już jak się odezwał w 34, 54 minucie, już wiedziałem, że to coś co mi się nie spodoba, ale jak zagrał i znalazł się w dziesiątce z takim czymś, no w/g mnie żenada, a w ogóle kto tam to ocenia ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-04-29, 08:58    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Powiem tak: nie byłem ale oglądałem filmik i szczerze mówiąc tragedii nie ma. Ogólnie w harmonijkowym świecie jest bardzo subiektywnie pod względem ocen. Bardzo dużo harmonijkarzy w znanych kapelach (nie będę wymieniał bo to nie na miejscu) nie sięga poziomem do ludzi, którym dajemy 3 na harmonijkowych bitwach a i tak ich się lubi.

Nie traktujmy tego konkursu jak super ważną i obiektywną federację harmonijkową. Wiem, że organizatorzy chcieliby odwrotnie, traktować ją jako coś ważnego - ja to szanuję, jednak bierzmy to jako zabawę jednak bardziej niż coś na poziomie zawodów sportowych :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2015-04-29, 09:17    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

W sumie to masz rację.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-04-30, 21:33    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Ten konkurs traktować trzeba jak zabawę. Przypomnę, że na ostatnim Harmonica Bridge w Toruniu do konkursu stanęło zaledwie kilku harmonijkarzy, natomiast w Kamieniu było ich ponad 40-tu. Poziom niektórych wykonawców był bardzo wysoki co nie zawsze dawało gwarancję zajęcia miejsca w "złotej dziesiątce" (np. Pan Mirosław Dyjak - nie trzeba go przedstawiać). Mała wioska organizacyjnie bije na głowę Harmonica Bridge. Trzon harmonijkarzy w Kamieniu stanowią ludzie starsi grający folklor, gdyby ich nie wyróżniano stracili by zapewne ochotę na kolejne edycje co skutkowało by bardzo niską frekwencją. Takie są zasady w Kamieniu, jak komuś nie pasują - nie musi przyjeżdżać. Wszyscy dobrze się bawili, byli zadowoleni z wyników i nikt nie narzekał. Po za tym uwagi od ojca i syna o znanym nazwisku DYJAK są bezcenne i choćby dla nich warto było zajechać do Kamienia. Kto nie był na miejscu, nie poczuł panującej tam atmosfery, niech lepiej wstrzyma się z uwagami - bo to tak, jak ocenianie smaku potrawy widzianej na zdjęciu ;-) Ps. Bardzo ładnie zagrał STERNIK z tutejszego forum a mimo to do "złotej dziesiątki" się nie dostał - a powinien według niektórych. POZDRAWIAM.
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-05-01, 09:56    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Dokładnie tak było jak pisze Fokerss, impreza sama w sobie jest prześwietna i na pewno w przyszłym roku się wybiorę ponownie. Konkurs to zabawa ale zarazem motywacja, żeby przygotować dobry występ, co samo z siebie jest pomocne w podnoszeniu poziomu gry, więc już powoli myślę co by tu zagrać w przyszłym roku. :) Co do wyników to wiadomo, że każdy ma swoje typy i trudno, żeby całkowicie pokryły się z typem jury. Muszę tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz: w Kamieniu zaprezentowali się harmonijkarze grający wiele różnych gatunków i grający na różnych harmonijkach: chromatycznych, 10-kanałowych, tremolo i oktawach więc trudno porównać ich wszystkich a z tego wynika, że skład Złotej Dziesiątki jest mniej więcej proporcjonalny jeśli chodzi o style czy rodzaje harmonijki. Więc, formuła Złotej 10 jest sprawiedliwa przy tak ogromnej różnorodności.

Dodam jeszcze, że mam spory szacun do tych starszych harmonijkarzy bo oni robią dużo dobrego - utrwalają nasz polski folklor przy tym niektórzy są naprawdę nieźli jeśli chodzi o grę Tongue Blocking.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-05-01, 11:21    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

fokerss napisał/a:
Przypomnę, że na ostatnim Harmonica Bridge w Toruniu do konkursu stanęło zaledwie kilku harmonijkarzy, natomiast w Kamieniu było ich ponad 40-tu.

Nie zawsze ilość startujących świadczy o poziomie festiwalu. To, że w Kamieniu było ok. 40 (dokł. 38 osób), nie jest współmierne z kilkoma uczestnikami na Harmonica Bridge. W Toruniu bryluje Blues & Jazz i już to ogranicza liczbę uczestników. Poza tym program obowiązkowy też nie przyczynia się do zwiększenia, a raczej ograniczenia liczby startujących. Jest po prostu trudniej, i każdy zdrowo myślący harmonijkarz nie wybierze się do Torunia ze słabo przygotowanym materiałem. Mamy w Polsce trzy różnorodne pod każdym względem festiwale harmonijkowe. Każdy rządzi się swoimi prawami i przyzwyczajeniami, każdy ma swój niepowtarzalny charakter. Jednakże różnorodność gatunków muzycznych na przeglądach w Kamieniu i Mysłowicach budzi obawy o rzetelność oceny. Wszystkie style muzyczne wrzucono do jednego "kotła". Czy to jest sprawiedliwe?! Wg. mnie nie za bardzo. Czemu by nie pójść za przykładem Festiwalu WHO z Trossingen. Nie jest to zbyt trudne podzielić wykonawców na style muzyczne i wybrać po trzech najlepszych z każdego gatunku. Reszta zależy już od jurorów.
Byłem w Kamieniu dwukrotnie i jedno, co mnie urzekło to rodzinna atmosfera w otoczeniu miłych starszych panów i pań grających dla przyjemności.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-01, 12:26    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Pragnę zauważyć, że każda impreza, która promuje grę na harmonijce ustnej jest według mnie mile widziana i warto ją promować a nie krytykować. W tym roku odbędzie się drugi przegląd grających na harmonijce ustnej, który to odbędzie się w Czeremsze na Podlasiu. Tam w jury siedzą tacy zacni Panowie, jak: Bartek Łęczycki i Tomek Kamiński (w ubiegłym roku był również Sławek Nowodworski). Jury z najwyższej półki natomiast uczestnicy tak, jak w Kamieniu o różnym poziomie zaawansowania. Zapowiada się świetna zabawa (jak w ubiegłym roku) i jak znam życie, to krytykujących imprezę będzie mniej z uwagi na autorytet współorganizatorów a zarazem JURY ;-) Zawsze nawet na takiej "wiejskiej" imprezie pojawi się nikomu nieznana "perełka harmonijkowa" od której można czegoś się nauczyć- i o to w tym wszystkim chodzi ;-) W ubiegłym roku przed występem odbyły się cenne warsztaty pod okiem Bartka Łęczyckiego i Tomka Kamińskiego, można było poznać nowe rodzaje harmonijek, lampowe piece, zapytać o technikę gry i o wszystkie inne aspekty związane z harmonijką ustną. Na tym przeglądzie należy zagrać 3 utwory w tym co najmniej jeden ludowy z uwagi na wiejski charakter imprezy.
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-01, 12:34    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Jeżeli organizatorzy Harmonica Bridge nie zmienią polityki, nie zreorganizują swojej imprezy, to kolejne zmagania harmonijkarzy z uwagi na ilość uczestników będą mogli z powodzeniem zorganizować w budce po hot-dogach.
 
 
fokerss
[Usunięty]

Wysłany: 2015-05-01, 12:41    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Prośba do Pana Felixa - jak Pan już tak dokładnie określił, że w kamieniu było 38 uczestników, to proszę również podać (dla porównania) ilu ich było na Harmonica Bridge w Toruniu ;-)
 
 
Sternik 

Wiek: 43
Posty: 156
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-05-01, 20:33    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Miałem okazję poznać fokerssa na Hakamie i myślałem, że jest rozpoznawalny tylko ze swojego ciętego języka na forum. Jednak się pozytywnie zaskoczyłem bo również dobrze gra na harmonijce i godnie zaprezentował się na "hakamowskiej" scenie.

Jeśli chodzi o moje nagranie na Hakamie to jak będę miał chwilę nagram i wrzucę je do „naszych nagrań”. Grałem dwa utwory ale pierwsze już znacie to boogie blues ale po poprawkach, więc wrzucę drugie (nowe) nagranie jakie grałem.

Przecieki miałem, że są rozważania nad ocenianiem uczestników a bardziej nad ujednoliceniem konkretnych grup harmonijkarzy do wyróżnień ale jak będzie zobaczymy.
_________________
Marcin G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-05-03, 14:43    Odp: [Festiwal] XXV HAKAM 2015

Trudno porównywać festiwal w Kamieniu do festiwalu w Trosingen gdzie jest naprawdę duuużo dużo uczestników. Wydaje mi się, że liczba uczestników Hakamu maleć nie będzie, bo laureaci poprzednich konkursów mają już uczniów, których przygotowują do festiwalu jak np. Dyjakowie, ale trudno sobie wyobrazić, żeby była jakaś wielka. I dlatego średnio mi się podoba pomysł podziału na kategorie, ponieważ ich liczba jest się różni, jest niewspółmierna. Najwięcej jest folkowców, następnie harmonijkarze grający blues, jazz, rocka, itp no i najmniejsza grupa chromatykarzy grających klasykę. A jeszcze jedno. W poprzednich latach zdarzali się pojedynczy chromatykarze grający jazz. No i tu byłby problem bo do grupy z klasykami ich nie wrzucimy, a z diatonicznymi grającymi jazz też trudno porównać bo to tak naprawdę dwa różne instrumenty. (O czym pisałem kiedyś w odniesieniu do Harmonica Bridge).
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu