Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Mroziu 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-12-25, 21:12    Chromatyk czy diatonik?

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Nazywam się Łukasz i mieszkam we Wrocławiu.
Wcześniej grałem na akordeonie w szkole muzycznej i tak od paru lat próbuję zabrać się do gry na harmonijce. Teraz pytanie na jakiej harmonijce lepiej grać na chromatycznej czy diatonicznej.. bo z czego widze wielu muzyków bluesowych i country gra raczej na diatonikach. Czytałem ze na chromatyku nie stosuje się podciągów (jakoś mi tam wychodzi ale ogólnie nie jest łatwo) na diatoniku jest to znacznie łatwiejsze. Tylko nie wiem czy bluesowe solówki tak ciekawie wyjdą na chromatyku gdzie niektóre z nich opierają się na podciągach? Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam :) .
_________________
swing man!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-25, 23:39    Odp: Chromatyk czy diatonik?

Wprawdzie nie gram na chromatyku (przymierzam się) ale jako harmonijkarz diatoniczny i słuchacz obu instrumentów mogę powiedzieć, że jeśli chcesz grać bluesa to najlepszy będzie diatonik. Chromatyk w bluesie używany jest sporadycznie, jego brzmienie średnio do bluesa pasuje, za to sprawdza się doskonale w jazzie, muzyce poważnej czy popowo-rozrywkowej. Więc wszystko zależy od tego co chcesz grać. Na chromatyku nie stosuje się podciągów, ponieważ osiąga się te dźwięki za pomocą przesuwki ale przez to nie można tychże dźwięków płynnie obniżać czy też minimalnie obniżać (co jest pożądane w bluesie) co jest jednym z powodów dla których do bluesa bardziej nadaje się diatonik. Z kolei podciągi brzmią nieco płaczliwie i to nie zawsze pasuje w muzyce poważnej czy graniu melodii rozrywkowych, gdzie się sprawdza dobrze chromatyk.

Oczywiście, jeśli masz czas i chęci, możesz się uczyć gry na obu harmonijkach, przygotowanie muzyczne masz, więc na pewno pójdzie Ci łatwiej.
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-12-25, 23:41    Odp: Chromatyk czy diatonik?

Mroziu napisał/a:
Teraz pytanie na jakiej harmonijce lepiej grać na chromatycznej czy diatonicznej.

To tak jakbyś chciał zapytać czy lubię Brunetki czy Blondynki....
Każdy instrument ma swoje wady i zalety oraz inne brzmienie. Częściowo sam sobie odpowiedziałeś wymieniając gatunki w których gra się na diatoniku. Na chromatyku można również taką muzę grać jak wymieniłeś, choć najwięcej osób używa chromatyka w muzyce klasycznej, jazzie, muzyce popularnej. Mając podstawy teoretyczne, czytanie z nut na chromatyku będzie Ci łatwiej opanować grę. Zatem jak nie jesteś zdecydowany to kieruj się gatunkiem, który chciałbyś grać. Pobuszuj na YouTube, gdzie znajdziesz wiele ciekawych utworów pomocnych przy wyborze brzmienia i w konsekwencji odpowiedniej harmonijki.
p.s. ja gram na diatonikach i chromatykach, ale nauka postępuje wolniej, jako, że gra się inaczej i zabiera to niestety dużo więcej czasu.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mroziu 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-12-26, 00:37    Odp: Chromatyk czy diatonik?

wielkie dzięki za odpowiedzi :) generalnie właśnie chciałbym grać głównie bluesa, country ew. później pop/rock.. klasyki nagrałem się sporo w SM, więc raczej ciągnie mnie w stronę typowo harmonijkowych klimatów... niestety pierwszą wtopę już popełniłem kupiłem harmonijkę Hohner blues band.. niestety w tym przypadku posłużyłem się tym, że w zasadzie każdy akordeon tej firmy jest dobry, więc pomyślałem, ze z harmonijkami jest podobnie. Harmonijkę chromatyczną mam SWAN CHROMATIC 1040... lecz ją już miałem wcześniej.. gra nienajgorzej choć 50 letni Hohner na którym kiedyś grałem u kolegi miał lepsze brzmienie, więc może to kwestia braku porównania. Nie wiem jeszcze jak wykonać podciągi na kanałach 7-10... ale nie wiem czy to poprostu na chromatyku jest możliwe :)
_________________
swing man!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-12-26, 10:24    Odp: Chromatyk czy diatonik?

Cytat:
niestety pierwszą wtopę już popełniłem kupiłem harmonijkę Hohner blues band.. niestety w tym przypadku posłużyłem się tym, że w zasadzie każdy akordeon tej firmy jest dobry, więc pomyślałem, ze z harmonijkami jest podobnie.


Nie martw się, niejednemu to się zdarzyło ale radzę kupno czegoś lepszego np. Hohner Special 20 cz y Suzuki Harpmaster!
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-01-07, 15:22    Odp: Chromatyk czy diatonik?

Wybaczcie offtop (reklamę), ale jakbyś szukał pomocy we Wrocławiu i zdecydował się na diatonika, to zapraszam;) Chętnie podziele się wiedzą. Oczywiście mieszek złota, i dwie dziewice mile widziane w zamian;)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu