Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
iwka 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-11-27, 19:39    [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Cześć,

mam wielki problem, który polega na wybraniu odpowiedniej harmonijki. Chciałabym zrobić prezent gwiazdkowy dla mojego taty. Tylko nie bardzo wiem na co mam zwracać uwagę. Wiem tylko, że on lubi "wysokie głosy" i że musi być firmy Hohner.

Dodam może,że mój tata ma 72 lata i jest samoukiem, gra od jakiegoś 20 roku życia i jego marzeniem jest dostać nową. To ma być niespodzianka i dlatego nie chciałabym się go zapytać wprost.

Z góry dziękuję za pomoc :D
Iwona
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-27, 20:53    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

To zależy, na jakich harmonijkach grał do tej pory: diatonicznych, chromatycznych, tremolo, oktawowych... Jeżeli chodzi o diatoniki to wybór jest szeroki (Special 20, Blues Harp, Marine Band Deluxe, Golden Melody i inne), chromatyki - no cóż, tutaj dobry model już nieco kosztuje. Co do oktawowych, to już ktoś kiedyś doradzał Hehner Unsere Lieblinge.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
iwka 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-11-27, 21:23    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Z tego co mi się wydaje to gra na diatonicznych :roll: chyba. Na allegro widziałam np. harmonijkę o tonacji C lub inną o tonacjach C,A,D,E,G, którą lepiej wybrać.
Na co powinnam najbardziej zwrócić uwagę , jeżeli chodzi o jej budowę.

Iwona
Ostatnio zmieniony przez iwka 2007-11-27, 21:31, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-27, 21:31    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Diatonicznych mówisz... No to myślę, że któryś z wymienionych przeze mnie modeli Hohnera, może dodałbym jeszcze Pro Harpa (Golden Melody i Blues Harp są stosunkowo delikatne i mają raczej nie za długą żywotność). Zastanawiam się jeszcze nad tymi "wysokimi głosami". Pewnie chodzi o tonację, dobrze myślę? No to trzeba będzie dobrać jakąś wysoką: może D lub F albo coś z przedrostkiem high-, ale takie już nieco trudniej dostać.

Pozdrawiam :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
iwka 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-11-27, 21:37    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Tak chodziło mi o tonację ;) , powyżej napisałam przykład jaki widziałam na allegro.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-27, 21:45    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

No więc "standardowo" (czyli bez żadnych przedrostków) tonacje prezentują się tak (w porządku rosnącym, od najniższej): G, A, H, C, D, E, F. Tak więc doradziłbym którąś z trzech ostatnich, ewentualnie poszukać czegoś z przedrostkiem high-, ale to może okazać się trudne, a granie na takiej harmoszce wymaga naprawdę mocnych płuc.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
iwka 

Wiek: 40
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-11-27, 21:56    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Dziękuję Ci bardzo za pomoc.
W sumie jakiś już typ miałam, bo musiałam chcąc nie chcąc troszkę o nich poczytać :D
Wybiorę raczej : Marine Band Deluxe (D), a dowiem się czy wybór był trafny już 24.12.

Serdecznie pozdrawiam
Iwona
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-11-28, 17:35    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

kamilteau napisał/a:
G, A, H, C, D, E, F


Jedna uwaga. Zapomniałeś Kamil o tonacjach półtonowych, że się tak wyrażę. Pełna lista tonacji:

G, Ab, A, Bb, H (B), C, Db, D, Eb, E, F, F#

Od Db zaczyna się kategoria tonacji wysokich. F# już ostro daje. Co do modelu, to twierdze, że Marine Band Deluxe jest bardzo zacną harmonijką. Mam taką (tylko w A) i bardzo jestem zadowolony.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-11-28, 19:12    Odp: [Problem] Jaką wybrać??- prezent gwiazdkowy

Przyznaję, Maćku, nie zapisałem ich, idąc niejako na łatwiznę ;) . Ale chodziło mi głównie o pokazanie najniższego i najwyższego dźwięku. Niemniej zwracam honor :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu