Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-14, 11:28    Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Witam wszystkich

Jestem tutaj nowy więc chciałbym się serdecznie przywitać. Gram na harmonijce od pół roku i cały czas uczę się jej, wspinając powoli coraz wyżej i wyżej :) Gram na Marine Band w tonacji C. Lubię proste melodie ale w większości łoję na niej zagrywki i melodie bluesowe. Ostatnio aż za często idę w stronę bluesa. Mam wrażenie że Marine Band jest bardzo uniwersalna i można z niej wydobyć sporo fajnego bluesowego zadzioru. Ale przyszła ochota na kolejną harmonijkę tym razem w tonacji D. Szukam czegoś koniecznie do bluesa, ma grać bluesowo i brzmieć jak blues ;) I tutaj chciałbym Was prosić o pomoc w wyborze. Mam dwa typy które chodzą za mną od tygodnia

Hohner Blues Harp
Hohner Big River Harp

1. Która z tych harmoszek ma bardziej chropowate brudne brzmienie czyli takie typowo bluesowe ?
2. Porównując próbki na Youtube brzmią one bardzo podobnie ale Blues Harp ma chyba więcej tego brudu w brzmieniu, którego właśnie oczekuję.
3. Czy lepszy bluesowy wydźwięk uzyskam z Hohner Special 20 ( w tym wypadku odpuszczam sobie te dwie i kupuję Special 20.

Proszę o wypowiedzi. Z góry dzięki

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sternik 

Wiek: 43
Posty: 156
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-08-14, 22:23    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Special 20 trochę inaczej jest strojona bardziej pod granie uniwersalne. Jednak Ty idziesz w kierunku bluesa więc ja bym został przy Marince lub Marince delux gra dobrze na dwudźwiękach i akordach to w bluesie nie jest bez znaczenia. Brzmienie natomiast to nie tylko typ harmonijki ale technika gry.
_________________
Marcin G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-08-15, 14:23    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Obie harmonijki to jest jedno i to samo tak na prawdę.

Poleciłbym jednak Special20, ze względu na lepszą jakość wykonania i lepsze
technicznie stroiki.

Marinka i marinka deluxe to też to samo co special20. Jeśli są różnice to to niuanse brzmieniowe. Można się spierać która jest badziej JI czy kompromisowa ale w zasadzie
jeśli różnica polega na tym jak harmonijka jest wyregulowana (a to jest kwestia losowa
w przypadku harmonijek prosto z pudełka) to jest to różnica nieznaczna. Strojenie w
tym momencie też jest bardzo podobne.
To jak brzmi harmonijka, to kwestia grającego.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sternik 

Wiek: 43
Posty: 156
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-08-15, 19:16    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Specjal 20 bardzo dobra harm. Seveneight78 jednak oczekuje brudnego brzmienia dlatego doradziłem marinke bo na moje ucho brzmi trochę "brudniej". Choć nie będę polemizował co kto rozumie pod pojęciem "brudne" brzmienie.
Tak czy inaczej jak wspomniałeś wiele zależy od grającego.

Poz.
_________________
Marcin G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-16, 15:57    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Dzięki za rady. Minigunman zaskoczyles mnie tym ze te harmonijki są takie same. Czyli różnica jest tylko w cenie i wyglądzie. Chyba kupie obie, Big Riverke w D a Blues Harpa w Bb. To ze brzmienie zależy od grającego to jasna sprawa, tak jest w przypadku każdego instrumentu. Ale chodziło mi bardziej o to czy te harmonijki faktycznie się różnią brzmieniem i blues harp brzmi bardziej bluesowi, no ale wychodzi na to że to tylko marketing.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-08-17, 17:20    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Może się ktoś oburzyć, że tak powiedziałem ale na prawdę, różnice między nimi to niuanse.
W Big Riverze są fajniejsze pokrywy a w Blues Harpie ładniejszy korpus :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-18, 09:02    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Ok dzięki :) Zamówiłem Big Riverkę w D a za jakiś czas zamówię Blues Harpa :)
Powiem szczerze że od początku uwielbiam brzmienie Marine Band, kupiłem ją jako moją pierwszą harmonijkę diatoniczną i od razu jej brzmienie mi się spodobało. Takie klasyczne bogate brzmienie fajnie się na niej gra. Nie zauważyłem żeby mi korpus pęczniał co jest podobno normą w tym modelu a gram na niej naprawdę dużo. W harmonijce jak w każdym instrumencie gram ja ale zauważyłem poprzez ogrywanie poszczególnych modeli w Youtube ( hehehe ) że Blues Harp ma większy zadzior w brzmieniu od klasycznej Marine Band. Obadam tą Big Riverkę jak przyjdzie.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
seveneight78 


Wiek: 38
Posty: 12
Skąd: Cieszyn
Wysłany: 2014-08-21, 15:34    Odp: Hohner Blues Harp vs Hohner Big River Harp

Dzisiaj przyszła Big River Harp i po paru godzinach gry mogę już porównać odnośnie do Marine Band.

Marine Band jest głośniejsza i bardziej szczelna. Zdecydowanie mocniejszy dźwięk i szlachetniejszy. Big River Harp jest cichsza, brzmienie ma bardziej płaskie i delikatne, jest mniej szczelna. Zdecydowanie pod każdym względem wygrywa Marine Band. W Big River podoba mi się to delikatne brzmienie i będę na niej grał jakieś spokojne wiejskie kawałki, bo idealnie się do tego nadaje :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu