Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Rungadge 

Wiek: 24
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-02, 10:44    Piosenki na gitarę a harmonijka.

Witam!
Mam taki problem. Chciałbym zagrać piosenki w oryginale grane na gitarze, na harmonijce ale zupełnie nie mam pojęcia jak można to zrobić i czy w ogóle się da? Wiem że opiera się to na teorii muzyki ale jako iż w szkołach tego nie uczą a w internecie również nie mogę nic znaleźć więc pytanie piszę tu.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!
_________________
Każdy kiedyś zaczynał...;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2014-04-02, 21:45    Odp: Piosenki na gitarę a harmonijka.

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie kupno harmonijki w stroju "spiral", lub inaczej "circular".

http://www.youtube.com/watch?v=v3ebQsWuR6U
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rungadge
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-04-06, 16:56    Odp: Piosenki na gitarę a harmonijka.

W najprostszym rozumieniu muzyka składa się z basów, akordów i melodii. Gra na gitarze to temat szeroki. Można grać na gitarze klasycznej całość - akordy, basy i melodię. Można grać na gitarze elektrycznej same melodie - solówki. Można grać piosenki na gitarze akustycznej: akordy wtedy gramy na gitarze, a melodię - śpiewamy. Na harmonijce przeważnie gramy melodie, więc można przenieść na harmonijkę większość melodii granych na innych instrumentach. Jeźeli chcesz grać na harmonijce popularne piosenki, to proponuję zaopatrzenie się w harmonijki diatoniczne w różnych tonacjach i dobre opanowanie pierwszej pozycji. Wtedy będziesz mógł śmiało ze słuchu grać piosenki ze śpiewników gitarowych. Akordy w śpiewniku pomogą Ci w doborze właściwej tonacji harmonijki i lekko nakierują co do dźwięków, które masz grać.

Coś na ten temat już było
http://forum.harmoszka.co...ijce-vt5905.htm

Jeżeli chcesz grać z nut na gitarę klasyczną, to. wtedy raczej przydał by Ci się chromatyk i umiejętność czytania nut.

Jeżeli chcesz grać z tabulatur na gitarę elektryczną, to też chromatyk by się sprawdził, ale najpierw musiałbyś dobrze znać rozkład dźwięków na gitarze, żeby móc przetłumaczyć sobie tabulatury gitarowe na kanały na harmonijce.

Pamiętaj, że harmonijka diatoniczna ma overblowy i podciągi, więc przy wieloletniej praktyce można na niej zagrać wszystkie dźwięki z chromatyka.

powodzenia!
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rungadge 

Wiek: 24
Posty: 3
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-07, 20:40    uff

Dzięki wielkie za wszystkie rady, mam jeszcze tylko jedno pytanie. Widzę że wszystko opiera się na teorii muzyki której zupełnie nie wiem jak mógłbym się nauczyć. Czy ktoś może zna jakieś źródło wiedzy w którym od podstaw można nauczyć się całej teorii potrzebnej do zamiany akordów gitarowych na tabulaturę? :)
_________________
Każdy kiedyś zaczynał...;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-04-08, 19:41    Odp: Piosenki na gitarę a harmonijka.

Polecam książkę Zasady muzyki - Franciszek Wesołowski

...ale wydaje mi się, że jak na początek, to brniesz w nienajlepszym kierunku. Może poszukaj jakiegoś nauczyciela...
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Rungadge
  
Odpowiedz do tematu