Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
sielawa

Posty: 3
Wysłany: 2014-02-23, 11:06    pomoc dla świeżaka

Witam. Jestem człowiekiem lubiącym samotność/preferującym samotność, jednak przydał by mi się towarzysz w postaci małego poręcznego instrumentu. Grałem kiedyś na gitarze i keyboardzie ze słuchu, jestem samoukiem, nie znam nut, grywałem też z tabulatur. Mam zamiar za kilka dni wybrać się po pierwszą harmonijkę, potrzebuję jednak porady odnośnie wyboru. Od razu powiem (i pewnie zostane za to zlinczowany na tym forum) że nie interesuje mnie blues, country, shanty, bardziej zwyczajowe rzempolenie. W dodatku chciałbym żeby brzmienie było podobne do tego: http://www.youtube.com/watch?v=Fn83bG8numA i żeby dało się na niej zagrać wszystko, od Moonlight Sonata przez Hysteria - Muse, Theme Z Mario i Morrowinda po Dobry Jezu ;) . Dlatego też nie wiem czy bluesowa 10 kanałówka była by dobra. Wiadomo że uczy się lepiej na prostym instrumencie ale ja uczę się szybko :] . Myślałem nad jakąś chromatyczną ale ten guzik chyba tylko by mnie rozpraszał. Z kolei tremolo ma 2 rzędy.. wolałbym mieć to w jednym rzędzie :D jestem raczej wzrokowcem. Co myslicie? Proszę o poradę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2014-02-23, 13:13    Odp: pomoc dla świeżaka

harmonijka z e strojem cyrkularnym będzie w sam raz dla Ciebie, tylko nie znajdziesz na nią gotowych tabów, melodie będziesz musiał sam sobie przerabiać wg rozkładu dźwięków http://www.overblow.com/?menuid=26#10
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-02-23, 13:49    Odp: pomoc dla świeżaka

Moim zdaniem wszystkie możliwości ma jednak harmonijka chromatyczna. Gra wymaga tylko większej precyzji szczególnie w utworach klasycznych.
Nie prawdą jest, że przesówka rozprasza. - to tylko takie pierwsze wrażenie. Z czasem będziesz ją stosował automatycznie jak łyżkę do zupy.
Poza tym, chromatyk daje większe możliwości, stosując np. dwu dżwięki, kwarty, kwinty, seksty, oktawy, duo decymy etc. etc.
W przeciwieństwie do niewielkiej ilości tabów znajdziesz dla chromatyka całe bogactwo zapisów nutowych.

Na przykład:



Zapraszam :) do mojego kanału Youtube tam znadziesz nagrania i na diatoniku i chromatyku z różnych koncertów i festiwali.


A co do harmonijki spiral circural to polecam wykład Barka Łęczyckiego:

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sielawa

Posty: 3
Wysłany: 2014-02-23, 16:22    Odp: pomoc dla świeżaka

Dzięki wielkie za odpowiedź. Faktycznie chromatyczna może być jakimś wyjściem ale nie spodziewałem się że aż tyle kosztuje :P Tzn. planowałem wydać na instrument ok. 100 zł. z tego co widzę w sklepach internetowych najtańsza jest chyba za 160.. na allegro są tańsze ale czy warto kupić coś o nazwie Belcanto albo SWAN? Szczerze mówiąc nigdy o takich nie słyszałem.. ale też nie jestem orłem w tym temacie ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-02-23, 16:29    Odp: pomoc dla świeżaka

sielawa napisał/a:
Faktycznie chromatyczna może być jakimś wyjściem ale nie spodziewałem się że aż tyle kosztuje

No cóż, chromatyki zawsze byly droższe od diatoników. Jak chcesz mieć coś dobrego i na lata to musi kosztować.
Poniżej 350 PLN, a może i więcej za nowy sprzęt nie będziesz miał nic lepszego.
Warto wydać, jak chce się grać na poważnie.
Tu masz link do jednego z tematów:
http://forum.harmoszka.co...t7893.htm#63136
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sielawa

Posty: 3
Wysłany: 2014-02-23, 16:52    Odp: pomoc dla świeżaka

Rozumiem :) . W takim razie może wstrzymam się chwilowo i kupie później coś z wyższej półki. Dzięki serdeczne!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-02-24, 22:44    Odp: pomoc dla świeżaka

Może jednak się nie wstrzymywać i kupić Hohner Chrometta. Są to najtańsze zdaje się chromatyki. Kanały mają ogromne, więc na początek będzie łatwo.

Nie ma co czekać, bo Ci jeszcze zapał minie zanim uzbierasz kasę.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-02-25, 16:04    Odp: pomoc dla świeżaka

Janek Domański napisał/a:
Są to najtańsze zdaje się chromatyki. Kanały mają ogromne, więc na początek będzie łatwo.

Nie polecam! :(
Miałem 2 sztuki "Chrometta 10".
Duże kanały nie są dla mnie zaletą - do dużo więcej powietrza trzeba użyć.
Poza tym dla harmonijki "C" j.w. (nie wiem dlaczego) kanały rozpoczynają się od "D" a nie dźwięku tonicznego. :?

"Chrometta 12" kosztuje 298,- w Interklangu.
http://muzycznymetro.pl/pl/c/Chromatyczne/58

Tańszy będzie SEYDEL Chromatic standard 277,-
http://www.harmonijka.com...c-standard.html
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-02-26, 22:37    Odp: pomoc dla świeżaka

Moją pierwszą harmonijką była Chrometta 8 i pamiętam, że nie miałem problemu z trafianiem w kanały. Co do ilości powietrza, no to rzeczywiście chyba trzeba było trochę więcej użyć. Na allegro widzę, że Chromettę 8 można kupić już za 189 zł.

Pamiętam, że na ostatnim spotkaniu harmonijkarzy w Mysłowicach rozdawali Chrometty 8. Może ktoś będzie chciał sprzedać okazyjnie, bo i tak nie sądzę, żeby chromatykowcy chcieli na tym grać skoro mają lepsze instrumenty.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-02-26, 23:13    Odp: pomoc dla świeżaka

Janek Domański napisał/a:
Pamiętam, że na ostatnim spotkaniu harmonijkarzy w Mysłowicach rozdawali Chrometty 8.

Sprostowanie: Rozdawali uczestnikom występującym na scenie Chrometty 10, bo taką dostałem.
Swoją festiwalową już sprzedałem, ale mam jeszcze jedną.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu