Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
tomky tomk 

Posty: 2
Wysłany: 2011-11-10, 12:05    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

@"Bluesmaster" (lub ktoś inny kto czyścił swoją harmonijkę)

Mam pytanie - kupiłem dla dziecka hohner speedy w internetowym sklepie. Wydawało mi się że przyjdzie sterylnie zapakowana, takk jednak nie było. Jak sprawdzić czy jest nowa, albo co ważniejsze jak ją zdezynfekować.
Dziecko ma nieco ponad rok i nie zamierzam dawać mu niehigienicznego instrumentu.

Drugie pytanie dotyczy hohner silver star -taką kupiłem dla siebie i też nie wiem jak ją zdezynfekować na wszelki wypadek.

Pozdrawiam i witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz i nie umiem jeszcze grać, ale nie mogę się doczekać żeby zacząć:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-10, 19:57    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Harmonijek nigdzie chyba nie pakują sterylnie. Są różne sposoby, niektórzy polecają przetarcie harmonijki spirytusem, niektórzy jakieś inne płyny, choć nie wiem, co to za specyfiki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
tomky tomk 

Posty: 2
Wysłany: 2011-11-10, 20:20    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Dzięki za info :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Dawelek 

Posty: 2
Wysłany: 2013-02-11, 19:06    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Witam

Mam następujący problem - kiedy pakowałem sie na wyjazd (ferie), włożyłem moje harmonijki Silver Star by Hohner do plecaka brata. Niestety, brat nie wyjął jedzenia z kilku tygodni i cały plecak prześmierdł zapachem pleśni wraz z całą swoją zawartością. Odłożyłem harmonijki mając nadzieje że do mojego powrotu zdążą odzyskać normalny zapach. Niestety tak sie nie stało i do teraz czuć od nich nieprzyjemny zapach, choć jest ledwo wyczuwalny.

Nie wiem jak sie go pozbyć, a wole zapytać sie specjalistów niż samemu bawić się w alchemika. Tato mówi żeby przemyć je metanolem lub alkoholem metylowym, a znajomy harmonijkarz polecił ten sposób na taką sytuacje. Próbowałem "przedmuchiwać" instrument, co nie dało zbytnio efektu. Nie chcę wdychać takiego powietrza z harmonijki, ponieważ może skończyć się to źle dla moich płuc i zdrowia...

_________________________

Przepraszam jeśli napisałem ten post w złym temacie itp, ale to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Nicknamed 


Posty: 4
Wysłany: 2014-01-27, 19:00    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Mam super sposob na utrzymanie harmonijek w stanie higienicznie satysfakcjonujacym i bardzo przyjemnym.
Poza tym sposob jest latwy i szybki. Bez rozkrecania instrumentu.
Polecam plyn do plukania ust. Osobiscie uzywam Listerine Cool Mint.
Zabija ponad 90% bakterii, nie zakleja stroikow, nie zostawia nalotu (po splukaniu) i pozostawia b. przyjemny, swiezy zapach.
Staram sie to robic w sposob skuteczny i zarazem ekonomiczny.
- na spodek nalewam 1 nakretke tego plynu.
- biore wszystkie harmoniki, ktore ktorych ostatnio uzywalem (z reguly ok. 4).
- najpierw przeplukuje je pod biezaca woda i wytrzasam je troche, by nie bylo zostalo za duzo wody w srodku
- mam maly kawaleczek gabki (odciety z nowej gabki do mycia naczyn), wielkosci orzecha wloskiego, ktorej uzywam tylko do tego celu.
- kazda z harmonijek po kolei nad tym spodeczkiem za pomoca plynu i gabeczki kilkakrotnie przeplukuje pod roznymi katami, by plyn dotarl we wszystkie miejsca
- plyn przelatujac przez harmonijki splywa z powrotem na spodeczek, dzieki temu mozna spokojnie przemyc wiele naszych zabawek za jednym razem
- na koniec znow plucze pod biezaca woda i wytrzepuje jej resztki.

Jestem ciekaw waszych doznan, gdy sprawdzicie moja metode ;-)))

Tak umyta harmonijke mozna rowniez odlozyc na dluzszy czas, bez stresu, ze bedzie nieprzyjemnie pachniec, gdy zechcemy do niej worocic.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2014-01-27, 22:14    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Ja czyszczę harmonijki gorącą wodą. Nalewam do kubka wrzątek i tam wrzucam pokrywy. Czekam kilka minut i wrzucam płytki ze stroikami. Znów czekam jeszcze trochę i wrzucam korpusy. Robię tak dlatego, że jak kiedyś wszystko wrzucałem do wrzątku, to po takim czyszczeniu szybciej urywały mi się stroiki przy graniu, a bywało, że i plastikowe korpusy się trochę gięły. Jak to wszystko sobie trochę poleży to husteczkami higienicznymi wycieram płytki ze stroikami oraz pokrywy. Korpusy czyszczę dokładnie patyczkami do uszu (czystymi).

tak wyczyszczona harmonijka jest jak nóweczka
a co do maluszków, to nie polecam hohner speedy. może fajnie wyglądają, bo są kolorowe, ale bardzo trudno na nich grać. Mój synek - jak miał roczek to nie dawał z tym rady i dlatego wolał moje .
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-01-28, 17:46    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Ja czyszczę harmonijki płynem do mycia naczyń :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-01-28, 21:29    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

1. Pokrywy i ew. grill w chromatyku czyszczę CiF'em używając szczoteczki do zębów, potem przemywam letnią gotowaną wodą.
2. Jeżeli harmonijka jest z korpusem plastikowym to płuczę w Corega Tabs i przemywam j.w.
3. Jeżeli korpus drewniany (to niestety), ale rozkręcam i płuczę płytkę j.w. a korpus odkażam czystym spirytusem korzystając z patyczków do uszu i ew. wykałaczki do usunięcia wcześniej nieczystości stałych.
Ostrożnie z tym spirytem, :) robię to nie częściej niż raz na 1/2 roku.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-01-28, 23:10    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Nie używał bym CIF'u - ma za duże ziarno, rysuje :) Lepiej pasta do zębów, płyn do mycia naczyń.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-01-28, 23:59    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Harry napisał/a:
Nie używał bym CIF'u - ma za duże ziarno, rysuje

Taka jest może teoria. Czyszczę chroma dla przykładu przez 3 lata i jakoś mi się nie starły,ani wzorki z pokrywy, ani nie przebija mosiądz.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-01-29, 01:25    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Bardziej chodziło mi o rysy :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marcin S. 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-29, 12:59    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Witam,
Do czyszczenia pokryw polecam preparat Disc Repair - do odnawiania porysowanych płyt CD. Udało mi się nim odrestaurować kilka starych, mocno sfatygowanych pokryw.
Do odkażania polecam alkohol izopropylowy - dodatkowo nie pozostawia smug.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-01-29, 18:36    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Marcin S. napisał/a:
Do odkażania polecam alkohol izopropylowy

A czy wiesz kolego, że tenże alkohol jest trujący, i co będzie jak będziesz dotykać pokrywy ustami?! :( Używałem i nadal stosuję ten środek do czyszczenia elektroniki od wielu lat i znam przypadki zatruć.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marcin S. 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-29, 20:10    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Wiem Kolego, że tenże alkohol jest jedynie dwukrotnie bardziej toksyczny od alkoholu etylowego. Wiem również, że jest składnikiem środków odkażających i zapobiegających np. zapaleniu zewnętrznego przewodu słuchowego - w dość dużym stężeniu (roztwór 70%), a objawy zatrucia pojawiają się po spożyciu ok. 15 g czystego IPA. Jeśli ktoś używa go z umiarem ( do odkażenia pokryw wystarczą 2 krople preparatu, po odparowaniu standardowo przeciera się chusteczką), nie ma mowy o zatruciu. Oczywiście słuszna uwaga, żeby uważać i np. nie kąpać harmonijki w czystym IPA ani go nie popijać. Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2014-01-30, 18:06    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

Nie będę używał żadnych szkodliwych środków, ani Cif-a, ani Izopropanolu, czy też płynu do naczyń nie mówiąc o Disc Repair. Nie mam zamiaru się truć!
To mają być środki EKO. Wydaje mi się, że takim może być wspomniany Correga Tabs oraz czysty spirytus. That's All.
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marcin S. 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-01-30, 19:53    Odp: [Pytanie] Dezynfekcja

No i dobrze ! Każdy ma swoją metodę, którą może się podzielić z innymi. Swoją drogą, jednemu byle co zaszkodzi a drugiego nic nie zwali z nóg. Należy z głową wybrać to co komu pasuje i już. A najważniejsze to - grać ! :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu