Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2013-11-11, 21:41    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Hehehe. Akurat skończyłem taką uczelnię, na której nie da się skombinować gotowca :)
Pozdrawiam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Eliza

Posty: 1
Wysłany: 2013-12-01, 20:31    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Proszę Was o radę. Szukam harmonijki dla osoby, która nigdy nie grała, a chce się nauczyć.
Naczytałam się sporo na ten temat i wybrałam dwa modele:
Seydel blues session:
http://allegro.pl/harmoni...3750214150.html

Hohner Marine Band Deluxe:
http://allegro.pl/hohner-...3736302231.html

Która jest lepsza do nauki?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2013-12-01, 21:03    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Obydwie harmonijki dobre.

Dodałbym jeszcze (o ile kasa nie ma znaczenia) Golden Melody f-my Hohner oraz (o ile kasa nie ma znaczenia) Session Steel F-my SEYDEL oraz Suzuki Manji.

Polecam też sklep Dawida Wydry - deczko taniej, a dostawca solidny i sprawdzony.
Opinie w dziale sklepy.

http://www.bluesharp.pl/sklep#diatoniczne
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
arkons

Posty: 63
Wysłany: 2013-12-01, 21:06    Odp: Jaka harmonijka na początek?

jak ktoś nigdy nie grał to warto zastanowić się nad strojeniem - zależy co chce grać, może strój cyrkularny albo paddy richter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2013-12-01, 22:02    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Arkons, a kto ją nauczy na takiej egzotycznej harmonijce grać? Nawet tabulatury będzie musiała przerabiać, a nuty nie są takie proste do nauki. Adam Gussow też jej nie pomoże :(
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Stan0412

Posty: 1
Wysłany: 2014-01-03, 03:46    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witam wszystkich. Poszukuję harmonijki dla początkującego, który z tym instrumentem nie miał wcześniej nic wspólnego. Poczytałem trochę postów na tym forum i widzę, że lekko mówiąc nie polecacie Silver Starów i Blues Bandów. Zauważyłem natomiast, że w polecanych często pojawiał się Special 20, Blues Harp i Alabama Blues.

I tu pojawia się moje pytanie, która z tych harmonijek powinna być najlepsza dla kogoś takiego jak ja? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
fazi787 

Wiek: 25
Posty: 11
Wysłany: 2014-01-04, 20:24    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Stan0412,
Grałem na silver starze i na special 20, zdecydowanie lepsza ta druga. Jeśli chodzi o blues harpa i alabama blues to nie grałem na nich więc swojej opinii nie mogę wyrazić, ale myślę, że na sam początek Hohner Special 20 w tonacji C w zupełności wystarczy, polecam Ci ją. Później jeżeli nauczysz się podstaw będziesz mógł kupić jakieś inne harmonijki w innych tonacjach. Gram obecnie już 2 lata na Hohner golden melody i jest świetna. Chociaż mam jeszcze marine band to i tak częściej gram na golden melody :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Neris 

Wiek: 32
Posty: 2
Wysłany: 2014-01-16, 21:40    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Nigdy nie miałem styczności z harmonijką, chce się nauczyć grać. Jestem zwykłym zjadaczem chleba i jakaś wewnętrzna siła nie wiedząc czemu rozkazuje mi w ostatnim czasie zakupić harmonijkę. W związku z tym mam jedno pytanie.

Pytanie: Czym różni się Hohner Special 20 od Hohner Golden Melody? Cenowo są dosyć podobne, jeżeli nie identyczne, a jak z brzmieniem? Pewnie wybiorę tonację C, bo się naczytałem że taką powinienem wybrać będąc totalnym laikiem.

Ogólnie porywam się na głęboką wodę bo nigdy nie byłem 'muzykiem' i z muzyką miałem tyle wspólnego, że jej słuchałem. Liczę na pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
WładcaDrewna 

Posty: 37
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2014-01-16, 22:00    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Główna różnica między Special 20 a Golden Melody to strojenie, gdzie w Specialu strój jest kompromisowy, a w Goldence równomiernie temperowany, czyli melodyczny. Różnią się kształtem korpusu, pokryw (kształt pokryw wpływa na brzmienie), regulacją i innymi detalami. Goldenka brzmi miękko, melodycznie, Special w stronę bluesowego, donośnego brzmienia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Neris 

Wiek: 32
Posty: 2
Wysłany: 2014-01-17, 00:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Co masz na myśli mówiąc melodycznie? Podając 'w stronę bluesa' mogę co nie co sobie wyobrazić, ale 'melodycznie' hmm nie bardzo. 'Bogatsza barwa dźwięku'? Coś w ten deseń?

Na harpprojekt polecali Special 20 dla początkujących, ale nic nie wspominali o Golden Melody i zastanawia mnie dlaczego tego nie zrobili. Trudniej o nią zadbać? Łatwiej zniszczyć?

A może lepiej dopłacić i brać Hohner Special 20 HV Custom? Na bluesharp coś takiego zauważyłem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
WładcaDrewna 

Posty: 37
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2014-01-17, 06:52    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Wpisz sobie w youtube oba modele, zobaczysz, a raczej usłyszysz różnicę. Golden Melody początkujący może łatwo zniszczyć, głównie przez granie siłowe. Zależy od stylu grającego.

HV Custom nie miałem, nie mogę nic na jej temat powiedzieć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2014-01-17, 11:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Hohner Special 20 HV Custom to harmonijca customizowana, czyli tuningowana i ma wentyle.
W związku z tym na wydechu zużywa się mniej powietrza w rejestrze od 1 do 6 kanału a na wdechu od 7 do 10. Poza tym możliwe jest dzięki temu lekkie obniżanie dźwięku na wydechu.
Wydaje mi się, że nie jest Ci to potrzebne na początku.

Zastanawianie się między golden melody a special20 też specjalnie sensu nie ma, bo to harmonijka na początek. Jeśli chcesz się zająć harmonijką to i tak kupisz ich później 10 różnych a i tak różnie może się okazać z tym która Ci najbardziej leży.

W obydwu harmonijkach stroiki są identyczne, tylko tak jak WładcaDrewna mówi, są
drobne różnice w strojeniu, których być może nawet byś nie zauważył na początku,
więc się nie zastanawiaj i bierz szczelniejszą - Golden Melody :)

Wszystkie kształty itp mają moze 3% wpływu na brzmienie. 97% to kwestia grającego.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Neris
mista

Posty: 4
Wysłany: 2014-01-27, 15:22    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Ja mam Hochnera w tonacji C i jest ok. Jestem laikiem, który bardzo wolno się uczy. Instrument nadaje się dla osób mojego pokroju ;)
_________________
Muzyka
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
WładcaDrewna 

Posty: 37
Otrzymał 2 punkt(ów)
Wysłany: 2014-01-27, 15:26    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Zależy o jaką harmonijkę *Hohnera Ci chodzi.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Moines 

Wiek: 32
Posty: 4
Skąd: Kozy
Wysłany: 2014-05-10, 00:58    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witam po długiej nieobecności !

Mam pytanie dotyczące stroju harmonijki. Gram w zespole southern rockowym gdzie stroimy się do drop C. Jakiego stroju harmonijka będzie najbardziej pasowała ?

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2014-05-12, 09:07    Odp: Jaka harmonijka na początek?

A co ma strój gitary do tonacji harmonijki?

Najlepiej taka, żebyś potrafił zagrać na niej w tonacji kawałka :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2015-01-09, 00:10    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Sądzę, że film Barka Łęczyckiego potwierdzi w części, (bo nie o wszystkich tu wymienionych modelach na naszym forum mistrz opowiedział) wybór harmonijki na początek. Polecam wysłuchanie porad :)

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gtsaplayer 

Wiek: 25
Posty: 1
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-01-20, 02:52    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witam.
Przymierzam się do kupna jakiejś harmonijki. Nie wiem jaką wziąć, zastanawiam się nad HOHNER'em (co widać z postów zła firma) Marine Brand Classic, lub coś z rodziny Suzuki np. Folkmaster (nie znalazłem o nim opini) lub Harpmaster. Wszystkie są w tonacji C
Od razu zaznaczam że mam małe ręce a wymiarów itp. Itd. zbytnio nie podają. Oraz że to moje pierwsze zetknięcie z Harmonijkami więc jestem nawet nie nauczony dmuchać w odpowiednie taby.
Najważniejsze w tym wszystkim to cena i komfort grania (max. 125 zł)

Edit 1: Znalazłem opinie o Folkmasterze i stroiki się szybko psują oraz trzeba troche mocniej dmuchnąć powietrzem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
TheDarkHarp 


Wiek: 42
Posty: 26
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2015-01-20, 08:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

gtsaplayer napisał/a:
Witam.
Przymierzam się do kupna jakiejś harmonijki. Nie wiem jaką wziąć, zastanawiam się nad HOHNER'em (co widać z postów zła firma) Marine Brand Classic, lub coś z rodziny Suzuki np. Folkmaster (nie znalazłem o nim opini) lub Harpmaster. Wszystkie są w tonacji C
Od razu zaznaczam że mam małe ręce a wymiarów itp. Itd. zbytnio nie podają. Oraz że to moje pierwsze zetknięcie z Harmonijkami więc jestem nawet nie nauczony dmuchać w odpowiednie taby.
Najważniejsze w tym wszystkim to cena i komfort grania (max. 125 zł)

Edit 1: Znalazłem opinie o Folkmasterze i stroiki się szybko psują oraz trzeba troche mocniej dmuchnąć powietrzem.


Zapomnij o FolkMaster bo pomimo napisu "Suzuki" harmonijka ta pochodzi z Chin i to chyba wszystko o niej mówi :-) Jak na początek wypróbuj Harpmastera lub coś do niego podobnego (o kilka złotych droższego) ale w samej grze dużo przyjemniejszego:
http://www.harmonijka.com...ta-frost-c.html

Pozdrawiam :-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
moniek44 

Posty: 5
Wysłany: 2015-08-04, 16:12    Odp: Jaka harmonijka na początek?

WItam, ja natomiast dopiero chce zacząć i pytam jaką harmonijkę dla amatora, nie mającego kompetnego pojęcia o grze? :)
_________________
Gdyby nie pozycjonowanie to firmy nie byłyby znane i popularne. Jakość pozycjonowania www http://www.pozycjonerstron.pl jest ważna, a takową zapewnią jedynie specjaliści. Warto zatem dbać o solidne pozycjonowanie stron, bo to absolutna podstawa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2015-08-04, 20:40    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Dokładnie taką samą jaką kupuje się na początek.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Harry
Koczer 

Wiek: 23
Posty: 2
Wysłany: 2015-08-24, 12:58    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Czy na początek dobrym instrumentem jest Suzuki Folk Master model 1072 w tonacji A?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2015-08-24, 13:05    Odp: Jaka harmonijka na początek?

na początek tonacja zdecydowanie C, a nie A. Na wszystkich warsztatach wymagają harmonijki w tonacji C. Natomiast jak trafisz na jakiegoś bluesowego dżema i coś będziesz już potrafił - wtedy przyda się harmonijka w tonacji A, bo gitarzyści grają bluesa przeważnie w takiej tonacji, że harmonijka w tonacji A świetnie do tego pasuje
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Koczer
Cichykubek 

Wiek: 23
Posty: 1
Wysłany: 2015-11-03, 21:39    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Cześć, chciałbym zakupić pierwszą harmonijkę. Budżet to 150zł (jeśli warto zawsze można coś dołożyć). Czytałem o tym już trochę, wytypowałem kilka modeli, które mi się spodobały, ale nie wiem który z nich wybrać.
-Suzuki ProMaster
-Suzuki Bluesmaster/Harpmaster
-Hohner Golden Melody
Oczywiście będę kupować w tonacji C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2015-11-03, 22:31    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Z wymienionych wziąłbym jako pierwszą harmonijkę Suzuki Harpmastera. Miałem z nią do czynienia i uważam za wygodny i dobry model dla początkującego.
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aw303 

Wiek: 69
Posty: 2
Skąd: Lomianki
Wysłany: 2016-07-28, 14:37    czy dla poczatkujacego Suzuki ProMaster MR-350 C czy wentylowany MR 350 V?

Dzien dobry wszystkim

jestem na etapie zakupu swojej pierszej harmonijki .We wrzsniu zaczynam nauke(zapisałem sie na kurs 4 lekcje idywidualne w Fabryce na Siennej Warszawie-pewnie ktos z forumowiczow bedzie moim nauczycielem)
Po zapoznaou sie z poradami-zamowilem sobie Hohnera Special 20 C (dzisiaj go odbiore)ale kusi mnie tez Suzuki (mam odchyłke w kiererunku japonskiego wzornictwa:-)
Pytanie:
Suzuki ProMaster MR-350 C czy wentylowany MR 350 V??
Czy wentylowana początkującemu ulatwi czy utrudni nauke ??
?
Czy moze na tym etapie -obie te to za wysokie progi??

pzdr
Andrzej
_________________
Andrzej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2016-07-28, 21:01    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Nie warto kupować z wentylami, bo dopłacisz za coś, co cudów nie sprawia :)

A zwykłą wersję kupuj, bo jest rewelacyjna. I tak trzeba nauczyć się grać na normalnej harmonijce.

Pozdrawiam!
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aw303 

Wiek: 69
Posty: 2
Skąd: Lomianki
Wysłany: 2016-07-28, 21:09    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Dzieki - zwykla juz zamowiona :-)
_________________
Andrzej
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Łukasz Pietrzak 


Posty: 127
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-09, 20:33    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Zainspirowany twórczością Krzysztofa Kieślowskiego oraz najczęstszymi pytaniami, które pojawiają się na harmonijkowych forach internetowych nagrałem "Krótki film o tym, gdzie i jaką harmonijkę kupić na początek."



Odnośniki do sklepów internetowych znajdziecie w opisie filmu!

Nagranie YouTube'owe nie wyczerpuje oczywiście w pełni tematu, dlatego jeśli macie tylko jakieś pytania - piszcie śmiało na: pietrzak.harmonica@gmail.com :)

Pozdrawiam wszystkich, którzy zaczynają przygodę z harmonijką ustną!

ŁP
_________________
Facebook | WWW | Hot Tamales | Harmonica Bridge
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Thomas_Hewitt

Posty: 2
Wysłany: 2018-08-30, 21:42    Odp: Jaka harmonijka na początek?

Witajcie!
Jakoś tak na starość mi odbiło, żeby nauczyć się porządnie grać na jakimś instrumencie ;)
Wybór padł na harmonijkę.
Po początkowej edukacji w tym temacie i prześledzeniu wątków dotyczących instrumentu na start, mój wybór padł na Suzuki HarpMaster MR-200 w tonacji C - LINK do allegro (zgodnie z Waszymi poradami - to chyba najtańsza z lepszych harmonijek i - z tego co pisaliście - dość uniwersalna na start).
Podczas przeszukiwania internetu, natknąłem się na problem strojenia harmonijek - LINK DO YT. Czy faktycznie nawet nowe harmonijki mają z tym aż tak duży problem? Nie mam wyćwiczonego ucha, więc wątpię, żebym to wyłapał, ale nie chcę też od razu gmerać w nowym sprzęcie - na bank coś popsuję ;)
Także prosiłbym bardziej doświadczonych kolegów p wypowiedź w tym temacie, jak również utwierdzenie mnie w przekonaniu, co do słuszności zamierzonego zakupu ;)

Z góry dzięki!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu