Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
master552587 

Wiek: 25
Posty: 5
Skąd: Tomaszów
Wysłany: 2014-01-01, 23:07    Może coś nowego?

Witam wszystkich! Jako że to mój pierwszy temat chciałbym się przedstawić. No to od nowa.
Witam tu Mikołaj Kulczyński (grajek13). Gram na diatoniku od dłuższego czasu ale chcę spróbowac czegoś nowego, pomyślałem o tym że może w moich rękach odnalazł by się chromatyk. Proszę więc o porade. Powiedzcie mi proszę o harmonijkach (nie o wyrobach harmonijkowych) które nadają się do grania bluesa i za razem nie są zbyt drogie. Z góry dziękuję
_________________
Grajek13
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2014-01-02, 11:48    Odp: Może coś nowego?

master552587 napisał/a:
Gram na diatoniku od dłuższego czasu ale chcę spróbowac czegoś nowego, pomyślałem o tym że może w moich rękach odnalazł by się chromatyk

Instrument ten jest strojony w skali durowej (najczęściej C-dur) ale dodatkowo posiada kanały strojone o pół tonu wyżej (np. Cis-dur). Specjalny suwak (zwany przesuwką) otwiera kanały strojone pół tonu wyżej jednocześnie zamykając kanały strojone w podstawowej tonacji. Dzięki temu osoba grająca dysponuje pełną skalą chromatyczną, które na fortepianie są widoczne jako białe i czarne klawisze).
Dzięki chromatycznej skali, czyli wszystkich występujących w zakresie jego oktaw (12 dźwięków) można grać praktycznie wszystko, zarówno w muzykę rozrywkową, ale także w jazz, a nawet w muzykę klasyczną.
Ten rodzaj harmonijki jest znacznie bardziej wymagającym instrumentem niż diatonik. Ja osobiście gram muzykę klasyczną, co jest b. trudne bo wymaga precyzji zadęcia i jego synchronizacji z przesuwką. Niezbędna jest tu znajomość czytania zapisów nutowych.
master552587 napisał/a:
Powiedzcie mi proszę o harmonijkach (nie o wyrobach harmonijkowych) które nadają się do grania bluesa i za razem nie są zbyt drogie.

Niestety :( , jest to sprzęt znacznie droższy od diatonika. Skoro ma być to instrument nie harmonijko-podobny, to musi kosztować.
Nie proponuję 10 kanałowych chromatyków (typu Chrometta) - zbyt mała skala.
Na początek polecam "Hohner Chromonica 270/48 deluxe" - cena 500 -:- 520 zł. Tańsza będzie harmonijka tego samego producenta "Chromonica 48" za 430 zł. Kolejnym, jeszcze tańszym instrumentem m-ki Hohner może być model "Discovery"- 398 zł. Są jeszcze inni producenci jak "Seydel De deluxe Classic" za 459 zl. (sklep T. Kamińskiego) i "Suzuki SCX-48" za 585 zł. - w tym samym sklepie.
Nie zalecam nowych harmonijek poniżej 200 zł. Są to z reguły instrumenty o niskiej jakości.
Czasami można okazyjnie tanio kupić na licytacji dobre instrumenty. Ceny oscylują od 50 do 80 % nowego instrumentu. Tu zalecam wnikliwy wgląd w opis lub dodatkowe pytania do sprzedającego. Chętnie podpowiem (priv) jak coś znajdziesz godnego uwagi.
Zapraszam do chromatycznego grania :) :harp:
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
master552587
master552587 

Wiek: 25
Posty: 5
Skąd: Tomaszów
Wysłany: 2014-01-02, 11:58    Odp: Może coś nowego?

Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, ale jak ktoś kiedyś powiedział liczy się nie ilość a jakość.

Pozdrawiam
_________________
Grajek13
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu